Skandál, který musel Apple řešit v souvislosti se záměrným zpomalováním starších iPhonů, má zřejmě ještě naprostá většina jablíčkářů v živé paměti. Ve zkratce se jednalo o to, že do iPhonů tajně implementoval software, který snižoval jejich výkon v případě, že stářím opotřebovaná baterie telefonu mu již nedokázala dodávat dostatek energie a hrozilo tak jeho náhlé vypnutí. Právě software měl vypnutím zabránit za cenu přiškrcení výkonu, což se ve výsledku mohlo projevit na celkové funkčnosti telefonu. Přestože by se tak dalo svým způsobem říci, že se Apple snažil jen své uživatele chránit před nepříjemnostmi, mnozí berou jeho krok za snahu přinutit je k nákupu nového iPhonu, což v jejich očích dobré rozhodně není. Přesně této srotě uživatelů se tak zajisté nebude líbit, že škrtící software implementoval včera Apple v iOS 13.1 i do všech loňských iPhonů. Lamentovat nad tímto krokem je ale zcela bezpředmětné.
Když loni bublina okolo zpomalování starších iPhonů praskla, na světlo světa se dostalo obrovské množství vcelku zajímavých informací a detailů, díky kterým jsme si mohli udělat o celé problematice obrázek. Víme tak například to, že starší iPhony měly relativně málo propracovaný systém správy napájení, který právě nedodávky energie ohrožovaly vypnutími. Právě na tom však Apple výrazně zapracoval a to už u iPhonů 8, 8 Plus a X, které vybavil zcela novými softwarovými a hardwarovými řešeními, díky kterým by se tak opotřebení baterie na výkonu telefonu nemělo téměř projevovat. Jinými slovy, pokud bude baterie ve vašem iPhonu 8, 8 Plus či X opotřebovaná, stále by měla být díky pokročilým technologiím schopna dodávat dostatek energie a tedy telefon neomezovat na výkonu, byť by byla její výdrž kratší. A právě systém správy napájení měl Apple dle dostupných informací z minulých měsíců vloni přepracovat ještě více a opět tak snížit jakýkoliv vliv staré a tedy i horší baterie na výkonnost telefonu. Dá se tedy říci, že přestože do iPhonů XS, XS Max a XR dorazily omezovače výkonu, jejich využitelnost bude velmi pravděpodobně naprosto minimální, ne-li téměř nulová – tedy alespoň v případech, kdy bude baterie stále v relativně dobrém stavu, což je do zhruba 80 % její kapacity. Zděšení tedy rozhodně na místě není.
Vzhledem k tomu, že Apple implementoval funkci pro omezení výkonu v jedné z aktualizací na předloňské iPhony a včera pak i na loňské, je více než pravděpodobné, že se v příštím roce dočkáme stejného kroku i v případě letošních iPhonů – tedy 11 a 11 Pro. V žádném případě si však nemusíte z podobné věci děla těžkou hlavu, jelikož používání vašeho telefonu nikterak neomezí. Respektive, pokud omezí, je baterie už v tak špatném stavu, že vás kromě vypínání či zpomalení telefonu zajisté bude trápit i tristní výdrž, která vás ve výsledku stejně donutí baterii vyměnit. Tímto krokem se samozřejmě funkce, která se snažila telefon udržet při životě, automaticky vypne a začne fungovat až ve chvíli, kdy se stav baterie opět zhorší. Myslím si však, že to už vás ani trápit nebude. Do této situace byste se totiž mohli dostat odhadem zhruba po čtyřech letech intenzivního používání telefonu, kdy byste za sebou už jednu výměnu baterie měli, což je doba, za kterou stejně velké množství jablíčkářů svůj telefon už stejně vymění za novější.
Samozrejme ze Applistovi nevadi, ze mu Apple omezi vykon, protoze mu prodal shitovou baterku ktera v zime iphone neudrzi zapnuty. Protoze bezmezne veri tomu, ze to je „lepsi“.
Ale zas no. Ani iPhone nie je tym co byval. Nie raz laguje a dokaze ist ako slimak, alebo zhodit nejaku aplikaciu. Uz su prec tie casy, ked to bol citelny rozdiel medzi iOS a Android. A porovnavajme zariadenia rovnakej cenovej kategorie a nie 1200€ vs 300€. Realita je ta, ze obidva systemy su dobre v niecom a v niecom su katastrofa. U iOS je tiez vela hrozne fungujucich ( skor nefungujucich) veci a rovnako je to aj s Androidom. ( aj ked tu zalezi od vyrobcu).
Tak zrovna s iOS 13 jsem zažil prvně v životě situaci, kdy mi zůstaly dvě půlobrazovky přes sebe. Prostě s mi nepřesunuly ikony z jedný strany na druhou a v půlce se to seklo. Bylo nutný iPhona zamknout tlačítkem, ani home button nezabral :-(
To dava smysl :-D
Zajímalo by mě, jestli se uživatelé iOS chodí taky občas vykřičet na android fóra, nebo opravdu jen android dělá z lidí nevyrovnané fňukny, co se pak musí chodit vykřičet jednou za čas sem, aby dokázali zase fungovat? :)
Věř, že obě strany si nemají co vyčítat.
mne po aktualizácii nezobrazuje na zamknutej obrazovke stopky, resp. časovač… predtým na zamknutej ploche bežal čas hneď pod dátumom, teraz nič.. ://