Pokud vlastníte jablečný počítač v podobě Macu anebo MacBooku, tak možná víte, že lze vcelku jednoduše zjistit, kolik cyklů má za sebou jeho baterie. Pokud byste však v nastavení či kdekoliv jinde v systému iOS hledali podobný údaj, tak byste hledali marně. V iOS se nachází pouze slovy popsaná informace o stavu baterie uvnitř vašeho jablečného telefonu, či tabletu. Konkrétní číslo udávající počet cyklů nenajdete. Existuje však vcelku jednoduchý způsob, pomocí kterého můžete počet cyklů baterie jednoduše zjistit. Pojďme se společně podívat, jak na to.
Jak zjistit, kolik cyklů má za sebou baterie vašeho iOS zařízení
Ke zjištění počtu cyklů baterie nám pomůže náš Mac či MacBook a chytrá aplikace s názvem coconutBattery 3. Aplikaci můžete naprosto zdarma stáhnout pomocí tohoto odkazu – stačí kliknout na tlačítko Download. Po dokončení stahování aplikaci dvojitým poklepáním spusťte. Jakmile tak učiníte, tak se chopte vašeho iPhonu či iPadu a pomocí Lightning kabelu jej připojte k Macu či MacBooku. Poté, co dojde k rozpoznání zařízení, tak se v horním menu aplikace přesuňte do sekce s názvem iOS Device. Zde se poté objeví veškeré informace o vašem zařízení, včetně informacích o nabití baterie, či její kapacitě. Počet cyklů, které má baterie za sebou, najdete v řádku s názvem Cycle count.
Co je to nabíjecí cyklus?
Možná se však ptáte, anebo si nejste 100% jistí tím, co je to vlastně cyklus baterie. Jeden cyklus baterie se počítá jakožto vybití baterie od 100 % do 0 %, respektive počet, kolikrát se baterie za 100 % úplně vybila. Pokud tedy máte zařízení nabito například na 90 % vybijete jej do 70 %, tak se nezapočítává celý nabíjecí cyklus, ale jen 20 % cyklu. Aby došlo k započtení, tak budete muset zařízení dobít ještě 80 % kapacity – až poté se počet cyklů zvětší o jednu hodnotu. Je tedy jedno, jestli jeden nabíjecí cyklus vytvoříte jedním nabitím, anebo mezi ním iPhone či iPad z baterie pětkrát odpojíte.
Kolik cyklů vydrží baterie v mém iPhonu či iPadu?
Apple u každého svého zařízení udává, kolik cyklů je schopné vydržet, dokud nedojde k výraznému znehodnocení baterie. Jakožto výrazné znehodnocení baterie se počítá ztráta 20 % kapacity původní velikosti baterie. Níže naleznete seznam jablečných zařízení a cyklů, které by jejich baterie měly vydržet:
- iPhone – 500 cyklů
- iPad – 1,000 cyklů
- Apple Watch – 1,000 cyklů
- MacBook – 1,000 cyklů
- iPod – 400 cyklů
Baterie uvnitř iPhonu by tedy ode dne prvního spuštění měla vydržet celých 500 cyklů, iPad dokonce dvojnásobek. Pokud bychom počítali, že denně iPhone či iPad vybijeme ze 100 % na 25 %, tj. 0,75 nabíjecího cyklu, tak by se znehodnocení baterie mělo objevit v případě iPhonu po necelých dvou letech. V případě iPadu, Apple Watch a MacBooku je to poté něco málo přes tři a půl roku.
Závěr
Jak už jsem zmínil v úvodu, tak bohužel, v iOS neexistuje možnost, jakým způsobem byste mohli zjistit, kolik cyklů má vaše baterie. Předpokládám, že tento článek mohou číst i lidé, kteří nemají Mac a chtěli by informaci o cyklech zjistit i na Windows. Těm mohu doporučit aplikaci iBackupBot, kterou stáhnete pomocí tohoto odkazu. V této aplikaci můžete zjistit počet cyklů iPhonu či iPadu i na konkurenčním operačním systému. Kolik cyklů máte na vašem iPhonu vy, jak jej máte starý a pociťujete, že je baterie už slabší? Dejte nám všechny tyto informace vědět do komentářů.
