Zítřejší datum má jablečná společnost ve svém kalendáři zakroužkované červenou barvou. Bude se totiž řešit odvolání jablečné společnosti proti irské daňové nesrovnalosti, která se šplhá až na závratných 14,3 miliardy dolarů. V čele tohoto jednání nebude za stranu kalifornského giganta nikdo jiný, než jeho finanční ředitel, Luca Maestri. Kromě něj se bude na odvolání přítomno dalších pět ředitelů z Applu a očekává se, že by se celá tato daňová kauza měla vyřešit během dvou dnů. Pokud vůbec nevíte, o čem se v tomto odstavci bavíte, tak pokračujte čtením níže, kde vás do této kauzy zasvětím.
Apple si nechal posílat všechny své příjmy z Evropské unie do svého evropského velitelství v Irsku. Kalifornský gigant si Irsko vybral právě proto, že má ve srovnání s jinými evropskými zeměmi velmi nízkou sazbu daně z příjmu právnických osob, která zde činí 12,5 %. Irská vláda navíc k tomu ještě jablečnou společnost osvobodila od dalších poplatků, a tak Apple ve výsledku platil ještě menší sazbu DPH, než již zmíněných 12,5 %. Vedení Evropské unie však rozhodlo, že je tohle chování nezákonné. Apple je v tomto dá se říct nevinně, jelikož zákon údajně porušila právě irská vláda. I přesto se ale má po Applu požadovat doplacení daní. Odvolala se jak společnost Apple, tak irská vláda a očekávalo se, že se obě tyto strany budou řešit individuálně. Nakonec se však ukázalo, že budou tato jednání spojena, a že vyřešení případu potrvá nejdéle dva dny.
Na slyšení se bude projednávat především to, jak vlastně Apple dosahuje svých zisků. Evropská komise tvrdí, že zisky jsou tvořeny prodejem produktů v těch zemích, kde je Apple prodává. Naproti tomu zase Apple tvrdí, že prodává pouze duševní vlastnictví – tedy práci, která šla do výzkumu, designu a vývoje produktů. A právě tato práce byla provedena ve Spojených státech, kde údajně Apple tvoří zisk a odvádí daně. Na dvoudenní slyšení, které se bude konat v Lucemburském obecném soudu, tj. druhý nejvyšší soud v Evropské unii, bude tedy dohromady posláno šest vedoucích pracovníků z Applu, aby prokázali, že jablečná společnost neudělala nic špatného. Jak tohle slyšení dopadne je velice těžké s předstihem určit. Už nyní je ale jasné, že tohle rozhodně nejsou poslední trable, které Apple v Evropě má. Zbrojí proti němu totiž i Francie, Itálie a je dosti pravděpodobné, že další státy budou následovat.
Podľa Applu keď si kúpim v EU iPhone tak mi nepridávajú produkt ale duševne vlastníctvo? Správne tomu chápem? 😂
Dle rozumného člověka nic
Na to, ze napr. iPhony Apple vyrábí(vyráběl) v Cine a následně tvrdí, ze v EU prodává jen duševní vlastnictví, takto je vskutku mazec.
Pokud využil daňového statutu Irska, OK, ale argumentovat ve sporu shora uvedeným je projev totální demence. Tím Apple sestřelil sám sebe. Tím je také dáno, ze musí daně doplatit.
Apple je to samé jako ostatní firmy, nic neplatit, ale zákazníky ojebavat.
Skutečně parametr kvalitní společnosti.
A ano 4838, chápeš to velice přesně.
Já na tom nechápu jednu věc. Snad každý soudní spor má 2 strany, a pokud Irsko po Applu ty peníze nechce, a Apple je také nechce dát, jak je možné, že vůbec vznikl nějaký soudní spor.
Protože EU a jednotný trh a tím pádem poškozování dalších států. Řízení je v pořádku.
Tomme, probud se!!!!
Kde je uvedeno, že Irsko po Applu nic nechce?!
EU, ač ji nemusím, je v jistých oblastech regulatorem a nadřazeným dozorovým organem. Tedy totožne jako např. v tomto sporu USA, který dohlížel např. na Google a Facebook.
A pokud EU věc vyhodnotila jako povinnost daně doplatit, je to nadřazené Irsku, tedy příp. národnímu rozhodnuti a je vykonatelné.
Totožný pr. je kauza Babiš(Čapi hnízdo) a OLAF. To, ze byl Babiš zbaven tr. stíhání v ČR, vubec nic neznamená. Pokud OLAF to dotáhne do konce, přijde ČR ve smyslu trestu o další peníze, např. v dotacích apod. A my s tím nic neuděláme!!!
Nabízí se ot., když je Babiš v kauze nevinný, proč byla inkriminovana dotace(50mil.) vrácena?
Karel: napsal si to naprosto presne.