Dlouhé roky jsem byl uživatelem dnes již stařičkého náramku Xiaomi Mi Band 2. Třetí verze tohoto náramku mě neoslovila a rozhodl jsem se tak počkat, s čím se Xiaomi vytasí příště. A právě vymodlené „příště“ již dorazilo před pár týdny s názvem Mi Band 4. Ten se nám dostal nedávno do redakce a já jej od té chvíle nesundal z ruky, abych jej řádně otestoval a mohl jej zhodnotit v recenzi. Pojďme se tedy podívat na to, jaký udělal Mi Band 4 na majitele starší generace Mi Bandu a zejména pak milovníka fitness náramků dojem.
Obsah balení a párování
Fitness náramek k vám dorazí v krabičce, v níž naleznete Xiaomi Mi Band 4, pryžový náramek, manuál a kolébku na nabíjení, u níž by kabel dle mého názoru mohl být rozhodně delší. Ke spárování se smartphonem je třeba stáhnout z App Store nebo Google Play aplikaci Mi Fit, přičemž je třeba mít na svém smartphonu alespoň Android 4.4 nebo iOS 9. Aplikace se vás zeptá, jaké zařízení chcete spárovat. Po vybrání náramku je třeba jej umístit do blízkosti telefonu, čímž proces párování započne. Samotné propojení pak trvá několik málo vteřin.
Specifikace
Nyní krátce k technickým parametrům. Náramek váží pouhých 22,1 gramů a podle výrobce je možné se s ním potopit až do hloubky 50 metrů. Tuto hodnotu však Xiaomi naměřilo v laboratorních podmínkách, takže je nutné počítat s tím, že v reálném životě je voděodolnost o poznání horší. Pokud s ním však nebudete provádět hloubkové ponory, ale „jen“ plavat či se potápět do několikametrové hloubky, nebudete mít problém.
K připojení telefonu slouží Bluetooth 5.0, které zaručuje velmi stabilní připojení a zároveň je šetrný k baterii. Náramek disponuje barevným AMOLED displejem s rozlišením 240 x 120 pixelů. Jas je pak až 450 nitů. Kapacita baterie oproti předchozím verzím povyrostla na 135 mAh, a to především kvůli energetické náročnosti displeje. V závislosti na vašem používání není ale problém dostat se s výdrží na jedno nabití na klasických 20 dní. Náramek se z 0 na 100 % nabije přibližně za 2 hodiny. Zaměříme-li se na senzory, nalezneme zde tříosý akcelerometr, tříosý gyroskop a optický snímač tepové frekvence. Čínská verze bude obsahovat i NFC, které u nás ale nebude použitelné.
Aplikace
Aplikace Mi Fit se řadí k těm nejlepším, které jsem u podobných zařízení viděl. Je kompletně česky a uživatelsky velice příjemná. Registrovat se můžete skrze sociální síť, poté je třeba navolit pohlaví, výšku a hmotnost. V aplikaci vidíte stav baterie, můžete zde nastavovat notifikace, které chcete na náramku zobrazovat, noční režim, viditelnost náramku, automatické měření srdečního tepu, sportovní data apod. Najdete zde zkrátka vše, co byste od aplikace na náramek v této cenové relaci čekali. Navíc v příjemném a přehledném prostředí.
Vzhled
Vzezřeni náramku se od předchozí verze příliš neliší. Důkazem může být i fakt, že s Mi Band 4 jsou kompatibilní náramky předchozí verze Mi Band 3. Změna se udála především v displeji. Ten je nově barevný, plošší a o zhruba 40 % větší. Za pochválení rozhodně stojí úroveň jasu. Ten si můžete upravovat přímo v náramku a na nejvyšší úrovni nebude s čitelností nyní žádný problém ani na přímém slunci, což bylo předchozím verzím ve velkém vytýkáno. Pozorovací úhly jsou rovněž naprosto v pořádku. Problém není ani s reakcí zařízení na zvednutí paže, jelikož se náramek díky kvalitním senzorům rozsvítí vždy spolehlivě.
Změny se dočkala nabíjecí kolébka, do které se nově náramek pokládá. Osobně musím říct, že se mi předešlé „nacvakávací“ řešení zamlouvalo více. Na první pokus jsem měl problém zařízení z kolébky vyjmout a strachoval jsem se, abych jej nepoškodil. Nicméně věřím, že je to pouze o zvyku. Materiál pryžového náramku je totožný s předešlými verzemi. Dostanete tedy klasický černý, náramků je ale k dostání spousta a to samozřejmě různobarevných.