A kde v programu iCopyBot for windows najdu tu informaci? Na vyber je ,,copy to folder a copy to to iTunes“
Program se nazývá iBackupBot, ne iCopyBot.
Diky za upozorneni, moje chyba
No tak to já mám novou baterii v 6s od prosince a už je v…! Hnus
Pre všetkých s macOS -> https://www.coconut-flavour.com/coconutbattery/
Ve Windows používám aplikaci 3uTools. Informace o cyklech je v sekci Info, hodnota Charge Times, viz: http://www.3u.com/tutorial/articles/133/how-to-view-iphones-information-using-3utools. Aplikaci používám raději než iTunes, je tam možnost i vytvoření vlastního zvonění a jiných vychytávek.
A jak zjistim pocet cyklu a kondici baterie v Apple Watch ? Existuje nejakej zpusob ?
3uTools super, díky za typ. Můj SE stáří 26 měsíců má 623 cyklů a kondice baterie 92% (používám s hrudním pásem jako sportester, takže někdy dobíjím i 3x denně). Manželky 6s nedokázal cykly změřit (uvádí 0) – kondice baterie 79% – což odpovídá i podle iOS – stáří 21 měsíců . Přijde mi, že posledního půl roku, kdy začala používat apple watch jde baterka rychle do háje – ale nemusí to souviset.
Tak samozřejmě že to souvisí 😛
Pár známých, kterých jsem se ptal tvrdí, že rozdíl ve spotřebě iphone před používáním s aw a potom s aw, nepoznali – tak jsem si nebyl jistej
Já žádný rozdíl nepozoruji. Takže „samozřejmě“ určitě ne. Možná.
Fajn a appka na iPhone je kde? Na linku je odkaz jen na mac což mi na tabletu hodinkách a iPhone moc nepomůže
…
U žádného mobilu mi baterie nedržela tak dobře jako u Jablíčka 😃
Tech 500 cyklu pro iphone a 1000 cyklu pro ipad bude spis naopak.. Muj ipad mini 4 ma 110 cyklu a opotrebeni 150mAh kdezto iphone SE ma 580 cyklu a opotrebeni jen 100mAh
510 cyklů na SE, baterie má 84% kapacity.
Divne ze moje SE ma 580 cyklu a 89 procent kapacity.. Buh vi jestli to ukazuje spravne vubec
Divil bych se, kdyby to ukazovalo správně. Můj první iPhone 3GS vydržel těsně nad dva roky, pak baterka během několika dní postupně zkolabovala, ani pak nešel zapnout. Tablety: baterka po 4 letech skoro plně funkční, ale nafouklá nadzvedla displej, u dalšího iPad Pro se to stalo už po dvou a půl letech. Baterka u mobilu Samsung vydržela skoro 4 roky. Používám tak, že dobíjím každý den přes noc a při používání. Myslím si, že je lepší při používání mít stále přístroj v nabíječce už kvůli tomu, že se nespotřebovává cyklus baterie (spotřebovává se minimálně), protože výkon (příkon) je dodáván přímo do zařízení.
iPhone SE: 553 cyklů, kapacita baterie: 91,5%
Macbook PRO mid 2015, 168 cyklů, kapacita baterie: 87,7%
iPhone 6: 1645 cyklů, kapacita baterie: 78,3 %
Podle toho co vím, na množství cyklů až tak nezáleží..baterie je v pohodě mezi 20-80% takže pohyb mezi těmito úrovněmi je nejlepší a vadí jí nízký sta a vysoký stav plus teplotní nepohoda(méně než 10 a více než 30)
Autore, díky za tip na pěknou apku!
iP 7: 584 cyklů a 86,3%
MBA (Early 2014): 1.292 cyklů a 68,4% (pomalu zralá na výměnu)
a existuje něco, nějaká App, kde to zjistit na přímo na Iphone? bez nutnosti instalace do PC, ale rovnou do tel?
Díky
Neexistuje.
https://www.letemsvetemapplem.eu/2020/04/15/jak-na-iphonu-zjistit-pocet-cyklu-baterie/