Spoluzakladatel Applu sice patřil mezi nejúspěšnější osobnosti současnosti, určitě to ale není tak, že by mu byl úspěch naservírován na stříbrném podnose. Jobsův život se podobal spíše horské dráze se všemi jejími pády i vzestupy. On ale navzdory všemu, co se dělo, zůstával neměnný. Chtěl být zkrátka úspěšný za každou cenu.
Lichotkami k loajálnosti
O Stevu Jobsovi koluje řada historek, související s jeho sarkastickými a kousavými poznámkami. Pravdou však je, že Jobs uměl také zalichotit – ovšem často proto, aby dosáhl svého. Neváhal lichotit i těm, které ve skutečnosti nesnášel. Touha být pochválen za dobře odvedenou práci je součástí lidské přirozenosti, a pochvala drtivou většinu lidí dokáže motivovat k ještě lepšímu výkonu. Jobs si toho byl vědom a dokázal toho patřičně využít.
Upřímnost až na dřeň
Když se Steve Jobs v polovině devadesátých let minulého století vrátil do Applu, byla firma na pokraji krachu. Jobs velice rychle odhalil příčinu problému a neváhal ji kolegům prezentovat s naprostou upřímností:“Ty produkty jsou na nic!“, hřímal. „Není v nich žádný sex!“. Jobs věřil, že kolegové i zaměstnanci upřímnost ocení – a to i v případě, že bude zraňující. Upřímnosti si ale cení také zákazníci, proto Steve sázel i na upřímnost směrem k nim.
Zapálení pro věc
Momenty, kdy na pódium při Apple konferencích vstoupil Steve Jobs, jsou nezapomenutelné. V černém roláku, džínách a teniskách pochodoval Jobs sem a tam po pódiu a zaníceně hovořil o tom, na čem zrovna Apple pracuje a proč. Jeho nadšení ze všeho, do čeho se firma pouští, bylo nefalšované a nakažlivé, a tvořilo významnou součást úspěchu Applu. Jobs také sázel na emoce a byl si dobře vědom toho, že lidé často při nákupu upřednostňují pocity před logikou – a uměl tohoto poznatku řádně využít.
Odhodlanost k práci
V souvislosti s Jobsovou prací na pozici ředitele Applu nás může napadnout plno slov, „pasivita“ ale mezi nimi určitě nebude. Pokud to jen trochu šlo, byl Jobs v práci každý den od sedmé hodiny ranní do devíti do večera, aby se ujistil, že vše šlape tak, jak má. Za toto své odhodlání a oddanost práci sklízel obrovský obdiv. Jeho věta o tom, že práce, kterou člověk dělá, zabere velkou část jeho života, a proto je potřeba věřit, že to, co dělá, je skvělé, vstoupila do historie.
Jednej teď, napravuj později
Řada společností, zaměřených na technologie, pracuje ze všeho nejdříve a velice pečlivě na myšlenkách, a pak teprve na produktech. Jobs měl ale jiný přístup – často se v tomto směru rozhodoval na základě náhlých impulsů namísto studií, výzkumů, nebo zpětné vazby. Věděl, že je potřeba především co nejrychleji zareagovat, a neměl problém s pozdější úpravou produktů.
Čelem k problémům – nebo zády
Co se přístupu k problémům všeho druhu týče, znal Jobs dva velmi odlišné extrémy. Neměl potíže stavět se k problémům doslova čelem, což mu umožňovalo rychle se přizpůsobit a neztrácet čas. Dobře ale věděl, že i pasivita ho může v některých případech stavět do pozice moci. Byl to jen další z jeho způsobů, jak dosáhnout svého. Traduje se například historka o tom, jak Jobs chtěl myš, která se bude hýbat všemi směry. Když se ho jeden z inženýrů pokoušel přesvědčit o tom, že to opravdu není možné, Jobs za něj zkrátka našel náhradu. Těžko říct, jak moc byl na tento svůj krok pyšný – jistě byl ale přesvědčený, že tak učinil v zájmu inovace.
