Sluchátka JBL z řady Endurance jsou zaměřeny na aktivní jedince, kteří chtějí poslouchat i při běhání, cvičení nebo podobných aktivitách. Loni jsme tu měli model Endurance Sprint, dnes se podíváme na novinku pro rok 2019 – JBL Endurance Run BT, které jsou základním modelem bezdrátových běžeckých sluchátek.
Specifikace
JBL Endurance Run BT jsou klasická špuntová sluchátka propojená kabelem za hlavou. Nejde tak o „true-wireless“ řešení jako například AirPods. Uvnitř sluchátek se nachází dva 8mm měniče disponující frekvenčním rozsahem 20Hz-20kHz, citlivostí 102dB a impedancí 16 Ohmů. Článek s baterií, umístěny na jedné straně propojovacího kabelu, obsahuje baterii o kapacitě 120mAh, která zaručuje až šestihodinovou výdrž jak pro poslech, tak pro audio hovory. Nabíjení pomocí klasického microUSB konektoru zabere dvě hodiny. K dispozici je funkce FastCharge, kdy za 15 minut nabijete sluchátka na hodinu poslechu. O bezdrátový přenos se stará Bluetooth 4.1 s podporou profilů A2DP V1.2, AVRCP V1.5, HFP V1.5, HSP V1.2. Sluchátka váží zanedbatelných 20 gramů a jsou k dispozici v šedivé, žluté a červené barevné variantě. Sluchátka podporují Siri/Google Now.
Provedení
Sluchátka jsou výhradně z plastu, na neopleteném gumovém kabelu se nachází dva moduly. Jeden z nich obsahuje bateriový článek, na druhém jsou pak veškeré ovládací prvky, společně s konektorem na nabíjení a mikrofonem. Sluchátka jako taková jsou špuntového typu (tři velikosti špuntů v balení), které jsou doplněny silikonovým nástavcem TwistLock, který by měl v praxi zamezit vypadnutí sluchátek z ucha. Najdeme zde také certifikaci IPx5, díky které jsou sluchátka odolná vůči potu a do jisté míry také vůči vodě. Potěší také magnetické konce sluchátek, které je tak možné spojit k sobě a zabezpečit proti ztracení při nošení volně na krku.
Ergonomie
JBL Endurance Run BT je možné nosit dvěma způsoby a to buď klasicky, nebo s kabelem vedeným za ušima. JBL tuto funkci nazývá Fliphook a umožňuje majitelům vyzkoušet více možností nošení, dle jejich osobních preferencí. Mně se osvědčil standardní způsob nošení, který v kombinaci s vhodnou velikostí špuntů fungoval dobře. Sluchátka dobře držela a nevypadávala, pokud jsem nedělal rychlejší pohyby hlavou do stran. Při běhu s tím nebyl problém, při některých dynamičtějších typech cvičení už to nebylo úplně ono. Těžký modul s baterií, který je umístěny zhruba 7cm od sluchátka, měl tendence sluchátka z uší vytahovat. To je však dané konstrukcí. Při klasickém běhu/rychlé chůzi se to však neděje.
Ovládání
Veškeré ovládací prvky se nachází na jednom panelu na kabelu. Najdeme zde tlačítko play/pause, které zároveň slouží pro vypnutí/zapnutí. Dále je zde dvojice tlačítek pro úpravu hlasitosti. které slouží také k přepínání jednotlivých písniček. Chod tlačítek je jasně zřetelný. Manipulace je jednoduchá a intuitivní, zde tedy není moc co vytknout.
Zvuk
JBL Endurance Run BT těží ze své špuntové konstrukce. Díky ní jsou schopny solidně odfiltrovat okolní zvuk a lépe tak posluchače ponořit do poslouchané hudby. Charakter zvuku nikoho neurazí, basová složka je v rámci možností silná, v některých případech však maličkým měničům trochu dochází dech, zejména v kombinaci vysoké hlasitosti a basově výrazné hudby. Obecně se stoupající hlasitostí kvalita přehrávaného zvuku klesá a projev se stává plošším a méně čitelnějším. To je však u podobného typu sluchátek normální. U běžeckých sluchátek za necelých 1 300,- nelze očekávat audiofilský zážitek. Když se sluchátka nepoužívají na maximální hlasitost (která je navíc nadprůměrně vysoká), hrají – vzhledem ke svému zaměření – dobře.
Závěr
JBL Endurance Run BT jsou dostupnou alternativou na trhu s běžeckými bezdrátovými sluchátky. Při jejich hodnocení je třeba brát v potaz jejich cenu. Jde o relativně levný model, který je však plně funkční s ohledem na své zaměření. Sluchátka dobře drží, mají solidní výdrž, nabídnou odolnost vůči potu (a vodě) a jejich zvukový projev není špatný. Pokud hledáte levná, ale funkční sluchátka pro běhání, nebojte se JBL Endurace Run BT vyzkoušet. Na dynamičtější formy cvičení se však poohlédněte po něčem jiném.
„Díky ní jsou schopny solidně odfiltrovat okolní zvuk a lépe tak posluchače ponořit do poslouchané hudby.“
U sluchátek určených pro běžce tohle považujete za dobrou vlastnost?
Hudba při běhu je skvělá, ale neměla by snižovat vnímání okolí.
Pises, ze hudba pri behu je skvela. Pro kvalitni poslech je odfiltrovani okolniho hluku klicove. Tuto vlasnost potrebujes prave u sluchatek na ven.
Sluchátka, se kterými neslyším okolí, bych si na běh venku nekoupil, protože být ponořený do hudby může snadno vést k ponoření se pod kola autobusu. (Ale dívám se na to ze svého úhlu pohledu samozřejmě, ne každý běhá ve městě.)
Při běhu se opravdu nepotřebuju do hudby „ponořit“. Stačí mi, když hraje na pozadí pro doplnění atmosféry.
Běhám ve městě i v přírodě, ale sluchátka, která odstíní zvuk okolí bych si vzal akorát tak na ovál nebo běhací pás.
I v lese je dobré slyšet, jestli se za mnou zrovna neřítí cyklista.
Přesně! Tyhle sluchátka jsou fakt asi primárně pro plavce…
Bohužel jsem si je pořídil a do týdne vrátil. Malém mi zničili chuť běhat.