Pokud už jste se konečně rozhodli, že namísto nahrávání písniček do vašeho iPhonu či jiného zařízení, začnete využívat streamovací služby, tak je před vámi jeden důležitý krok. Musíte si vybrat tu správnou streamovací službu, kterou budete využívat. Na tomto poli existují dva největší konkurenti – jeden z nich je Spotify a druhý Apple Music. A právě o tom prvním, tedy o Spotify, si v tomto článku shrneme vše, co jste o něm chtěli vědět. Vzhledem k tomu, že využívání Spotify ve verzi zdarma není moc příjemné – především kvůli reklamám a dalším věcem, o kterých si řekneme později – tak se v tomto článku budeme zabývat především Spotify Premium. Není na co čekat, vrhněme se přímo na věc.
Kolik stojí Spotify Premium?
V naprosto základním programu, tedy pro jednotlivce, vyjde Spotify Premium na 5,99 euro za měsíc. Využít však můžete i dalších programů. Například každý student vysoké školy, který Spotify potvrdí, že doopravdy studuje na vysoké škole, získá měsíční předplatné Spotify Premium za 2,99 euro. Zajímavá volba je také možnost využití rodinného předplatného, které vyjde 8,99 euro měsíčně. Jednotlivci a studenti navíc mohou využít dlouhodobé akce, kdy mají první tři měsíce předplatného zdarma.
Kdo se může připojit do rodinného předplatného?
Do rodinného předplatného se může připojit až pět lidí, dohromady s vámi můžete být tedy součástí rodinného předplatného šest lidí. Existují ale omezení, která musíte v rámci rodinného předplatného respektovat. Všechny osoby musí bydlet na naprosto stejné adrese, respektive, musí mít v profilu Spotify nastavené, že žijí na stejné adrese. Pokud byste tedy chtěli s kamarády na rodinném předplatném ušetřit, tak můžete – musíte si ale nastavit, že žijete na stejné adrese. Vzhledem k tomu, že jsem podobnou věc řešil i osobně, tak je tento proces vcelku složitý. Vzhledem k tomu, že vám Spotify nedává možnost si upravit adresu, tak si musíte vytvořit úplně nový účet. Při zakládání musí všichni vaši kamarádi zadat, že žijí na stejné adrese. V opačném případě vám bude Spotify Premium pro rodinu fungovat, ale po chvilce přestane.
Kde je Spotify Premium dostupné?
Pokud se ptáte, zdali je Spotify Premium vůbec dostupné v Česku, či na Slovensku, tak se nemusíte bát. Samozřejmě, že ano. Dohromady je Spotify Premium dostupné v 81 státech po celém světě, včetně Evropy, Ameriky, Nového Zélandu a dalších. Na mapu dostupnosti se můžete podívat níže. Pro porovnání, Apple Music je k dispozici ve 113 státech světa a Google Play Music v 63 státech světa.
V čem je Spotify Premium lepší v porovnání s verzí zdarma?
Jak už jsem zmínil v úvodu, tak pokud se rozhodnete pro Spotify, tak bude nejlepší, když si jej ihned předplatíte. Jaké jsou ale rozdíly ve Spotify Premium a ve verzi zdarma? Pojďme se podívat na ty nejzákladnější:
- Poslouchání bez reklam – pokud budete využívat Spotify zdarma, tak vám za některými skladbami bude hrát reklama. Kdo by chtěl při poslouchání hudby vůbec poslouchat reklamy? Stačí, že jich je nespočet v televizi.
- Poslouchání offline – pokud si předplatíte Spotify Premium, tak se nemusíte spoléhat na signál a dostupnost mobilních dat. Všechny vaše skladby si bez problému můžete stáhnout přímo do vašeho zařízení. Budou tak dostupné kdykoliv a kdekoliv – offline.
- Nové skladby – umělci, kteří vydávají nové skladby a alba, mohou uživatelům klasického bezplatného Spotify „odsunout“ vydání až o dva týdny. Vsadím se, že rozhodně nechcete čekat na to, až si budete moct poslechnout písničku od vašeho oblíbeného autora.
