Hong Kong postihly největší protesty od „Deštníkové revoluce“ v roce 2014. Stovky tisíc lidí několik týdnů vytrvale obsazovaly ulice a dávaly najevo jasný nesouhlas s nejnovějším kontroverzním zákonem o vydávání lidí do Číny, kde by je čekal daleko horší trest než v rodném městě. Jako formu opozice zvolili občané kromě demonstrací také letáky, které si navzájem sdílejí mezi sebou. Běžně by však, kromě klasických papírových potisků, byl jakýkoliv odpor potlačen, a tak se lidé rozhodli využít službu AirDrop.
Jak jistě víte, Čína si hýčká a neustále zdokonaluje svůj nástroj cenzury – The Great Firewall. Jakákoliv forma komunikace přes internet je tedy podrobena sledování, může být kdykoliv narušena a potlačena. Přesto však existují služby, jež ke své funkci internet tak docela nepotřebují a zkrátka se napojí na nejbližší okruh zařízení, s nimiž můžete sdílet soubory a zprávy. Jednou z nich je například AirDrop, jež přenáší data pomocí Wi-Fi a technologie Bluetooth. Jde o poměrně jednoduchý systém, díky němuž můžete rozeslat jakýkoliv soubor komukoliv v dosahu a nemusíte se bát, že by byl jakkoliv cenzurován. V tomto případě se tedy jedná o ideální způsob, jak s ostatními prosazovat občanskou iniciativu a sdílet tajné informace.
Arrived at TST station, immediately bombarded with anti-extradition bill fliers via Airdrop in simplified Chinese #antiELAB #HongKong pic.twitter.com/3Xh1lrOFPJ
— Alice Su (@aliceysu) July 7, 2019
Obyvatelé sousedních území, náležících pod Čínu a nikoliv Hong Kong, nemají o tamních protestech ani zdání. Všechny obrázky a videa související s demonstracemi jsou totiž nekompromisně mazána a cenzurována. Bohužel AirDrop funguje pouze na krátkou vzdálenost, a tak je masovější rozšíření de facto nemožné. Vždy musí existovat síť lidí, kteří si danou informaci budou předávat dál. Uvidíme, jak se tento zvláštní systém komunikace nadále rozvine. Jisté je, že tohle Apple pravděpodobně ani v nejmenším nečekal. Až v době největší nouze se zkrátka hledají způsoby, jak uniknout spárům vlády.