Nikdo není dokonalý. Toto tvrzení se pochopitelně týká i gigantů, jako je společnost Apple. V její historii najdeme řadu skandálů a afér většího či menšího významu. Některé jsou již sice zapomenuty, jiné však jablíčkáře rozpalují kvůli své aktuálnosti doběla dodnes. Pojďme si připomenout některé z nich.
Neférová sleva
Původní iPhone stál v době svého uvedení 599 dolarů. I navzdory této ceně se našlo poměrně velké množství zájemců. Určitě si umíte představit, jaké muselo být jejich zklamání, když Apple cenu svého prvního smartphonu o několik měsíců později snížil na 399 dolarů? Uživatelé, kteří si svůj iPhone pořídili mezi prvními, se cítili zklamáni, a dávali to Applu patřičně najevo. Ten se jim pokusil vyjít vstříc alespoň kreditem do Apple Storu ve výši 100 dolarů.
Absence podpory technologie Flash
Apple čelil kritice také kvůli tomu, že jeho mobilní zařízení nepodporují technologii Flash od společnosti Adobe, takže na nich nebylo možné přehrávat některá videa, audio obsah, nebo hrát vybrané hry. Tato technologie ve své době dominovala internetu, takže rozhořčení uživatelů bylo na místě. Apple se ale bránil tím, že Flash je častou příčinou pádů webových stránek a má vliv na velkou spotřebu baterie. Nakonec společnost Adobe vývoj této technologie v roce 2012 ukončila.
Apple Maps
Rivalita mezi společnostmi Apple a Google dosáhla kulminovala kolem roku 2012, kdy byl vydán operační systém iOS 6. Apple přestal nabízet předinstalované aplikace od Googlu, mezi nimiž byly i Google Mapy. Apple je nahradil vlastní aplikací, tu ale uživatelé hodnotili jako katastrofickou. Oproti Google Mapám nabízela méně funkcí, obsahovala zastaralé informace a další chyby. Vlastně byla natolik chybová, až se za ni Apple musel uživatelům veřejně omluvit. Dokonce koluje legenda o tom, že když Scott Forstall odmítl omluvný dopis podepsat, udělal to za něj Tim Cook – a Forstall byl nakonec ze společnosti odejit.
Antennagate
Když vyšel iPhone 4, byli zprvu téměř všichni nadšení. “Čtyřka” přinesla příjemnou změnu po stránce designu a řadu dalších vylepšení. Netrvalo ale dlouho a uživatelé si začali stěžovat na to, že když svůj zbrusu nový telefon drží specifickým způsobem, dochází k výpadkům signálu. Apple zpočátku tvrdil, že se o žádný problém nejedná, posléze ale chybu uznal. Po zjištění, že výpadkům signálu u iPhonu 4 se dá předcházet použitím krytu, začal majitelům tohoto modelu nabízet kryt zdarma. Našlo se ale také poměrně dost uživatelů, kteří iPhone 4 používali řadu let, aniž by takovýto problém zaznamenali.
Mizerné pracovní podmínky v Číně
Některé kauzy, spojené se společností Apple jsou úsměvné, jiné už méně. V roce 2010 se začaly objevovat zprávy o neutěšených pracovních podmínkách v továrnách Foxconnu, který pro Apple sestavoval některé z jeho produktů. Zaměstnanci se museli potýkat s nízkými mzdami, extrémně dlouhými směnami i nebezpečným pracovním prostředím. Apple nakonec stanovil pro své výrobní partnery pravidla, díky nimž se podmínky jejich zaměstnanců zlepšily. Bylo by však bláhové si myslet, že jsou podmínky lepší o několik levelů. Čas od času totiž na světlo světla uniknou informace o tom, že pracovní doba není stále optimální, platy taktéž a o bezpečnosti se mnohdy nedá ani mluvit. I kvůli tomu si tak čas do času někteří frustrovaní zaměstnanci sáhnou i na život.
Zátah kvůli iPhonu
Několik měsíců před tím, než měl vyjít iPhone 4, zveřejnil server Gizmodo detaily o tomto zařízení včetně fotografií jeho prototypu. Společnost Apple zprvu popírala, že by se mohlo jednat o reálný prototyp, posléze se však ukázalo, že jeden ze zaměstnanců jablečné společnosti skutečně zapomněl prototyp iPhonu 4 na baru, kde se ho zmocnil pohotový nálezce. Od něj pak prototyp putoval do redakce Gizmodo. Apple neváhal a redaktorovi serveru Gizmodo “zařídil” v bytě policejní razii. Veřejnost na tuto reakci ale nereagovala zrovna s pochopením, a celý skandál skončil pokutou a trestem v podobě veřejně prospěšných prací pro některé z aktérů.
iOS 8.0.1 a znefunkčnění iPhonů
Krátce poté, co v září roku 2014 vyšla plná verze operačního systému iOS 8, ji Apple upgradoval na verzi 8.0.1, která měla opravit některé chyby a přinést hrstku nových funkcí. Zkušenost uživatelů ale byla jiná. Někteří se museli potýkat s výpadky signálu, poruchami funkce Touch ID, případně s tím, že byl jejich iPhone po aktualizaci zcela vyřazen z provozu. Apple se snažil co nejrychleji zareagovat odstraněním aktualizace z internetu, desítky tisíc uživatelů ji už ale mezitím nainstalovaly. O několik dní později vydala jablečná společnost opravnou aktualizaci.