- Kvalita skladeb – ve verzi zdarma máte k dispozici maximální kvalitu skladeb 160 Kbps. Pokud si předplatíte Spotify Premium, tak můžete využít až dvojnásobnou kvalitu, tj. 320 Kbps.
- Přeskakování skladeb – v případě bezplatného Spotify nemůžete přeskakovat skladby. Prostě a jednoduše musíte poslouchat to, co vám Spotify naservíruje. Přiznejme si, kdy by poslouchal hudbu která se mu nelíbí. Přeskakování skladeb musí být naprostou samozřejmostí.
Jak zrušit Spotify Premium?
Pokud už jste si Spotify Premium vyzkoušeli a zjistili jste, že vám nevyhovuje, tak plán předplatného samozřejmě můžete ukončit. Musíte se ale přesunout na webové rozhraní Spotify, konkrétně na tento odkaz, kde klikněte v levém menu na možnost Předplatné. Poté zvolte možnost Změnit nebo zrušit. Poté už jen stačí, abyste kliknuli na možnost Spravovat předplatné a nakonec Zrušit Premium. Poté už budete informováni o tom, že dojde ke zrušení vašeho předplatného společně s datumem vyúčtování.
Závěr
Doufám, že jste v tomto článku našli veškeré informace, které jste o Spotify, potažmo Spotify Premium, potřebovali vědět. Osobně využívám Spotify Premium již několik let a musím říct, že oproti klasickému stahování a nahrávání hudby do iPhonu je možnost streamování naprosto skvělá. Doby stahování „empétrojek“ jsou dávno pryč a momentálně frčí právě streamovací služby, které jsou levné, jednoduché a prostě skvělé. Jakou streamovací službu využíváte vy a proč? Dejte nám to vědět do komentářů.
Zabudli ste na Deezer a Tidal. V CR a ST uz funguje aj Youtube Music. Zase tych streemovacich sluzieb nie je patsto. Mne Apple Music rozhadzal kniznicu singlov, ktoru som ako pisete pracne nahral do mojho telefonu a odvtedy ju neplatim.
Přesně tak. A především u Tidalu Master minimální kvalita Flac 16/44, oproti Spotify je zvuk podstatně lepší.
platim si apple music i spotify premium… za ty penize je to v podstatě zadarmo🎸
BTW Spotify ma tiez moznost pridat si do playlistu aj svoju lokalnu hudbu v .mp3
Je to super hlavne ked mate hobby ktore suvisi s hudbou…
Problém Spotify, Apple Music, Google Music, Youtube Music a nevim čeho všeho, je bídná kvalita skladeb. 320kb/s by v roce 2019 mělo být jen za trest, není rok 2002 ani rok 2008. I pitomý „zastaralý“ CD nabízí násobně kvalitnější poslech. Za mě je minimem TIDAL hi-fi, ten rozdíl mezi 320 kbs a 1100 kbs je propastnej (ještě Deezer nabízí looseless kvalitu ale už ne MASTER jako TIDAL). Hodně lidí namítá, že telefon nikdy nebude zařízení na audiofilský poslech a mají pravdu, jenže i v rámci poslechu na mobilu se jde smířit s hluchoňskou „kvalitou“ alé Spotify nebo Apple music a ještě domrvenou zastaralým AAC nebo SBC BT kodekem nebo z tohoto komba vytlačit maximum, což je v mém případě TIDAL + LDAC sluchadla od Sony (případně drátovky, páč mám stále jack). Když mi pak kamarád dával poslechnout referenční skladbu na AirPodech bylo to upně o ničem, snad i moje starý Kosy Porta Pro hrajou líp, to je fakt handsfreečko, jen to tak Apple nekomunikuje a chudáci lidi přes ně konzumují premium Spotify kvalitu :D
Před půl rokem byl u mně jeden zapřísáhlý tzv. HiFi odborník, který neposlouchá nic jiného než kvalitu z Tidalu. Jelikož jsem tuto službu taktéž zkoušel, tak přišel poslechnout moji sestavu – Mac (Audirvana) přes DAC CHORD do zesilovač a na bedny.
Celou dobu chrochtal blahem, jak jdou přesně slyšet všechny detaily.
Při odchodu jsem mu oznámil, že jsem všechnu hudbu pouštěl z Apple music.