Příjemnou novinkou je možnost navolit si různé ciferníky. V aplikaci je v nabídce necelá padesátka a věřím, že si vybere každý. Xiaomi zároveň na svých stránkách přislíbilo, že počet ciferníků bude přibývat. Další skvělou novinkou je možnost ovládání hudby. Stačí na náramku swipnout na stranu a dostanete se do ovládání hudebního přehrávače, kde můžete přeskakovat stopy nebo měnit úroveň hlasitosti. Zároveň vidíte i název přehrávané skladby.
Ovládání
Samotné ovládání náramku je velmi příjemné a intuitivní. Mezi lištami posouváte swipnutím nahoru nebo dolů. Výběr potvrdíte „tapnutím“ na displej. Zpět se pak dostanete stisknutím virtuálního tlačítka pod displejem. Na náramku jsou složky Status, v níž naleznete údaje o ušlých krocích a spálených kalorií, Počasí, Měřic srdečního tepu, Workout, v níž navolíte vámi chtěný sport. Na výběr je trenažér, cvičení, venkovní běh, cyklistika, chůze a plavání. Dále je to složka Notifikace a Více, ve které naleznete možnosti nastavit alarm, stopky, odpočet, ciferníky nebo také funkci najít zařízení. Notifikace, podobně jako u předešlé verze, nezobrazují diakritiku. Jistě se ale brzy dočkáme plné české lokalizace vytvořené komunitou. Notifikace se zobrazují na displeji velmi spolehlivě, ve složce se můžete podívat i na ty, které jste si z nějakého důvodu v daný okamžik nezobrazili. Pokárat náramek bych chtěl za pro mě nesmyslné nezobrazení čísla a jména volajícího. Ovšem v tomto případě věřím, že problém odstraní sám Xiaomi v jedné ze svých pravidelných aktualizací. Hovor můžete na náramku přijmout či přepnout do vibrací.
Osobní zkušenost
V rámci testování jsem samozřejmě zkoušel zejména nabízené aktivity. Při běhu vás náramek informuje o délce cvičení, celkové uběhnuté vzdálenosti, průměrnému tempu na kilometr a srdečním tepu. Pokud nebudete mít u sebe telefon s GPS, vzdálenosti jsou zkrátka orientační. S tím se musí počítat. Ovšem pokud doběhnete, nestane se, že by vás hodnoty nějakým způsobem překvapily a řekli jste si, že tolik jste rozhodně uběhnout nemohli. Měření srdečního tepu funguje dle mého názoru spolehlivě. Když jsem si tep po aktivitě měřil orientačně sám (počet tepů za 10s x 6) hodnoty byly totožné s těmi, které uváděl náramek. Poté jsem klasicky zkoušel aktivitu posilování. Zde vás kromě odcvičené doby a srdečního tepu náramek informuje i o spálených kaloriích, což je hodnota, která je opravdu u každého velmi subjektivní a příliš vážně bych jí nebral. Její přepočet totiž odpovídá vámi sdělenými hodnotami hmotnosti a výšky při registraci v aplikaci. Každý samozřejmě spaluje jiným tempem. Nejpropracovanější je ale zřejmě plavání. Navolíte si délku bazénu a jdete plavat. Náramek vás bude informovat o uplavané délce, průměrném tempu na 100 metrů, spálených kaloriích, počtu uplavaných ,,bazénů“ nebo o vašem preferovaném stylu. Pokud vás zajímá váš spánek, v aplikaci lze nastavit i jeho monitoring. V grafu v aplikaci potom vidíte míru vašeho hlubokého a lehkého spánku včetně srdečního tepu během noci. Pokud tuto funkci ale vypnete, s výdrží na jedno nabití se dostanete o pár dní dál.
Závěr
Z Xiaomi Mi Band 4 jsem skutečně nadšený. V mém posuzování hraje roli také fakt, že jsem už dlouholetým fanouškem této řady. Nabídka nositelného příslušenství je stále košatější. Pokud ale toužíte po chytrém fitness náramku s kvalitním a čitelným displejem, dlouhou výdrží baterie a s možností ovládat hudbu, je Mi Band 4 přímo pro vás. Jeho koupí v této cenové relaci v žádném případě neprohloupíte.
Velmi se liší nabídka a rozsah použití s operačním systémem Android a iOS. IOS má více možností, např. v recenzi zmiňované zobrazování jména volajícího, rozšířené notifikace, diakritika je v pořádku. Předpokládám, že pro recenzi byl použit přístroj s Androidem a potom nechápu vystavení recenze na tomto webu. Pokud se mýlím, omlouvám se…
Problémy s diakritikou i jménem a číslem volajícího jsou na iPhonu i Androidu stejné. Vzhledem k popularitě náramku nicméně věřím, že vše bude brzy v pořádku.