Chtějte dokonalost – nic víc, nic méně
Jobsovi nešlo jen o to, aby předehnal konkurenci – chtěl být na úplném vrcholu. A byl také schopen a ochoten tomuto cíli obětovat naprosto cokoliv. Nemožné pro něj neexistovalo, chtěl mít vše hotovo a v pořádku. Právě touha po dokonalosti byla jednou z klíčových hodnot společnosti Apple. A tato touha také často stála za Jobsovým nevybíravým chováním vůči kolegům i zaměstnancům. Chtěl mít svůj Apple zkrátka co nejlepší.
Došel jsem až na vrchol úspěchu ve světě byznysu. V očích druhých je můj život nejspíš ztělesněním úspěchu. Nicméně mimo práce mám jen málo radosti. Na konci je bohatství jen aspektem života, kterému jsem přivykl.
Když teď ležím na nemocniční posteli a promítám si celý svůj život, uvědomil jsem si, že všechno to uznání a bohatství, na kterém jsem si tolik zakládal, zbledlo a ztratilo význam tváří v tvář blížící se smrti.
Steve Jobs
Ve tmě se dívám na zelená světla strojů, které mě udržují při životě a slyším jejich mechanické bzučení. Cítím jak se blíží dech boha smrti. Teď už vím, že když nakumulujeme dostatečné bohatství, aby nám vydrželo po zbytek života, měli bychom usilovat i o něco dalšího, co s bohatstvím nesouvisí. Mělo by to být něco mnohem důležitějšího: možná vztahy, nebo umění, snad sen z mládí…
Bezuzdné následování bohatství nás promění v pokřivené bytosti, jako jsem já. Bůh nám dal smysly a možnost cítit lásku v srdci každého, ne iluzi, kterou přináší bohatství.
Bohatství, jež jsem vyhrál v mém životě si nemůžu vzít s sebou.
Mohu si odnést jen vzpomínky vysrážené láskou. To je skutečné bohatství, které vás bude následovat, doprovázet a dodávat vám světlo a sílu k tomu jít dál. Láska může cestovat tisíce mil. Život nemá žádné omezení. Jdetě tam kam chcete jít. Dosáhněte výšin, kterých chcete dosáhnout. Je to všechno ve vašem srdci a ve vašich rukou.
Jaká postel je nejdražší na světě? Nemocniční postel. Můžete zaměstnat někoho, kdo bude řídit vaše auto, někoho kdo pro vás bude vydělávat peníze, ale nikdy nemůžete najmout někoho, kdo by za vás nesl vaši nemoc. Ztracené materiální věci lze nalézt. Ale je tu jedna věc, která nemůže být nikdy nalezena v případě ztráty ~ život. Když jede člověk na operační sál, uvědomí se, že existuje jedna kniha, kterou má ještě dočíst ~ Kniha zdravého života.
Bez ohledu na stadium života v němž se nacházíte, budete každý jednou čelit dnu, kdy se opona zatáhne. Ochraňujte lásku k vaší rodině, lásku k svému partnerovi, lásku vůči svým přátelům. Mějte sami sebe rádi a s láskou opatrujte ostatní.
~ Steve Jobs
https://www.snopes.com/fact-check/steve-jobs-deathbed-speech/
Ahoj, to všem zazobancum, mamonarum apod. – jeste mnoho psychicky narusenych svetovladcu a dalších lidi apod. si musí projít tím, čím si prošel S. Jobs. Až na smrtelně posteli, tedy pozdě, si, možná, uvědomí to, co S. Jobs.
Lidská hloupost je nekonečna!!!!!!
Vse je naprosto pravdive, jen s tim dodatkem, ze vzhledem k tomu, s jakou nemoci Steve Jobs bojoval, tak kdyby nemel ono bohatstvi, odesel by do vecnych lovist o par let driv… Ano to je ta schizofrenie zivota… Chyby, ktere Steve v pristupu k nemoci udelal take nebylo zrovna malo… Zaroven je Steve Jobs jednim z tech, ktery za svuj zkraceny zivot dokazal odzit nekolik zivotu naraz a zustal tu po nem zcela jiny svet… Ano, magor, ktery opravdu veril, ze svet zmeni, tak se mu to povedlo….
Asi tak… ✌🏻