Nad českou pobočkou čínské firmy Huawei se vznáší hrozba skandálu, souvisejícího se zneužíváním citlivých dat. Hned dva bývalí manažeři tuzemské pobočky Huawei potvrdili minulý týden Radiožurnálu, že dochází ke sběru citlivých dat o úřednících a podnikatelích, s nimiž firma jedná. V souvislosti se společností Huawei se často hovoří o pevných vazbách na čínskou vládu, Huawei ale také obchoduje s českým státem.
Osoby, se kterými tímto způsobem jedná, nazývá Huawei data subjekty. Údaje, které se jich týkají, mají být podle směrnic firmy aktualizované a přesné. Oba zmínění manažeři popsali, že do interního systému museli zadávat nejen informace obchodního charakteru, ale také údaje o rodinném stavu, finanční situaci nebo zálibách dotyčných. Jeden z manažerů uvedl, že přístup k těmto informacím je řízen ze sídla firmy v Číně, a že se dá „velmi složitě dohledat a dokázat, k čemu a kdo k těmto citlivým datům přistupuje“. Získané informace byly navíc údajně probírány také na poradách s lidmi z čínského velvyslanectví. Nařčení ze spolupráce s čínskou vládou nicméně Huawei opakovaně a tvrdošíjně odmítá. Informaci o přístupu čínské vlády k obchodním kontaktům firmy Huawei ale nezávisle na zmíněném manažerovi potvrdil i další zdroj z firmy.
Nejmenovaný zdroj z tajných služeb zase Radiožurnálu potvrdil, že civilní i vojenská česká tajná služba o této praxi ví. Firma Huawei nicméně ve svém oficiálním tiskovém prohlášení popírá jakoukoliv nezákonnou praxi. „Veškerá činnost a jednání zaměstnanců podléhají evropským a českým pravidlům GDPR, které doplňuje interní směrnice vylučující jakékoliv nepatřičné nakládání s osobními údaji. Pro společnost je ochrana soukromí prioritní, globálně i lokálně koná v souladu s platnými zákony na ochranu soukromí, včetně GDPR, a dbá na to, aby veškeré obchodní aktivity splňovaly příslušné požadavky,“ uvedl v e-mailu mediální zástupce společnosti Filip Matys.
Rákosnícki potkani – CHUJAVEJ nebrat!!!!!!!!!!!
No tak to dělaj všichni, kdo můžou..
Teďka jsem byl svědkem toho jak si třeba banky nezákonně lustrujou klienty.
To robili vždy. Nielen teraz. Okrem bonity klienta zisťujú, či si si medzitým nezaložil účet v inej banke a iné. Žiadnu ameriku si neobjavil.
Mě tohle přijde jako hledání bubáků za každou cenu. Co vím tak si to obchodníci ke kontaktu naprosto běžně poznačují:
„ženatý, jezdí na golf, plánuje si koupit nové auto, čekají dítě na podzim 2019“
A až zavolají za rok, tak se zeptají „Dobrý den pane Vopičko, pořád hrajete golf? Tak se vám narodil kluk nebo holka? Jak se daří manželce?“
A zákoš se telelí blahem, jak si ho pamatují a jak je pro dodavatele důležitý.
Ono se stačí podívat na všechna ta možná, prý, nejmenované zdroje, … Ostatně co nám o těchto nejmenovaných nebo neověřených zdrojích říká Wiki:
„Neověřené informace vydavatelé novin opatřovali latinskou zkratkou N. T. (Non testatur) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky [enté] se zvukově podobá německému die Ente, česky kachna. Za rozšířením tohoto pojmu stojí zřejmě i slovní hříčka se zkratkou N. T.“
Tady se ale řeší, že tyhle informace firma předává státu.