Obchodní válka mezi USA a Čínou, kterou rozpoutal americký prezident Donald Trump, přidělává Applu již řadu let pořádné vrásky na čele. Přestože to zprvu vypadalo, že se dovozní cla na produkty vyráběné v Číně jeho produktů nedotknou, což ostatně tvrdil i samotný Trump, nyní je situace zcela opačná. Uvalení cel si však Apple na své produkty a zejména pak na iPhony nemůže dovolit, jelikož by mu zřejmě nezbylo nic jiného, než jít s jejich cenami nahoru. To by se následně podepsalo i na jejich prodejnosti, která není v posledních měsících zrovna růžová a tedy de facto i na finančních výsledcích společnosti. Řešení problému je přitom svým způsobem prosté – přesunout výrobu iPhonů určených pro americký trh z Číny. To se však mnohem snadněji řekne než udělá.
Jelikož se iPhony vyrábí v obřích objemech, je přesunutí jejich výroby více než problémové a to především z finančních důvodů. Nic jiného však Applu a jeho dodavatelům nezbývá a stěhování fabrik tak již nějakou dobu probíhá. A jak se zdá, více než úspěšně. Jeden z hlavních dodavatelů Applu – Foxconn – se totiž nechal slyšet, že je připraven v případě uvalení cel vyrábět veškeré iPhony pro USA mimo Čínu. Už zhruba 25 % výrobních kapacit Foxconnu se totiž podařilo mimo tuto zemi přesunout, což by mělo v případě nouze pro “záchranu” Applu na americkém trhu stačit.
O přesných lokacích svých továren se sice Foxconn, respektive jeden z jeho předních představitelů, nerozpovídal, v uplynulých týdnech se však nechal slyšet, že se chystá na spuštění výroby iPhonů v Indii. V minulých měsících se dále spekulovalo i nad Indonésií či Vietnamem, avšak mnoho dalších detailů se od té doby na světlo světa nedostalo. Zajímavé však je, že představitel Foxconnu ve svém rozhovoru s Bloombergem naznačil, že do budoucna připadá v úvahu i výroba iPhonů ve Wisconsinu, kde chtěl Foxconn vystavět své další fabriky. iPhony by tak teoreticky mohly být za pár let plnohodnotně “Made in USA”.
Těžko v tuto chvíli říci, jak celá situace kolem cel nakonec dopadne. Situace okolo nich se totiž de facto mění každým dnem či týdnem. Nezbývá tak nic jiného než doufat, že z ní Apple vyjde jak nejlépe to bude možné.
Wow, tak to je skutečně inovativní pokrok..
Pokud to zvládnou zákazníci zaplatit, proč ne.
A kolik bude přirážka pro evropskýho koncovýho zkz?
V Kutný Hoře
Tak to hodne stesti. I pres ohromnou miru automatizace, to prece jen porad cloveka potrebuje. Indove jsou oproti cinanum nejen liny, ale vrcholne nesikovny 🤣
Není problém dělat tuhle podřadnou práci bez přidané hodnoty kdekoliv v rozvojové zemi, co je to za obavy, proč by to mělo být dražší, jako že v Indii je dražší pracovní síla, než v Číně? Tak to rozhodně ne.
Jinak v článku máte nepravdu, obchodní válku nezačal Trump, tu vede Čína už desítky let, Trump jen srovnává podmínky.
Copak nevis, ze Trump muze i za spatny pocasi? :)
Ono to v roce 2021 dojde i mistnim komunistum, az se zrusi celni limit pro dovoz do EU cinskych cetek.
čina nevedie obchodnú vojnu všetko začalo lacnou pracovnou silou niekedy na konci 70rokov minulého storočia a túžba po lacnom spotrebnom tovare a tak začal presun do činy napr v UK boli zničene cele textilné odvetvie a to bol len začiatok potom prišlo čínske kopírovanie ale to je už na ústupe v súčasnosti Čina nie je najlacnejšou krajinou textilný priemysle už objavil Pakistan Indiu Bangladéš ale technologickom segmente vedie čina lebo po lacných rukách prišli lacné mozgy a každá veľká spoločnosť popri fabrike postavila aj vývojové a technologické centrum a dnes je cca 70% patentov z číny asi tak a USA a Európa žne len to čo zasiala
Umělé podhodnocování měny, masivní subvence pro domácí firmy, protekcionismus, uzavřený trh pro zahraniční firmy atd. Všechny tyto praktiky nejsou nic jiného, než obchodní válka, kterou Čína vede. A to, že západní firmy vyrábí v Číně? No samozřejmě, pokud tam chce firma prodávat, musí tam i vyrábět a zaměstnávat tamní lidi, jinak není na čínský trh vpuštěna.