Přestože byl nový Mac Pro světu představen již před více než týdnem, některé detaily o něm se dozvídáme až nyní. Například detaily o chlazení vysvětlil až nyní vývojář a designér Arun Venkatesan na svém blogu, kde se mimo jiné také se zmínil o designu zařízení z let minulých. Právě tam se jablečná společnost inspirovala, když dávala dohromady vzezření nového Macu. Ten totiž vychází z Power Mac G5, který spatřil světlo světa už v roce 2003.
Důvod k návratu ke starému řešení „bedny“ byl poměrně prostý. Vnitřek Power Macu G5 byl totiž rozdělen na čtyři termální stěny a plastový odsávač. Princip fungování byl jednoduchý – větráky v přední části nasály vzduch skrz dírky, ten chladil komponenty a horký vzduch byl následně odsátý a vypuštěný ven. Na tehdejší dobu se jednalo o revoluční řešení, které nemělo obdoby. Rozdělením na jednotlivé zóny se docílí lepšího chlazení, efektivnější průchodu vzduchu a tiššího fungování. Problémem pak může být prach, který ve vzduchu poletuje, avšak dá se očekávat, že ten Apple v novém Macu Pro eliminoval. Ve výsledku se tak jeví podobný systém chlazení jako zřejmě nejlepší, který lze v současné době pro podobně výkonné stroje nabídnout a přestože si jej Apple u Macu Pro zřejmě mírně pozměnil, hlavní myšlenky se stále drží.
Zda je přidržení se starého systému chlazení na škodu či nikoliv ukáže až čas. Datum uvedení Macu Pro na pulty obchodů je totiž zatím ve hvězdách. Apple sice na Keynote prozradil, že jej začne prodávat na podzim, avšak v minulých letech jsme byli již několikrát svědkem posunutí plánovaných prodejů. Na webových stránkách kalifornského giganta sice chvíli visela zmínka o tom, že prodeje začnou v září, tu však Apple záhy stáhl. Nezbývá tedy než doufat, že u tohoto produktu své slovo dodrží a k prvním zákazníkům jej doručí již za pár měsíců. Dokonalá obrázek na novinku si totiž uděláme až poté.
Predpokládal som ze Apple osadí vondním
chladením ale asi ma k tomu dovod.
Ano, tohle reseni, ktere se uz asi sto let pouziva v rackovych chassis nemelo tehdy obdoby a bylo „nove a revolucni“
tvl apple vynalezl airflow PC :-)) Ale nejvíc jsem se nasmál u věty „Problémem pak může být prach….avšak dá se očekávat, že ten Apple v novém Macu Pro eliminoval.“ Já očekávám pravý opak :-) Žádnej dust filter nevidět, a jestli je integrovanej do toho děravýho plechu, tak bude pro čištění potřeba vypojit zezadu všechny káble, dobrej oser.
Běž jim poradit jak to mají dělat ty žalude…
nee, ja se radši pak zasměju u YouTube videí kde se budou ovce navzájem přesvědčovat že to při zátěži řve vlastně jenom málo vzhledem k tomu obrovskému výkonu a že je vlastně normální čistit case dvakrát do týdne
Hlavne by im mal niekto poradit ako vyrabat klavesnice… 😆😆😆
Staré modulární Macy pro byly výborně chlazené a velmi tiché i při záteži. Oddělené komory na jednotlivé části desky fungovaly perfektně. Starý Mac pro z roku 2008 měl 1000w zdroj a už tehdá se tam pasivně chladily 2 processory bez nejmenších problémů. Na prach to netrpělo. Předpokládám, že nový Mac Pro bude fungovat stejně dobře.
na prach trpěly stejně jako každý pc case bez dust filtru
„Na prach to netrpělo“
No to je blbost roku. Měl jsem verzi G5 a mám 3.1 a 4.1 (upgrade na 5.1) a na prach to trpělo, trpí a trpět bude i kdyby to mělo dust filtr.
mimochodem měl jsem i G3 blue a G4 Silver a taky bylo nutné jednou za čas vyčistit.
Co se týče tichosti, tak s tím víceméně souhlasím, problém ale je, že zub času se zahryzne do všech ložisek a sehnat ventilátor na maca pro to je žrádlo. Fungují jen a pouze specifické druhy onoho oem výrobce. Jinak nic jiného.
osvědčený systém chlazení je samozřejmě nejlepší podle zákonu termiky. tedy od spoda nahoru. Umí myslím jen skříně raven a mac pro 2013. Systém chlazení prezentovaný zde je naprosto běžný systém chlazení všech pc skříní a je to kvůli tvaru standarizovanému tvaru ATX desek a skříní a taky kvůli kabelům…
Lzete. Takto chladil i Mac Cube (ale chapu ze spousta “jablickaru” ani nevi, ze je neco jineho nez iPhone…) a trpel na prehrivani stejne jako Mac Pro 2013.
Proste to nefunguje tak jak ma, kdyby ano, nebude to Apple opoustet.
G4 Cube (sakra, to byl TAK krásnej počítač :-)) měl hlavně chlazení komplet pasivní, narozdíl od „urny“, ta má ventilátor.