Když Apple v úterý světu představil trojici nových iPhonů, slovy chvály nešetřil mimo jiné při prezentaci jejich výdrže. Právě ta totiž nebyla v minulosti u jablečných telefonů nejlepší, čemuž se však podařila letošní generací udělat alespoň částečně přítrž. Jak jinak totiž nahlížet na čtyřhodinové prodloužení výdrže i 5,8” modelu oproti iPhonu XS a dokonce pětihodinové prodloužení výdrže 6,5” oproti iPhonu XS Max, kterými se Apple na pódiu Divadla Steva Jobse chlubil. S ohledem na tyto hodnoty se nabízí otázka, jak jich byl Apple schopen vůbec dosáhnout. Přeci jen, v minulých letech se žádné takto markantní skoky ve výdrži baterie neodehrávaly a tudíž se mohou zdát nejednomu z nás ty letošní skoro až zvláštní. Odpovědí na tuto otázku by mohlo být hned několik, přičemž jedna z nich je více než zajímavá.
Za prodloužením výdrže by byla zřejmě chyba hledat jeden jediný faktor, jelikož v tak sofistikovaném zařízení, jakým iPhone je, zřejmě nelze mávnutím kouzelného proutku “jen tak” něco takto razantně vylepšit. Jedním z hlavních činitelů delší výdrže baterie je bezesporu nový procesor Apple A13 Bionic, který loňský model strká výkonnostně zhruba o 20 % do kapsy a zároveň je až o 40 % úspornější, což se zkrátka někde projevit musí. Šetrnější k baterii je ale i nový displej Super Retina XDR a to až o velmi slušných 15 % oproti Super Retině, kterou Apple používal u předešlých modelů. Přestože zde je úspora číselně nižší, vzhledem k tomu, jak energeticky náročné obecně displeje jsou se však dá rozhodně hovořit o úspěchu, že se podobného čísla vůbec podařilo dosáhnout. V potaz dále musíme brát dokonalou odladěnost iOS 13, díky které je spotřeba energie též tlačena na naprosté minimum, ale třeba i rozměry novinek. Právě ty jsou totiž skutečně zajímavé.
Pokud jste vloni sledovali Keynote, jistě si vzpomínáte, jak se Apple vytahoval zachováním rozměrů u iPhonu XS v porovnání s iPhonem X a relativně slušnými rozměry iPhonu XS Max s obřím displejem s úhlopříčkou 6,5”. Letos však nic podobného na pódiu Divadla Steva Jobse neproběhlo. Proč? Zřejmě proto, že se Apple zkrátka rozhodl jít jiným směrem – tedy cestou výrazně lepší výdrže, po které jablíčkáři volali – a neohlížet se stále na desetiny milimetrů či gramy navíc, které mnohdy běžní jablíčkáři ani nepoznají. Například iPhone 11 Pro Max tedy “ztloustl” o 0,4 mm oproti iPhonu XS Max a přibral 18 gramů z 208 na 226. V případě iPhonu 11 Pro jsme se též dočkali přibrání o 0,4 mm, avšak váhový rozdíl je “jen” 11 gramů. Přestože mohou působit tato čísla jako velmi malá, je potřeba si uvědomit, že si Apple v minulosti od přibírání a zvětšování rozměrů u stejně vypadajících telefonů držel vždy odstup. Letos se v něm ale něco zlomilo a nad touto myšlenkou zlomil hůl, aby dopomohl vylepšení jiné vlastnosti telefonu. Jeho změna rozměrů a hmotnosti totiž velmi pravděpodobně znamená, že se v něm nachází i o poznání větší akumulátory než tomu bylo v minulosti.
