Pokud vás někdy zajímalo, jak je to s rozšířením iOS a Androidu v Česku a Slovensku nebo kde stále nejvíc lidí surfuje na internetu pomocí počítače, pak jste tu správně. Díky datům od společnosti Gemius se máme možnost podívat na to, jak se jednotlivým operačním systémům a zařízením daří jak u nás, tak u našich východních sousedů.
Na čem surfují Češi a na čem Slováci?
Zcela nejzásadnější rozdíl mezi Českem a Slovenskem je v procentuálním zastoupení jednotlivých typů zařízení, které používají obyvatelé daných zemí pro přístup k internetu. Zatímco v ČR stále ještě vedou stolní počítače před mobilními telefony, na Slovensku již dlouhou dobu kralují právě smartphony. Konkrétně v ČR používá pro přístup k internetu tablet 4,9 %, smartphone 43,22 % a počítač 51,69 % uživatelů.
Na Slovensku je pak situace radikálně jiná, pro přístup k internetu zde používá tablet 6,07 %, počítač 32,71 % a smartphone 61,07 % uživatelů. Rozdíl mezi počtem uživatelů mobilních zařízení na Slovensku a v Česku je tedy téměř 20 % ve prospěch Slovenska. Je těžké odhadovat, čím je tento nepoměr způsoben, ve prospěch surfování na mobilním telefonu na Slovensku však hrají paušály operátorů, které jsou zde všeobecně levnější než v ČR.
iOS vs Android vs Windows
Zajímavé je pak pro fanoušky Applu především srovnání operačních systému a jejich obliba v ČR a v SR. V rámci tohoto srovnání se berou celé skupiny operačních systémů. Pod pojmem Apple OS je tedy myšleno jak iOS tak MacOS, v rámci Windows jsou pak taktéž myšleny jak mobilní, tak stolní verze systému.
Bohužel je jasné, že uživatelé Apple OS budou tvořit v rámci obou zemí spíše minoritu, a tak poslední výsledky ze srpna 2019 mluví o tom, že operační systémy od Applu používá v ČR pro 10,66 %, Android 38,85 % a Windows 49, 71 % uživatelů. Na druhou stranu potěší fanoušky alespoň fakt, že v loňském září používalo Apple OS pouze 8,58 % uživatelů, což znamená meziroční nárůst o více než 2 %.
V rámci Slovenska vede s obrovským náskokem Android, který používá 56,64 % všech uživatelů, kteří se se svým zařízením připojují k internetu. Na druhém místě zastoupený Windows pak používá 31,35 % uživatelů a překvapivě operační systémy od Applu zde používá větší procento uživatelů než v ČR a to rovnou 11,61 %.
Vyšší množství zastoupení Apple OS v rámci Slovenska je pak zvláštní zejména při pohledu na průměrnou mzdu v obou státech. Zatím co v ČR je aktuální průměrná mzda 1318€, v rámci Slovenska je průměrná měsíční mzda 1013€. Zařízení s Apple OS jsou přitom v průměru dražší než zařízení s operačním systémem Android. Je tedy otázkou, zda se na Slovensku začaly hojněji objevovat telefony od Applu v podobě iPhone 8 nebo iPhone SE, které Apple prodává nebo prodával za skutečně dobrou cenu nebo zda si zkrátka Slováci na své telefony víc potrpí a investují do iOS.
Data použita v tomto článku pochází od společnosti Gemius, kterou dobře zná většina majitelů velkých webových stránek. Jedná se totiž o nejpoužívanější auditované měření návštěvnosti stránek v ČR/SR, které využívají stovky největších webů v ČR/SR. Pokud nepoužíváte Google Analytics a chcete svá data ukazovat veřejně, pak používáte Netmonitor, který následně používá služby Gemius, pro měření návštěvnosti. Jedná se tedy o skutečně relevantní data. Společnost sice sama nikde neuvádí, jaký vzorek populace měří nebo jak velké procentuální odchylky počítá, ovšem vzhledem k počtu zahrnutých stránek a jejich velkosti lze soudit, že odchylky budou skutečně minimální, řádově pak v nízkých jednotkách procent.
