Jako student strávil Jony Ive v osmdesátých letech jeden semestr v designérské agentuře Roberts Weaver Group. Jedním z jeho prvních projektů byl návrh nového pera pro japonskou společnost Zebra Co. Ltd., tokijského výrobce psacích potřeb. Pero bylo vyrobené z bílého plastu, který se posléze stal jedním z nejoblíbenějších Iveho materiálů. Zajímavým prvkem byl mechanismus s kuličkou na vrchní straně pera, který jednoduše řečeno sloužil k tomu, aby si uživatel měl s čím hrát.
Ive si totiž správně všiml, že lidé mají sklon si neustále pohrávat s tím, s čím píší. Proto se rozhodl propůjčit svým perům to, co nazýval „Fiddle Factor“, hrací faktor, který se později stal také nedílnou součástí jím navržených produktů pro společnost Apple. Když minulý týden přišlo oficiální oznámení o Iveho odchodu z Applu, mnozí to označovali za konec jedné éry. Dokáže Apple pokračovat v tvorbě produktů s Iveho rukopisem i bez Iveho?
Zmíněný „Fiddle Factor“ hrál u Apple produktů v uplynulých letech významnou roli. „Nápad tenkrát zněl doplnit pero o něco, co by sloužilo čistě ke hraní,“ vzpomíná Clive Grinyer, bývalý Iveho kolega. „Design pera nespočíval jen v tvaru, ale měl také svou emocionální stránku. Ta, věřte tomu nebo ne, byla poměrně dechberoucí, zvlášť od někoho tak mladého,“ dodává.
Ive v době svého působení v Applu skutečně vynikal ve schopnosti navrhovat skvěle použitelné a uživatelsky přátelské počítače, na čemž měly nemalou zásluhu právě zmíněné šikovné mechanismy. První Ivem navržený iMac byl například vybaven madlem na horní straně. To sice na první pohled sloužilo k přenášení počítače, podle Iveho mělo ale především povzbudit uživatele k tomu, aby se nebáli svého počítače dotýkat. Z dnešního pohledu nám může takový strach přijít k smíchu, Jobsův životopisec Walter Isaacson nicméně připomíná, že v dřívější době měli lidé často z technologií strach, který jim bránil v tom, aby se svých zařízení dotýkali. Podobné prvky Ive dále implementoval i do dalších zařízení, od iBooku až o Mac Pro.
Jednou z vlastností, která spojuje Iveho navržené produkty, je to, s jakou jednoduchostí je lze od samého počátku ovládat. Zároveň svým designem také svádějí ke hraní, které je za hranicí běžného rutinního používání – ať už mluvíme o kolečku u starších iPodů, nebo o krabičce bezdrátových AirPods. Ive má nemalou zásluhu na tom, že se z výpočetní techniky, původně zdánlivě určené jen geekům a odborníkům, stal poptávaný produkt, který je nedílnou součástí moderního životního stylu.
Iveho odchod z Applu mohl možná v někom vzbudit obavy z toho, jak budou jablečné produkty vypadat v budoucnu. Vzhledem k tomu, že Apple bude nejvýznamnějším klientem Iveho nově založené společnosti, se ale s velkou pravděpodobností nemusíme ničeho obávat. Iveho práce má nicméně i své odpůrce a kritiky. Na kterou stranu se stavíte vy?
Apple dělá úžasné a krásné produkty, snad bude i budoucí spolupráce na nových produktech s Ivem velice úspěšná.
Bla bla bla. Nebude, ved odisiel. Musia si najst noveho GURU.
To je tak, když někdo čte jenom nadpisy článků :)
Bude, pane Quadraxi:
https://www.apple.com/newsroom/2019/06/jony-ive-to-form-independent-design-company-with-apple-as-client/
https://www.theverge.com/platform/amp/2019/6/27/18761736/jony-ive-apple-leave-iphone-chief-design-officer-lovefrom-company-quit
…ale však celé divadlo sa deje ken koli aktuálnej recesii, nič iné, nejak to potrebujú naštartovať, budíček 😉
Myslím, že je to pro Apple dobrá šance napravit věci, kde design zvítězil nad zdravým rozumem. A že to byla Iveho zásluha je nesporné. Jen jeho honba za tenkostí toho napáchala až dost.
Většinu toho, co má applí uživatel v applím hw rád, tenhle chlapík dělal nebo spolupáchal (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Jony_Ive). To, že je teď módní kopat do Tima (protože sluníčkopolitika, protože pride = teplý design a podobné bláboly), by myslím nemělo házet do stejného šourku Iva, který v podstatě se svým týmem změnil způsob, jak o technologiích uvažuje celá naše generace, uživatelé i výrobci – jednoduchost, použitelnost, kvalitní materiály, estetická kvalita jako samozřejmost.
Já se naopak těším, že se takhle možná dostanou do výroby věci, které zevnitř možná prosadit nešly.
Nikdo není nenahraditelný a Apple pojede dál, možná i líp. Moc se toho ve vzledu za ta leta nezměnilo. Operační programy v podstatě stejne. Počítače zaplaťbůh také, iphony a hodinky také. Moc práce zase ten giga tým nemá. Možná tam je talen který bude lepši jen nemohl vyrůst kvůli velikosti svého šéfa.