Je pravdou, že od té doby se neozval, takže opravdu nevím, jak to je s tou kvalitou.
Jedná věc jsou čísla a ta druhá co člověk opravdu slyší.
No je sice pěkné, že jde i z komprimátu přes různa HW a SW vylepšovátka vytáhnout solidní kvalita, ale já si na prostě udělal na pár referenčních skladbách test s Note 9 + Sony WH1000XM3 + Spotify 320kbps + LDAC kodek s vynucením max kvality tj 990kbps a pak to samé jen s užitím TIDALu HiFi a pak ještě s FLAC verzí daných skladeb a na této konstalaci byl rozdíl opravdu jak nebe a dudy, něco jako když si s TIDAlem odšpuntujete uši :D Jasný pak si můžu danou skladbu doma prohnat nějakym lepším AV recieverem a naprat zvuk do otevřených sluchadel za desetitisíce a budu zase jinde, ale z mé zkušenosti už na telefonu žádný mp3 streamy nechci.
Poslouchám patrně na hodně obdobné sestavě: iMac – Audirvana – Chord Mojo a in-ear sluchátka Campfire Audio Solaris a vězte, že je to sakra poznat jestli hraje mp3 vs Flac, či Flac 16/44 vs Flac 24/96. Ono to bude ve vašem případě dost možná tím převodníkem Chord, který hraje tak dobře, že s ním dobře zní i nižší kvalita hudby a kdo ten zvuk Chordu nezná, tak si při prvním poslechu vyloženě sedne na zadek. Taky je otázkou jaké bedny a zesilovač jsou v řetězci. To může na druhou stranu zvuk degradovat takovým způsobem, že nelze nic poznat. Ale obecně se dá zvuk mp3 vs Flac poznat na mobilu a přiložených peckách za 60Kč, když víte na co se soustředit. Samozřejmě čím lepší aparatura, tím jsou rozdíly markantnější.
martas38 – já netvrdím, že rozdíl nejde slyšet, ale je to jak píšeš „když víte na co se soustředit“. Proto pro běžné použití stačí i méně kvalitní zdroje hudby. Pro mně je pro běžný poslech lepší Apple music, než Spotify (pouze můj názor ať čísla říkají cokoliv). A samozřejmě záleží na čem posloucháš.
Jen říkám, že pokud někdo poslouchá z jakéhokoliv zdroje na méně kvalitním vybavení, tak ho lehce podvedeš s kvalitní sestavou. A může o sobě vykládat jaký je specialista na kvalitu hudby (pouze když ho přesvědčíš , že používáš ten podle něho nejlepší zdroj např TIDAL).
Ano CHORD (můj QUTEST) je opravdu prostředek k úplnně jinému poslechu a pokud cenově násobíš i další komponenty v řetězu tak myslím, že udělá z každé muziky skvělý zážitek, přestože je dnes hodně hudby špatně nahráno již ve studiích. Vetšinu nakupuji co chci na HDtracks.
Presne. Vetsina lidi nema sanci rozdil poznat. V aute maji low end repro a sluchatka za dvojku max.
Děkujeme za obsáhlý komentář, a nezbývá než se jen tiše usmívat ….
Dekujeme za komentar, mas v nem hrubku.
Osobně si myslím, že Spotify, Apple music atd. se nedají porovnávat s Tidalem. Všechny výše zmiňované služby jsou pro uživatele, kterým je celkem jedno poslech mp3 souborů, ale jde jim hlavně o objevování, sdílení se s kamarády a prostě si nechtějí připlácet za něco, co nepotřebují – nejlepší audio kvalita. Tidal je zaměřený na jiné uživatele, má super kvalitu zvuku, ale jinak nenabízí moc navíc. Já mám nejradši Spotify, někdo zase jiné služby. Spotify je podle mě nejvíce univerzální řešení, ale někdo chce mít v aplikaci texty, někdo nejlepší kvalitu bez něčeho navíc. Myslím si ale, že 320 kbps není neposlouchatelná kvalita, která by se nedala snést.
A k čemu je tedy stahování na free službě? Nebere pak data? Nebo jak?
Spotify + Jabra elite 75t a není vůbec co řešit