Zobrazení jména volajícího není o systému, ale regionu. Přepněte na US a vše bude fungovat. Diakritika je věc náramku, ne systému.
Nevim jak Miband 4 ale mám Amazfit Bip (taky Xiaomi) a kolega taky. Já maám iOS, on používá Android. Na oba systémy je stejná ovládací aplikace (úplně stejná verze!). V iOS mám položku k zaškrtnutí „zobrazit jméno volajícího“, on to ve verzi stejné aplikace pro Android nemá. To jsou věci, co nepochopim. U nás v kolbence se SW vývojářům říká outisti… a ono na tom něco bude
Problémy s diakritikou i jménem volajícího se dají vyřešit snadno instalací aplikace miband tools :)
Na iOS???
Dobrý den, prosím (pokud je to možné) smažte informaci o potopení do hloubky 50 metrů. Jde o laboratorní hodnotu, která nemá s praktickým použitím nic společného. Chápu, že je to ofiko údaj od výrobce, ale uživatele rozhodně zajímá reálné použití.
Dík moc!
Informace by se mazat neměla, je to standardní druh informace/specifikace, který se běžně používá už dlouhé roky i u normálních hodinek a další elektroniky. Co je však třeba, je vysvětlení, co to reálně znamená.
… nicméně souhlasím, že ten odstavec o voděodolnosti je v článku VELMI nešťastně napsaný.
Má tento náramek Pride ciferník a možnost dokoupení Pride řemínku stejně jako Apple Warch?
A nieco o Apple by ste nepopisali. Ci uz jebete na to?!
Pride cifernik v nabidce zatim neni. Co se tyce Pride naramku, urcite sezenete nejaky pryzovy na webech jako Wish apod. Staci se divat po pryzovych naramcich na Mi Band 3, jsou kompatibilni.
Ale ale, co to vidím? Tady si někdo nahání čtenost na zařízení určeném především pro Android?
To je zcestné. Náramek výrazně funguje s iOS.
… lépe…
Zcela lichá argumentace.
Je tezke psat o Apple novinkach….moc jich neni :-D Musite pockat, az to Apple okopiruje, prejmenuje na ixxxx, pak to uvede s velkou slavou, jako revoluci.
Náramek je super jen vydrží tak hodinu sparovany a potom se odpoji
Zřejmě se bude jednat o nějakou anomálii. U mě dobrý, včetně předchozí verze náramku. Za mě špička 👍
Tak jak to teda je? Umi to na iOS zobrazit jmeno volajiciho nebo ne? (prosim o odpoved nekoho kdo naramek vlastni) Nechci stahovat Mi tools za 85kc. Diakritu bez ceskych znaku pretrpim ale jmena kdo vola, to je velmi podstatny nedostek.
Mi Band 4, oficiální CZ distribuce, iPhone XS, Mi Fit 4.0.5, FW 1.0.5.39 – jméno volajícího zobrazuje i s diakritikou. Notifikace ale bez diakritiky (resp. s vynechanými znaky).
Dekuju. A jeste se zeptam, notifikace bez diakritiky znamena ze tam jsou mezery nebo to dela takove ty “ctverecky” misto znaku?
Čtverečky.
Zdravím.Chci se zeptat,při nákupu band4 náramku na heuréce uvádějí EU-distribuce-mám se toho bát? Rozdíl s distribucí čr?Díky
Dobrý den,
jak je na tom prosím odolnost display co se týče škrábanců?
Děkuji za odpověď
Když s tím jebneš, tak to poškrábeš.
To je mi jasné, ale když bych třeba dal náramek do kapsy s klíčema, poškrábe se a nebo je odolnější než Mi Band 3?
Těžko odhadovat, náramek jsem ale nesundal už skoro týden a žádný škrábanec se dosud neobjevil.
Vím od známých, kteří mají Mi Band 3, že tam byl display dost náchylný na poškrábání. Chtělo to pak ochranou fólii. Rád bych se tedy tomuto vyhnul u Mi Band 4.
Náchylný na poškrábání samozřejmě bude, ostatně jako jakýkoliv jiný náramek. Mi Band 4 má výhodu oproti trojice, že má přes displej sklo (Mi Band 3 je plastový). Ale vždy jde o to, jak se k tomu člověk chová.
Možná pomůže toto: https://www.youtube.com/watch?v=GxGakQ7SHIY
předpokládám, že nikdo netuší jak zprovoznit diakritiku mezi iOS a Mi band 4 ?
všude je návod na Andriod existuje apka Mi band tools, což je fajn ale ta není na iOS, takže někdo náky rady jak na to?
diky
Dobrý den, dnes na Mi Band 4 proběhla aktualizace firmware. Co se na naramku zmenilo nebo jaky to ma duvod?