Čína je země, kde se na originalitu výrobků a patenty moc nehraje, což často vyústí v nelegální padělání značkových produktů. Nejinak tomu je i u zařízení od Applu, kterých takto vzniká v Asii stovky tisíc kusů a následně jsou rozesílány do celého světa. Pozoruhodnou situaci zažili celníci v Hongkongu, kteří právě takovýto podezřelý obsah zabavili.
Součástky z iPhonů dohromady za 120 tisíc dolarů (tedy asi 2 760 000 korun) byly zkonfiskovány v Hongkongu, kde k podobným případům dochází poměrně často. Měly být použity na opravu vadných zařízení a již na ně byly učiněny objednávky v zemích jako je Austrálie, Velká Británie nebo Spojené státy. Ředitel a manažer společnosti zodpovídající za dodání kusů byli zatčeni a usvědčeni z padělání značkového zboží. Kanceláře nepoctivé firmy se nacházely ve městě Tuen Mun, kde fungovaly zároveň jako skladiště a výrobní dílna. Zločinci stojící v čele podvodu rozhodně netroškařili – dohromady bylo nalezeno až 3900 padělaných iPhonů a telefonů od Samsungu. Jako „bílé koně“ si společnost najala tři dělníky, kteří za ně vykonávali opravy, především displejů a dodatečných součástek.
Pokud byste čekali jakékoliv úlevy či varování, možná vás výsledný rozsudek překvapí. V Hongkongu za padělání zboží hrozí až 5 let vězení a 60 000 dolarů jako pokuta. Přesto je pořád spousta společností snažících se vymáčknout z nelegálního byznysu maximum. Mezitím ignorují nedozírné důsledky a ve finále se jim to akorát vymstí. Nejde o ojedinělý případ, na počátku letošního roku byli odměněni policisté z Jižní Koreji, kterým se podařilo zabavit padělané zboží, zejména příslušenství, v hodnotě 1 milionu dolarů. Ponaučení zní následně – dejte si pozor od koho nakupujete. Když se zdá cena podezřele nízká a daný eshop nemá dostatečný počet hodnocení, raději se mu vyvarujte. Co na tyto nepříjemnosti říkáte? Máte nápad, jak by se s tím dalo efektivně bojovat?