Vzhledem k tomu, že novější iPhony disponují určitým stupněm voděodolnosti, tak se mnozí jeho uživatelé nebojí o jeho potopení do vody. Méně uživatelů už však ví, že jakékoliv vniknutí vody do zařízení porušuje podmínky pro uznání reklamace. Ptáte se, jakým způsobem může servisní technik zjistit, že se dovnitř zařízení někdy dostala voda? Kromě toho, že může v různých částech iPhonu vzniknout koroze, tak také pomocí speciálních papírků, které reagují na dotyk s vodou. Tyto papírky se ve vašem iPhonu nachází na různých místech. Ve většině případů je však najdete tam, kde je možnost proniknutí vody největší – u slotu na SIM kartu.
Speciální papírek, o kterém jsme si řekli v minulém odstavci, reaguje na vodu – to už víte. Jakým způsobem se ale reakce projeví? Papírek je v případě, že se nikdy nedostal do kontaktu s vodou, bílý. Jakmile se na něj dostane byť jen jediná kapka vody, tak začne reagovat a změní svou barvu z bílé na růžovou až červenou. Onen speciální papírek jste dokonce schopni vidět i na vlastní oči. Stačí jen vědět, kde přesně se nachází a z jakého úhlu jej uvidíte nejlépe.
Jak zjistit, zdali se do vašeho zařízení dostala voda
V galerii níže si najděte své zařízení a podívejte se, kde se zmiňovaný papírek nachází. Jakmile tak učiníte, tak si přichystejte buď druhý telefon se zapnutou LED diodou, anebo jiný bodový zdroj světla. V případě, že hledáte papírek u iPhonu 5 a novějšího, tak vytáhněte šuplíček se SIM kartou. Pokud hledáte papírek u starších iPhonů, tak jej najdete ve 3,5mm portu na sluchátka a v některých případech také v nabíjecím konektoru.
Pokud jste váš papírek úspěšně lokalizovali, tak už si jen stačí odpovědět na otázku, zdali se do vašeho iPhonu dostala voda, či nikoliv. Pokud je papírek čistě bílý, tak v iPhonu nikdy voda nebyla a zároveň se nemusíte obávat, že by vám v případě problému se zařízením nebyla uznána reklamace. Pokud papírek byť jen minimálně vykazuje známky zbarvení do růžova, či do červena, tak bohužel máte obrovskou smůlu. Do vašeho zařízení se dostala voda, čímž došlo k porušení reklamačních podmínek. Pokud tedy někdy odnesete váš iPhone do servisu, bude reklamace ihned zamítnuta – a to v jakémkoliv případě a u jakékoliv vady. Budete si tak muset vybrat mezi dvěma cestami. Buď si zakoupíte nový iPhone, anebo si najdete osobu, která vám iPhone opraví i skrze vniknutí vody.
Ve většině případů vám ale oprava na moc dlouho nepomůže. Pokud v iPhonu byla voda, tak se ve většině případů do několika týdnů či měsíců projeví koroze, kterou nebudete schopni zastavit. Jednoho dne tak iPhone nezapnete a nejspíše už vám ani nic nepomůže k tomu, abyste jej znovu zapnuli. Tak jako tak tedy budete odkázáni na zakoupení nového zařízení. Většinou totiž dochází vlivem koroze ke zničení celé základní desky. V případě, že nezálohujete, tak přijdete kromě celého iPhonu i o všechna data, která v něm byla uložena.
Iphone X ponořen v bazénu, po chvíli přestal fungovat. Odeslán na reklamaci a vyjádření ze servisu: vniknutí neznáme kapliny, reklamace neuznána, cena opravy 17 600kč
Mě vyklouzl iPhone X z ruky když jsem se koupal , měl jsem origo silikonovej kryt , co jsem nevěděl že mám špatně zacvaklej šuplík se simkou to těsnění bylo překroucené ale všechno OK právě díky origo krytu pod který se vůbec voda nedostala :)
Nenehaj sa odbit a posli im ho znova… a zaroven im povedz, ze ak ti reklamaciu neuznaju, obratis sa na obchodnu inšpekciu… pred dvoma rokmi som takto tvrdo musel riešit reklamáciu zo svojim iphonom 7… a skonahle som spomenul obchodna inšpekcia, tak mi ho opätovne zobrali na reklamáciu a po týždni mi dali nový kus
Jak muze byt poskozeny vodou kdyz ma ip67?
Stejna zkusenost, Iphone X ponoren, rovnez bez uspechu s reklamaci. Nakonec to nastesti vyresila pojistka.
Pak mi ten novy upadl a rozbil se i display a i sklo vzadu. Mám smulu
No s ip7 jsem se koupal i v moři a nic pohoda klídek fungoval jak má Ale s Xkem to asi riskovat nebudu
Tím chcete říct, že jakmile jsem jednou iPhone ponořil do vody, tak přicházím o veškerou záruku?
Ne, prostě jsi dement, co se neumí chovat k telefonu
Tenhle návod psal evidentně člověk, co iPhone v životě nerozdělal. Člověk neznalý problematiky si ho může tak akorát dos*ať, hlavně od iPhonu 7 výše, od X nemluvě. Navíc pokud ho člověk rozdělá jen kvůli „zjištění“, tak přísně o záruku, potrhá si těsnění, no boží. Jestli byl utopený se dá zjistit ještě před tím, než do něj vlezete. Nehledě na to, že není utopení jako utopení. Ten štítek může zůstat bílý, a přesto bude uvnitř koroze nebo rez.
Další demence tvl. Do několik týdnů se objeví koroze, která nejde zastavit? Než něco napíšete, tak si alespoň zjistěte základy! Koroze i rez se dá odstranit tak, aby se už nevrátila. A jak jsem psal, k porušení podmínek dojde už tím, se telefon rozděláte. Fakt článek, co akorát navádí lidi, aby si zničili telefon, gg
Já nevidím v tom článku žádný návod na zničení telefonu. Všechny zde zmíněný místa jsou uživatelsky přístupný : otvor pro šuflík pro SIM, nabíjecí konektor, JACK… Jen je potřeba dobře mířený zdroj světla, který osvítí vnitřek – tím nikdo telefon neoddělá. Jinak ty papírky používají skoro všichni výrobci. U jinýho telefonu z vyměnitelnou baterií bývá i na baterii a na vnitřku prostoru pro baterii.