Když se řekne AirPower, mnohým z nás se na jazyku vybaví hořká pachuť, kterou jsme si dosyta užili na konci března při oficiálním ukončení vývoje tohoto produktu. Takový konec totiž s ohledem na fungování Applu a množství informací, které o AirPower unikaly, čekal jen málokdo. A přesto nastal. Přestože se od té doby o typově podobných bezdrátových nabíječkách ve spojení s Applem prakticky nemluví, jiné společnosti se do jejich vývoje pouštět rozhodně nebojí. Skvělým důkazem může být čerstvý počin oblíbeného holandského výrobce příslušenství ZENS, který před pár dne světu ukázal novou nabíječku Liberty nápadně připomínající právě AirPower – tedy minimálně co se funkčnosti týče.
Designové kopie AirPower na trhu seženete velmi snadno. Prakticky všechny však spojuje jedna velká slabina – funkčnost. Tyto nabíječky totiž využívají zpravidla dvě až čtyři cívky zajišťující nabíjení, což jinými slovy znamená, že pokud chce uživatel své zařízení – ať už iPhone či AirPods – dobít, musí je položit přímo na místo, pod kterým jsou ony cívky. U AirPower jsme si však měli být schopni užít nabíjení při položení zařízení kamkoliv na podložku a to díky systému mnoha různě propojených cívek, které měly rozpoznat zařízení nad sebou a dobíjet ho patřičnou energií. Toto řešení se sice Applu podle dostupných informací kvůli přehřívání a dalším problémům dotáhnout do finále nepodařilo, ZENS však s něčím podobným úspěch slaví. B nabíječce Liberty totiž naleznete na 16 relativně malých cívek které se více či méně vzájemně překrývají a zajišťují dobíjení po celé horní plošce produktu. Zjednodušeně se tedy dá říci, že je naprosto jedno, kam zařízení na nabíječce položíte, jelikož nabíjeno bude v jakékoliv poloze.
Cívky v ZENS Liberty mají dle výrobce nabízet výkon 30 W, přičemž nabíječka dále disponuje i USB-A portem pro klasické drátové nabíjení. Zařízení je napájeno 45W nabíjecím adaptérem přes USB-C a je vyrobeno z velmi odolného hliníku zřejmě v kombinaci se sklem. Jasněji bude v tomto ohledu až v listopadu, kdy má nabíječka dorazit na trh a to za cenu 139,99 dolarů za standardní verzi a 179,99 dolarů za verzi s průhlednou nabíjecí plochou, díky které bude vidět na systém cívek. Ve výsledku by tedy měly být o poznání levnější než AirPower, která měla v USA začínat podle úniků informací na 199 dolarech. Na druhou stranu, vyšší cenu u AirPower mohl omluvit software, který v ní měl běžet a který měl zajišťovat mimo jiné nabíjecí animace při položení produktů na ní. Ty se všechny objevily na displeji iPhonu, který byl na AirPower též dobíjen a uživatel tak měl mít skvělý přehled o tom, jak na tom každé zařízení je. Ale kdo ví, třeba se i tohoto produktu v budoucnu nakonec dočkáme.
Az na to, ze airpower mel nabijet tri zarizeni soucasne…
Měl, ale na stejným principu.
Však na principu bezdrátového nabíjení cívku nezajímá kolik zařízení bude nabíjet..on je problém v tom, že by tři zařízení chtěla až moc proudu a hodně proudu znamená hodně tepla. Kdyby apple nešaškoval se třemi zařízeními, ale jen se dvěma, tak by nebyl poblém ¯\_(ツ)_/¯
Myslím, že spíš AirPower ztroskotala na nabíjení Apple Watch, které mají jiný systém nabíjení a cívky v AirPower by se tak rušily a byly by neefektivní. Plus by jich muselo být ještě dvakrát více, takže by i víc hřála, to je pravda.
S nabíjením 3 Qi zařízení by až takový problém nebyl
Nechcete si někdy po sobě přečíst to co píšete? V textu se objevují celkem dobře rozpoznatelné chyby…
Pro MrNobody
Souhlasím, kdyby to uvažované řešení bylo bez problému, Apple by to dávno měl ve své nabídce. Já osobně bych si zatím nic takového nepořizoval. Zejména kvůli hodinkám. Až to bude absolutně spolehlivé a bezpečné pro všechna nabíjená zařízení Apple s tím „vyleze“ Číňané to nabízejí už dávno :-)
Můžete mi vysvětlit v čem je to kopie, když airpower nikdy nespatřilo světlo světa? Nehledě na to, že QI tu je pěknou řádku let.
Nejde tu o Qi, ale o cívky v nabíječce.
mam nabijecku ZENS dual a moc spokojenej nejsem teda…… ani airpods na ni nenabiju
Jak znamo, to co zahubilo Airpower je prave nabijeni ruznych typu baterii, ve Watchkach je zasadne jina technologie nez v iPhonech a Airpods, at delal Apple co mohl, nepodarilo se mu poskladat civky tak, aby se navzajem nerusily a vykon byl maximalni… Jedine, co by vedlo k realizaci Airpower by bylo snednotit technologie barerii v zarizenich… A nepochybuju o tom, ze k tomu behem nekolika malo let dojde vcetne obnoveni projektu Airpower…