Chystáte se do cizí země, ale máte strach, že se nedomluvíte tamní řečí? I přesto, že anglicky v dnešní době umí kdekdo, tak na světě stále existují státy, které anglicky mluvit nechtějí. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je takovým státem například Španělsko. Zde asi nejde ani tak o to, že by Španělé neuměli anglicky – jednoduše spíše anglicky ve své rodné zemi mluvit nechtějí. Jak už jsem ale zmínil, tak takových zemí je na světě samozřejmě více. Pokud se tedy nechcete před odjezdem učit cizí jazyk, tak vám v tom mohou pomoci různé překladače a další pomocné aplikace. V tomto článku se podíváme na 5 nejlepších aplikací, které se vám mohou v cizích zemích hodit.
TIP: vyzkoušejte online aplikaci na výuku angličtiny od českých autorů a překladač už nebudete potřebovat.
Google Překladač
Hned na první místo jsem usadil notorický Google Překladač. Ten je totiž nejvyužívanější a nejoblíbenější po celém světě. Tento překladač funguje i offline, stačí si skrze internetové připojení před odjezdem stáhnout balíček určitého jazyka, a poté s ním můžete fungovat prakticky kdekoliv. Překladač však umí mnohem více, než jenom překládat slovíčka a fráze do jiných jazyků. K dispozici je široká škála ostatních funkcí, mezi které patří například překlad přímo z fotoaparátu, či z vyfoceného snímku. Naprostou samozřejmostí je také možnost hlasového záznamu, kdy v aplikaci aktivujete mikrofon, nahrajete si osobu, která mluví jazykem, a Překladač vám poté frázi přeloží. To samé můžete udělat i vy. Google Překladač je jednoduše nejdůležitější aplikací, která by neměla na vašem zařízení za žádných okolností chybět.
iTranslate
Překladač iTranslate funguje velice podobně, jako Google Překladač. iTranslate se však zaměřuje na překlad mluvené řeči, a proto si v tomto odvětví vede o něco lépe, než výše zmíněný Google Překladač. Ostatní funkce, jako klasický překlad slov či frází, anebo živý překlad přímo z fotoaparátu, je prakticky úplně stejné, jen jinak designované. Většinu jazyků si také můžete stáhnout do offline módu, díky kterého budete mít jistotu, že se domluvíte vždy i bez připojení k internetu. Aktivace offline módu je velice jednoduchá a nachází se hned na domovské obrazovce. Pokud tedy plánujete cestovat někam, kde jsou za data účtovány nelidské poplatky, tak se jednoduše přepnete do offline módu, díky kterému se vám neodečte ani kilobajt dat. iTranslate je k dispozici na první týden zdarma, a poté si aplikaci musíte měsíčně za cenu 129 korun předplácet. Ve verzi zdarma přijdete prakticky o všechny funkce, tudíž je předplatné naprostou nutností.
Speak & Translate
Jak už název této aplikace napovídá, tak Speak & Translate slouží k překládání mluveného textu. Při zapnutí aplikace si jednoduše zvolíte, z jakého do jakého jazyka chcete překládat. Poté už jen kliknete na určitou vlaječku ve spodní části obrazovky, čímž započne celý proces překladu. Nejdříve tedy sdělíte něco ve své řeči, a poté dojde k překladu do té cizí. To samé platí i naopak. Takto jednoduše můžete vést prakticky úplně s kýmkoliv dlouhou formu dialogu. Veškeré zprávy se navíc zobrazí ve formě „chatu“, takže se můžete kdykoliv vrátit zpět k frázi, kterou dotyčný řekl už před nějakou dobou. Využít můžete také funkce Touch to type, pomocí které stačí místo mluvení napsat, co chcete říct. Aplikace je naprosto parádní hlavně kvůli zachovávání historie celého dialogu, tudíž se nemusíte bát, že byste se uprostřed konverzace ztratili. Speak & Translate je k dispozici na tři dny zdarma, poté si jej musíte předplatit za 179 korun měsíčně.
Czech English Dictionary
Ještě před tím, než šly překladače strmě kupředu a začaly nabízet offline módy, tak existovaly skvělé aplikace v podobě kapesních slovníků ve vašem telefonu. Jeden z nich je i Czech English Dictionary, který svým vzhledem doopravdy připomíná slovník ze školy. Osobně mám tuhle aplikaci nainstalovanou v mém iPhonu pořád a musím říct, že ji občas využívám raději, než Google Překladač. V aplikaci Czech English Dictionary se totiž ke každému slovu, které do něj zadáte, nachází hned několik možných překladů a z kontextu si jednoduše vy sami vyvodíte, který překlad je správný. Součástí aplikace je také historie, ve které si můžete zobrazit naposledy hledané slovíčka. Dále zde najdete i sekci oblíbené, do které si můžete uložit svá oblíbená slova. Czech English Dictionary je naprosto zdarma a funguje offline. Pokud byste chtěli vývojáře podpořit a zbavit se reklam, tak tak můžete učinit skrze nastavení.
Oxford Dictionary
Občas nebývá těžké něco přeložit, ale spíše pochopit význam. Často se v angličtině setkávám se situací, kdy mi nějaké slovo ve větě nedává smysl a nechápu, proč jej dotyčný použil. Jakmile však slovo zadám do oxfordského slovníku, tak ihned pochopím, co tím chtěl básník říci. Oxfordský slovník si můžete taktéž naprosto zdarma stáhnout i z App Storu. Slovo, jehož význam chcete zjistit, stačí do aplikace jen napsat, popřípadě vyfotit. Ve verzi Pro, která vás vyjde na 249 korun, získáte navíc možnost překladu i mluvené řeči. K tomu se také zbavíte reklam, kterých je v aplikaci na můj vkus požehnaně.
iTranslate Voice. Funguje skvěle a zdarma.