Otázkou je, co je vlastně to “něco”. Odpověď na ní se sice zřejmě nikdy nedozvíme, avšak na internetu se začínají objevovat skutečně velmi zajímavé názory, ve kterých je za “něco” označován dnes již bývalý šéfdesignér Jony Ive. Jeho rukopis se na produktech z dílny Applu projevoval dlouhá léta a my tak možná neviděli, že je to právě svým způsobem on, kdo může alespoň částečně bránit určitým inovacím například právě u baterií. Vždyť on stál za iPhony, které se od sebe rozměrově téměř nelišily a tedy neumožňovaly v nitru větší revoluce. A hle, Ive Apple opustí a po pár měsících je na světě iPhone, který je jím do jisté míry jakoby nesvázaný, jelikož boří zaběhlé pořádky o tříletém cyklu takřka stejného iPhonu (samozřejmě alespoň co do rozměrů) a bez problému přibírá na váze i na tloušťce (byť zřejmě stále částečně za dohledu Iva, jelikož se velmi pravděpodobně na designování těchto modelů též podílel). Skoro by se tak chtělo říci, že éra Jonyho vyznačující se mnohdy upřednostňováním krásy nad funkčností je pryč a nastupuje nová éra, která by se dala s trochou nadsázky označit za éru malých kompromisů. Toto označení může sice znít na jednu stranu opravdu šíleně, na druhou ale možná iPhony posune na zcela novou úroveň, jelikož odemkne vrátka vylepšením, které byly právě kvůli upřednostňování určitých postupů – tedy v tomto případě zachování identických rozměrů či jen jejich mikroskopické měnění – upozaďovány. Tak či ona, jedná se zkrátka o nový a zatím neokoukaný směr.
Můžeme samozřejmě jen spekulovat nad tím, zda předešlé řádky skutečně popisují realitu či zda dokonce částečně prozrazují, proč Apple jeho hlavní designér Jony Ive opustil. Přeci jen, odklon od jeho ideálů se mu zkrátka nemusel líbit a tak se mohl klidně rozhodnout dát Applu vale, které zaonačil za zakládání vlastní firmy a vlastní spolupráce. Částečného potvrzení či naopak vyvrácení těchto myšlenek se však stejně dočkáme nejdřív až za rok u nové generace iPhonů, která opět vybídne k různým – mnohdy dost netradičním – porovnáním vyvolávajícím různé teorie.
Článek trochu zcestný, podívejte se na rozměry a váhu iphone 6 vs 6s natož iphone 8 atd. Už za J. došlo několikrat k nárustu váhy atd.
Ale ne k tam markantnímu, jak tam píšu. Navíc u osmičky se to tak úplně počítat nedá, když bylo opět nasazeno sklo.
Taktéž vnímám celý článek jako ranní pohled z okna. Idea, že by na designu 11 Ive nepracoval je značně nepravděpodobná, design je obvykle připraven rok dopředu, o výkonu a úspoře procesoru naopak Apple ví na jistotu až po hotových Prototypech a podle zákulisních informací jsou baterie prakticky stejné jako vloni. Změna hmotnosti a tloušťky spíše ukazuje na zesílení skleněného korpusu, který je nový, robustnejší kvůli fotomodulu a prezentované zvýšené odolnosti celého telefonu, který taktéž zvýšil voděodolnost a to se taktéž podepíše na hmotnosti.
Displej má výrazně silnější parametry jasu a kontrastu, to nejsou parametry, které nepřináší úsporu energie.
Můj názor je, že za prodloužením výdrže stojí dvě věci.
Výrazný krok v optimalizaci OS a odstranění Force 3D Touch.
Nikoliv odchod Johna Iveho. To považuji za hloupost.
Rok pred uvedenim do vyroby je design schvalen na prototypu. Aby vubec vyrobci mohli stihnou pripravit vsechny nakresy a plany na dily. Proto je design prakticky stejny vzdy 2-3 roky, protoze pak dalsi tym dela na novem dalsim designu. A jiny podpurny tym dela generacni upravy (letosni fotak atd.) Upravy nejsou jen to, co vidite, ale stejne se musi navrhnou fyzicke vnitrnosti a rozlozeni. Letosni prasacky fotak nebyla zadna sranda. Bohuzel ten efort bude nekde chybet a na 100% na pristim iPhonu. Ktery ted nekdy prosel finalnim schvalenim designu. Pro iPhone 12 je jiz nyni hotovo.
Článek je úplně mimo, Johny určitě nebyl ten, kdo by řekl „0,4mm markantně změní rozměr, v žádném případě se rozměry měnit nebudou“… to je fakt velice mimo úvaha. Dané desetiny nemají na design žádný vliv, tak by toto určitě neřešil. Spíš ho přestal bavit kulatý design nových iPhonů, nejsilnější éra byl design iPhonu 4 – 5S. A ten několikanásobně vystouplý a komplikovaný design nových iPhonů, v tomto určitě nechtěl pokračovat.
