Před několika týdny jsme vás na našem magazínu informovali o tom, že výkonný ředitel společnosti Facebook, Mark Zuckerberg, plánuje představit svou vlastní globální menu s názvem GlobalCoin. Této měny jsme se měli dočkat někdy v roce 2020. Všechno je ale jinak, jelikož dnes v 11:00 hodin našeho času, byla představena nová globální měna Libra. Tuto měnu bude spravovat Libra Association, která je tvořena desítkami různých firem a společností – například Visa, Mastercard, ale i Spotify. Facebook je sice zakladatel společnosti, ale později se chce ze své role distancovat a pracovat na úrovni všech ostatních.
Že se Facebook zajímá o globální měnu a s ní spojený blockchain bylo jasné již několik let, v roce 2018 se dokonce objevila první informace o tom, že by chtěl Facebook svou vlastní měnu. Libra je odvozena ze znamení zvěrokruhu váhy, a i když se může zdát, že se Libra může plést s anglickou měnou, tak tomu tak není. V angličtině se totiž měna nazývá pound, stejně jako jednotka váhy. Libra ale nebude jen tak obyčejná měna – nemá blízko ani ke klasické měně, ani k obyčejné kryptoměně, jako je například BitCoin. Libra chce být bezpečná, důvěryhodná, stabilní a s nízkou inflací.
Facebook měnou Libra míří především na uživatele bez bankovního účtu, kterých je ke 2 miliardám. Z těchto dvou miliard lidí má miliarda telefon a půl miliardy dokonce připojení k internetu. To ale neznamená, že Libra bude určena jen pro lidi bez bankovního účtu. Vzhledem k tomu, že Libra disponuje blockchainem, tak se stane posílání peněz mezi uživateli snadné, bezpečné a bez podvodů. Narozdíl od BitCoinu bude Libra neomezená a podložená rezervním košem, ve kterém bude hned několik měn (dolar, euro, britské libry, jeny). Hodnota jedné Libry by měla být podobná, jako hodnota jednoho dolaru.
Zkrátka a jednoduše řečeno, Libra se stala jakousi měnou, která svou mírou inflace a stabilitou připomíná klasickou měnu, na druhou stranu však fungováním a využitím blockchainu připomíná kryptoměny. Libru si budete moci uložit do své internetové peněženky v podobě aplikace Calibra, kterou budete moci používat například skrze Messenger, WhatsApp, a další aplikace. Uvidíme, zdali se Libra na trhu uchytí. Facebook totiž nemá příliš dobrou pověst s nakládáním soukromých informací o svých uživatelích a už několikrát se dopustil obrovských přešlapů. Mnoho expertů tvrdí, že je projekt vymyšlený naprosto skvěle a poctivě. Jen čas však ukáže, jak všechno tohle dopadne.
Libra je v Anglicku,nejaký originálnejší názov už nemali?
A v anglicku od teba v obchode pýtaju 3 libras please?
Ne, v Anglii je pound, pouze v češtině, slovenštině a možná pár dalších jazycích je to libra.
vždyť libry fungujou v anglii nějakou dobu, co na nás ten fejsbůk zkouší?!
Ne, v Anglii je pound, pouze v češtině, slovenštině a možná pár dalších jazycích je to libra.
články míváte super, ale tento kde se vyjadřujete o „BitCoinu“ (přesně s tímto camelcase stylu), vydáváte inflaci a navázání na fiat za výhodu… no nikdo učený z nebe nespadl, tak studujte… :-)
Tak jako na LSA si chodím na kvalitní články o Applu, pro kvalitní články o Libře budete muset jít jinam, například na Kryptomagazín, kde se chystají na velký rozbor whitepaperu.