Zpomalování iPhonů
O tom, že Apple záměrně zpomaluje některá svá starší zařízení, aby zákazníky povzbudila k upgradu na novější modely, se spekulovalo v minulosti mnohokrát. Koncem roku 2017 firma přiznala, že v aktualizacích iOS skutečně zpomaluje výkon svých starších telefonů. Důvodem byla podle Applu snaha zabránit selhávání zařízení a šetřit životnost baterie. Nemyslete si však, že se k přiznání Apple odhodlal dobrovolně. Donutil jej k tomu totiž až obrovský nátlak ze strany jablíčkářů, kterým se dílem náhody podařilo pomocí benchmarkových nástrojů zjistit, že jak updaty, tak stáří baterie výrazně ovlivňuje výkon iPhonu. Za své tajnůstkářství si ještě nyní Apple užívá značné množství soudních tahanic, které se točí především kolem ochrany spotřebitele.
Bendgate
Pár dní po uvedení iPhonu 6 a 7 Plus do prodeje se začala objevovat hlášení o tom, že větší model má tendence se ohýbat. Vyšetřování společnosti Consumer Reports ukázalo, že telefon má skutečně tendence se za určitých okolností prohýbat. Nakonec se dokonce ukázalo, že Apple o sklonech k ohýbání věděl od samého počátku, a po provalení skandálu dokonce v tichosti vylepšil materiál, ze kterého je “šestka” vyrobena. O několik let později zaznamenali ohýbání svých přístrojů i majitelé některých nových iPadů, Apple je ale uklidnil, že je „vše v pořádku“.
Kachna ,kachna a zase kachna😎🦆🦆🦆
Jaká,? Co si pamatuju, všechno, co článek uvádí se doopravdy dělo.
byl odejit ? :D
Ano, toto slovní spojení se běžně používá, naznačuje že byl donucet odejít.
2010; vypadky signalu pre chybne anteny iPhonu 4/ chyba bola odstranena az v dalsej varke v septembri 2010
2011 – chybne anteny na iPhone 4S chybu odstranila aktualizacia iOS
2012 – čierny iPhone 5 sa po bežnom používaní odrel do základnej striebornej farby; vadné displeje a tlačidlá vypnutia a hlasitosti na iPhone 5
2014 – iPhone 6 a 6 Plus sa ľuďom ohli v zadnom vrecku; predný fotoaparát sa posúval
2015 – iPhone 6s mal chybné baterky ktoré sa v zime sami vybili; iPhone sa vypinal pri 30% kapacity batérie; horšie fotky než z iPhonu 6; na 6+ odchádzali displeje…
2016 – iPhone 7 mal vadné zadné fotoaparáty; v zime sa zarosily a prestali fungovať; chybná klávesnica na MB Pro 2016
2017 – Apple predstavil iPad ktorý už nemal antireflexnú vrstvu…; iOS 11; chybná klávesnica na MB Pro 17;
2018 Face ID na X nerozpoznalo moju tvár keď som mal šál cez bradu…
iPhone XS sa nedal nabíjať; softvérové chyby ho aj znefunkčnili
chýb bolo a je priveľa sám som používal iPhone 10 rokov aj ich predával tak viem kam sa tá firma dostala…
Ač jsem v té době iPhone nepoužíval, zasáhla mě stejně jako většinu populace vlna o nefunkčním budíku po aktualizaci. Zaspaly tisíce lidí. Zpětně to tipuji někam k roku 2013–15?
Ahoj, to Neero16 – se vší úctou k tobě, ty žiješ na Marsu? Jak můžeš tvrdit, že se jedná o „kachnu“?!!
Apple se v poslednich letech chová jako tuctova firma z Asie anebo z CR. Nekvalitní produkty, zásadní chyby SW a HW, podvody na zákazníky atd.
Plně souhlasím s Amnart.
Amnart: a stále je veľa ľudí ktorý aj napriek tomu čo si tu napísal budú tvrdiť že Apple je prémiová značka. Stačí pozrieť na to čo si tu vypísal a porovnať to s výrobcami Android zariadení. Myslím že ani taký Samsung a Huawei dokopy nemali toľko problémov ako Apple.
Hej, ale ludom to nedochadza, na iPhone X mi neslo prijat hovor na iOS 11, neskor ani hovor nezobrazilo qz zmeskany, neskor pisalo poznamky ni neukazalo ich na iCloude, neskor neslo vypnut budik lebo kazda druha verzia iOS dala tlacidlo zrusenia a opakovania budika raz hore raz dole, nemoznost vypnut bluetooth a wifi cez ovladacie centrum… volakedy bola radost iOS pouzivat, zial kazdy rok vidime pekne reklamne videa ktore au od pravdy daleko, a aby som nezavudol tak na mojom iCloude boli prihlasene 2 ine nemecke ucty, dalej nemozno dat novu verziu softveru ked je menej ako 50% baterky, spomalenie Apple Watch 1.gen a ich odparovavanie od bluetooth, na iPade Pro 17 mi klavesnica nabieha v strede obrazovky namiesto dole, ale soft neprehram lebo Apple chce zakazdym zalohovat 250 gb…..
Tak ještě thermal throttling u MBP, butterfly klávesnice, posilani nahrávek ze siri, obecný přístup k servisu a k neautorizovaným servisům
Ještě taky bzučení SSD u Mac mini 2019 space gray. Takzvaný „coil whine“. Jeden takový mám. Reklamace prý nemá cenu, dělají to všechny s levným toshiba ssd. Je to dost nepříjemné. Můj první mac… Čekal jsem od Applu více.
Roky u Applu..vod verze Mi8 sem přišel ke Xiaomi, jak příjemná změna 😃. Aktualizace neškodí, ale jsou k užitku. Systém je rychlí bezproblémový. Nadstavba MIUI je téměř dokonalá. Navíc běží nad androidem a ne v něm. Tudíž stejná verze MIUI může běžet na různých Androidech a tím spomaluje softwarové stárnutí telefonu. I stařičká redmi 4X tak dostává nejnovější funkce jaká změna proti zkazenemu jablku.