To ze Slováci použivaju viac SmartPhone ako PC je jasne ale viac prekvapila ta prevaha Apple zariadeni
To by mě taky zajímalo :D
No protože při pasení 🐑🐑🐑 se 💻 blbě používá 😀
Lebo ked stretavate ludi ako non stop cumia do mobilu, tak myslim ze vychadzal z tohto stanoviska..
lebo viac sledujeme moderne trendy
Ja myslel, ze nastroje se pouzivaji, aby usnadnily praci nebo zabavu, ne protoze je to moderni trend
moderny trend je automatizacia a ulachcenie prace… tvoj koment len potvrdzuje co som napisal
Žijeme ve Stropkově, a v rodině máme 2x iP XR, 2x iP 6, 1x ipad air 2, 1x ip SE a jedno PC a jeden notas. S pripojenim k netu vedou jednoznacne ty dve 6tky deti :D, mimochodem myslim si, ze na slovensku vyuziva hodne lidi LTE v domacnosti, naprikld tablet se simkou, respektive nekomu staci jen telefon. Kolikrat je to totiz jednodussi a i rychlejsi.
To porovnanie priemernej mzdy je uplne odveci. Pretoze vela ludi moze mat jednak starsi model iPhonu, mozu ho mat na splatky, alebo akciovy cez operatora a tu aj s nizsou mzdou sa da pracovat.
A treba pripustit, ze slovaci vseobecne si radi dopraju. Cesi su vacsi zgrlosi (nic v zlom, ale je to tak).
precitaj si jeho posledne dve vety
Tak ted jsem malem spadl na zem…. ze cesi jsou vetsi zgrti? hele jsem z Brna a moc dobre znam Slovaky co tady skemraji o slevy atd…. a pozor… konkretne slovaci maji porad kecy jak na me tak na ostatni co znam,ze mame vzdy nenovejsi Iphony a jezdime si kazdej aspon v BMW.. a nepocitam to,ze jsem zil rok v Bratislave a o tom vim svoje kdo tam byl za žgrty :-) 4 roky jsem zil se Slovenkou a nemusim rozepisovat asi 1000 slovenskych kamaradu,kteri tady behaji s ISIC kartou a chteji slevu 10kc i na blbou tortilu… tak tu hlavne nepis,ze jsme žgrti,protoze me to celkem zvedlo kufr… dal rozepisovat nemusim kdo si co dopreje.. max v Bratislave funguje klasicke halo halo mercedesy na splatky a nebo na operativni leasing a hura do mesta se predvadet..
Ja to počúvam o vás stále :D. Že ste najväčší žgrloši. Ale ja nesúdim, len píšem to, čo každý o čechoch hovorí. A to nielen u nás na SVK. Kamarát od vás tiež hovoril, že ľúbite peniaze. Či to brať za hodnovernú štatistiku už neviem a uraziť samozrejme nechcem nikoho.
Tým som chcel poukázať na blbosť posudzovať to od dvoch ľudí, pokiaľ sa neurobí prieskum. Inak je táto štatistika len nič nehovoriaca.
Je to tak. Mám spoustu kamarádů Slováků a prostě si častěji dělají radost. Jeden z nich krásně vystihl ten rozdíl v mentalitě obou národů: Čech má tisícovku a tváří se, jako by měl korunu. Slovák má korunu a tváří se, jako by měl tisícovku :-D
Ja robím v banke a tento trend vidím aj na useroch mobil banking vs internet bankingu. MB rastie raketovo v absolútnom aj relatívnom vyjadrení; IB klesá ….Že na SK je viac iOS userov ako v Čechách je dané aj tým že si viac potrpíme na image ale aj kvalitu. Češi sú šetrnejší. Robil som rok v Čechách takže posudzujem cez vlastnú skúsenosť .
no vidis ja mam 1rok zkusenosti s Bratislavou a dalsi 4 s dojizdenim kazdej tyden a mam opacne nazory..
….len mala oprava, priemer na SK je 1101e
Prumer v cechah je 28 hrubeho takze stejne jako u vas… tak nevim co tady vytahujes prumery….
Chtělo by to ještě informaci, kolik % lidí má přístup k internetu v každé zemi. Rozdíl může být dán tím, že na vesnicích na Slovensku nemají příliš dobrý přístup k internetu přes kabel, což je i v Česku problém, ale na Slovensku může být větší, tím pádem lidé spíše zvolí mobil s internetem, jelikož to bude rychlejší a výhodnější (jak píšete tarify na Slovensku). Vetší návštěvnost stránek přes mobilní telefon znamená i procentuální navýšení používání iOS, jelikož to porovnáváte i s počítači a mac je dražší zařízení, tam bude používání v obou zemích poměrně nízké.
Videl som dáta z FMCG za región kde boli krajiny V4. Vyplývalo z nich, že Slovensko aj Maďarsko sú krajiny označované za BRAND senzitívne a Česko s Poľsko akom PRRICE sensitive