Zatímco procesory pro iPhony, iPady, Apple Watch či Apple TV si Apple navrhuje sám, v případě počítačů Mac spoléhá na Intel. To by se však mělo podle mnoha analytiků již zanedlouho změnit. I procesory pro Macy totiž mají již za pár let pocházet z dílny Applu, díky čemuž by tak mohly být dokonale přizpůsobené potřebám Applu a tím pádem by tak mohly jablečné počítače dostat na zcela novou úroveň. A jak se zdá, Apple s pracemi na nich nelení.
Procesorem od Applu by se mohl v budoucnu pochlubit i podobný Mac:
Tým pracující na procesorech pro Mac nyní posílí další skutečně zvučné jméno – konkrétně Mike Filippo. Ten má na svém kontě obrovské množství zkušeností právě z oboru procesorů, jelikož působil dlouhé roky, konkrétně mezi lety 2009 až 2019, u ARM Holdings, Intelu či ADM. Všude působil jako architekt procesorů, přičemž v Intelu dokonce v letech 1996 až 2004 procesorové architekty vedl. Zkušeností s procesory by tedy měl mít skutečně na rozdávání. Podílet se totiž měl například na procesorech Cortex-A76, Cortex-A72, Cortex-A57 a na blížících se 7nm a 5nm m čipsetech. A právě ty se budou při vývoji čipsetů pro Macy rozhodně hodit.
Kdy bychom se mohli prvních Maců s jablečnými procesory na pultech obchodů dočkat je v tuto chvíli zatím nejasné. Apple totiž práce na tomto velmi důležitém komponentu zatím ani nepotvrdil. Analytici jsou však díky spoustě indícií z uplynulých měsíců přesvědčeni o tom, že první vlaštovky dorazí již příští rok. Je však více než pravděpodobné, že svá vlastní řešení bude Apple nasazovat pozvolna, aby je řádně otestoval a ujistil se, že odklon od Intelu se na kvalitě Maců nepodepíše. Vzhledem k tomu, jak dlouho má již údajně na procesorech pracovat se však dá u tohoto projektu očekávat úspěch.
Tak stacilo by neprodavat dvoujadra v mbp a 7 wattovy atomy v airu za ctyricet tacu, pak by to melo jinou uroven
Co nezaznelo je fakt, ze prechod z x86 na ARM platformu znamena papa pro veskere soucasne SW.
Budou muset vzniknout kompletne nove buildy veskereho softu, uzivatele zaplati znovu, u Applu jsou ale zvykli, ted uz je zarizly 32 bit a uzivatele jsou v klidu.
Apple asi prida nejakou emulacni vrstvu, ale ta bude z logiky veci brutalne pomala.
Navic soucasna implementace Java JRE pro Army je velice mizerna, to znamena bajbaj pro vyvojare, co pouzivaji Macy.
A znamena to bajbaj pro Docker kontejnery, takze i DevOps lidi konci s Macem.
A pro domaci pouziti to znamena bajbaj pro stare hry, treba DeusEx, tam nikdo ARM build znovu vytvaret nebude.
Mno, Apple takovym krokem dost riskuje.
Army se zatim prosadily v krabickach typu Rapsberry Pi, kde na to jede Linux velice pekne, pro domaci a serverove pouzita zatim k nicemu.
I Golang je na Armu podporovany chvili a produkcne bych to neriskoval