Přesně, ! Design 4-SE byla dokonalost sama. Jasně čitelný tvary. Co bylo před tim, 3 a 3GS bylo prostě divný, správně přezdívaný jako krabička na mýdlo. Následující 6-8 takový tápání a X a dál jsou přerostlý zrůdnosti. Při jejich velikosti už to může mít tvary jakýkoliv, tam už se design vnímat nedá vůbec.
Ono to může být klidně tím, že omezili aplikacím aktivitu na pozadí.
Něco podobného už léta dělají čínští výrobci mobilů typu Huhňavej, Šijajomi… V jejich telefonech je upravený Android, který pro aplikace třetích stran má defaultně vypnuté notifikace a další aktivitu. Tím dosahují papírově vyšší výdrže, ale za cenu toho, že uživatelům nefunguje v aplikacích tu něco, tam něco. „Velké aplikace“ typu Facebook, Twitter, Gmail… tak samozřejmě jsou na whitelistu, u nich si to nedovolí.
To je přesně ten důvod: pokud Android, tak čistý, žádná „vylepšení“ od patlalů z Čajny.
Když tento postup funguje u Androidu, tak omezení aktivit aplikacím na pozadí může mít výrazný vliv na výdrž iOSu rovněž.
Koho zajímá téma okriplených Androidů, tady najde více:
https://www.freecodecamp.org/news/why-your-push-notifications-never-see-the-light-of-day-3fa297520793/
Jelikož mám Xiaomi a jsem trochu geek, vykoušel sem 4 různé stable verze „čistého“ androidu z XDA. Né díky, už nikdy. Do dvou dní telefon absolutně nepoužitelnej, odemykání fingerprintem cca 3 vteřiny a co se týče fotoaparátu tak jediný k čemu to bylo dobrý tak night sight. Baterka za dva dny v hajzlu (5400mAh), běžně vydržím 3-4 dny. Je sice fakt že oznámení přichází v delších intervalech ale vše je jen otázkou nastavení, a ten kdo si ani neumí nastavit svůj mobil, tak mu ta věc nepatří do ruky. I tu blbou appku na foto otevře rychleji než note 10. Na 2 roky starém budget Mi Max 2 s ubohym snapdragonem 625. Trošku přetaktovanym na 3Ghz – HardRock kernel. 119 aplikací/her, 3dny 11h od posledního nabití bez spořiče baterie – 34% procent šťávy. Snappy as fuck Takže nějaký kecy o patlalech z čajny nejsou na místě, Google i Apple se má od nich co učit.
😊
Hovadiny trepes.
Za prve nechapu, co to tu meles o aktivite v pozadi, kdyz IOS nic takoveho neumoznuje.
Pak se jabcaci divej, ze jim waze zere kvanta dat. Kdyz chudak musi stahovat data hlasovych pokynu behem navigovani pri zaplem displeji, na pozadi nejde, IOS neumi multitasking.
A co se tyce power managementu Xiaomi, ten ma defaultne zaple pro vsechny aplikace inteligentni powersave, kdy MIUI sam urcuje, ktere funkce bude omezovat.
A da se to samozrejme per aplikace nastavit. Funguje to luxusne, jedine, co jsem musel kdy prenastavit bylo nastaveni pro waze, ktere se pri pripojeni pres Android Auto vypinalo.
S první části příspěvku nemáš pravdu. Hezký den.
Tříletý cyklus nijak nenarušili. Nejdřív jsme dostali iPhone 6/6s/7 a teď X/Xs/11Pro. A příští rok přijde zase úplně nový model.
Jinak Jony Ive podle mě už několik let pro Apple nedělá. Nebude náhoda, že přestal vystupovat na keynotes a mluvit o tom, jak nové produkty designoval, když to byla jedna z nejlepších částí večera. Předpokládám, že už bylo jeho zaměstnání u Applu jen na papíře a čekali na správný moment, kdy to oznámit.
Jde o to, že jeho odchod mohl vyvolat paniku na burze. Takhle ale mohl Apple odhalit karty a říct, že Jony ve skutečnosti už několik let jejich produkty nenavrhuje a přesto se skvěle prodávají. Tím by uklidnili situaci.
Dělal jsem leta v marketingu jedné z největších českých IT firem a takové věci jsme i v ČR řešili běžně s PR.