Když Apple v červnu 2017 poprvé světu ukázal svou zcela novou platformu pro rozšířenou realitu ARKit, netajil své nadšení. Dokonce i sám šéf jablečné společnosti – Tim Cook – se nechal poté v několika rozhovorech slyšet, že je z novinky naprosto nadšený a radostí by z ní skoro až křičel, kdyby mohl. Od té doby však uplynuly již dva roky a ARKit se netěší ani zdaleka takové oblibě, jak bychom po jeho představení očekávali. Aplikace a hry na něm založené sice v App Storu jsou a s jednou z nich dokonce dorazil už i samotný Apple (konkrétně s Měřením pro iOS), avšak jejich využívání v reálném životě je stále mizivé. Právě to chce podle všeho jednou z letošních novinek Apple změnit.
O lokalizačním přívěsku, který bude možné integrovat přímo s iOS a jeho polohu sledovat v aplikaci Najít iPhone jsme toho na našem magazínu napsali již spoustu. Jednou z věcí, která by s ním měla být možná, je dle zdrojů jeho hledání právě přes rozšířenou realitu, která by v reálném světě dokázala ukázat místo, kde se předmět s přívěskem nachází. Právě tato funkce se nyní víceméně podařila potvrdit vývojářům zkoumajícím kódy interní bety iOS 13, ve které se objevují ve spojitosti s přívěskem zmínky o AR a VR soupravě a ikony je znázorňující. Ty by mohly teoreticky zobrazovat chystané chytré brýle Applu, avšak jsou označeny kódy, pod kterými Apple vyvíjí právě lokalizační přívěsky a které byly již několikrát v minulých týdnech různými zdroji potvrzeny. Daleko pravděpodobnější se tak zdá právě to, že ikony budou uživatele odkazovat na použití AR při hledání a to jak přes telefon, tak v budoucnu i přes chytré brýle.
Hledání přívěsku přes rozšířenou realitu by mělo být jednak velmi pohodlné, ale i skutečně zábavné. Beta totiž obsahuje animace nafukovacích balónků, které podle všeho vždy místo, na kterém se předmět označený přívěskem nachází, označí tím, že nad ním budou poletovat a provázek bude přivázán právě k němu. Rozhodně se tedy nebude jednat o žádné strohé oznámení, nýbrž o vcelku originální řešení, za které se Apple rozhodně nebude muset stydět. Důležitá však samozřejmě bude především bezproblémová funkčnost, na jejíž ověření si však budeme muset ještě pár týdnů počkat.