Apple Card byla nedávno konečně zpřístupněna prvním majitelům ve Spojených státech. Reakce jsou zatím převážně nadšené – uživatelé si chválí vzhled karty i funkce s ní spojené, stejně jako bezpečí a soukromí. Zatímco řada lidí pokládá Apple Card za jednoznačný důkaz důmyslnosti společnosti Apple, najdou se i hlasy, podle kterých je naopak karta důkazem toho, že jablečné společnosti docházejí nápady. Objevila se i teorie o tom, že Apple Card je způsob, jakým se Apple snaží vylepšit prodeje svých iPhonů. Co k takovému tvrzení vede?
Apple vydává své iPhony již od roku 2007. Po více než dekádě na trhu ale začínají jejich prodeje povážlivě klesat. Zatímco v letech 2007 až 2017 měly prodeje iPhonů 70% podíl na celosvětovém příjmu společnosti Apple, za poslední čtvrtletí se na těchto příjmech podílejí pouhými 48 %. Pokles v prodejích zaznamenali prakticky všichni výrobci smartphonů, u Applu šlo ale o nejvýraznější pokles v průběhu tří let. Přestože se firma opakovaně nechává slyšet, že se hodlá zaměřit spíše na služby, jsou pro ni prodeje iPhonů stále ještě velmi důležité.
Je tedy jasné, že Apple potřebuje najít způsob, jak prodeje opět zvednout. Cestou k lepším číslům by mohly být právě služby. App Store i iTunes představovaly po řadu let pro Apple nejen zdroj příjmů, ale svým způsobem i cestu, jak prodat více smartphonů. Mezi služby, které Apple provozuje, se po bok Apple Music a Apple News+ již brzy zařadí také Apple TV+ a Apple Arcade, fungující na bázi předplatného. Mezi služby by se ale svým způsobem dala zařadit i Apple Card, jejíž fungování je plně závislé na iPhonu – jedině s ním má karta smysl. Stejně tak jsou na iPhonu závislé i odměny, související s používáním karty.
Apple Card na první pohled působí jako samostatný produkt. Přestože se jedná především o platební nástroj, nedá se jí upřít jednoznačná estetická atraktivita. Obzvláště ve Spojených státech, kde se kreditní karty těší nemalé popularitě, není úplně nemyslitelné, že si jistá sorta uživatelů pořídí iPhone právě kvůli Apple Card. Apple se sice hodlá v budoucnu zaměřit na jiné projekty včetně rozšířené reality nebo autonomního řízení. Než ale tyto záležitosti spatří světlo světa, je potřeba firmu nějak uživit – a nedílnou součástí této obživy je i prodej iPhonů.
Podle všeho je doplněk jako Apple Card hodně dobrým tahem. Celé to mobilní placení díky tomu dostává ještě větší smysl a hlavně to posouvá rozsah praktické použitelnosti tam kam koncový uživatel potřebuje. Prostě najednou to umožňuje platit prakticky cokoliv kdekoliv ať už telefonem, hodinkami či kartou, vše zastřešeno důmyslně unifikovanou správou. Plus tenhle produkt na rozdíl od programů poskytovaných tradičními bankami umožňuje lépe (prakticky vzato plně) kontrolovat úroky. Celkem ideální a hodně netradiční služba v porovnání s konkurencí. Těžko odhadnout jak tohle celé může být či bude terno pro Goldman Sachs (rozhodně nebudou ztrátoví), nicméně pro skalní příznivce Apple hraček a produktů v US je Apple Card doslova dar z nebes. Navíc ten design se Apple hodně povedl, díky čemuž se výrazně odlišuje od ostatních, a tudíž i tenhle aspekt naláká řadu lidí. Koho zajímá, že se karta po nějaké době používání „ošoupe“ (stějně jako jakákoliv jiná), když si jí prostě lze snadno vyměnit, dokonce i lze i on-line vyžádat změnu čísla karty. Správa Apple Card prostřednictvím Apple Wallet dost pravděpodobně trumfne tradiční appky, které nabízejí bankovní domy a toho si je nejspíš Apple také perfektně vědom.
Nemyslím si, že Apple Card je určena na zvýšení prodejů iPhonů. Berte to tak, že telefon i kartu používáte skoro denně. A pokles prodejů telefonů. Pokles mají všichni výrobci a pokles u Applu je více méně způsobený také tím, že telefony mají podporu a aktualizaci systému nejdelší na trhu. Proč kupovat nový iPhone, když starší telefon (4 roky je myslím starší) má operační systém stejný jako novinka na trhu. Novinky na trhu prodávají novými „vymoženostmi“.