Zavřít reklamu

Společnost Apple vždy bojovala proti neautorizovaným opravám svých hardwarových produktů, které využívají padělané díly a vydávají je za originály. Staví se také do opozice proti takzvanému „právu na opravu“, které platí nejen v řadě zemí Spojených států, a aktivně vystupuje proti neautorizovaným servisům. Toto jednání hraje na jednu stranu ve prospěch spotřebitelů, kterým se tak Apple snaží zajistit kvalitní a značkové díly, na druhou stranu je takovýto servis o něco nákladnější.

Jedním z projevů tohoto boje cupertinské společnosti je její opakovaná snaha o zrušení jedné norské provozovny. Apple se o to poprvé pokusil již loni. Právníci Applu zaslali Henriku Husebymu, majiteli opravny drobné elektroniky, dopis, v němž ho žádali o ukončení oprav displejů iPhonů a zároveň také o finanční vyrovnání. Opravna s názvem PCKompaniet se do hledáčku Applu dostala poté, co norští celníci zadrželi dodávku padělaných displejů pro iPhone 6 a iPhone 6s. Ačkoliv by se mohlo zdát, že v tomto sporu nemá PCKompaniet šanci, norské zákony překvapivě hrály v jeho prospěch a Apple spor nakonec prohrál.Mezi klíčové body, které hrály v Husebyho prospěch, patřil například fakt, že se nepokoušel padělané díly prezentovat jako pravé. Na dílech se sice nacházela loga Applu, ta ale nebyla pro koncového zákazníka viditelná, proto to norský soud nepovažoval za zavádějící.

Apple se ale ani po roce nehodlal vzdát a proti původnímu rozhodnutí podal odvolání. To bylo vyslyšeno a případ bude znovu projednáván u vyššího soudu v Norsku. Husebyho právník poznamenal, že displeje, které Huseby používal, obsahovaly některé originální díly, ty ale byly kombinované s neznačkovými – mezi ně patřilo například sklo displeje. Displeje nicméně nebyly propagovány jako originální, ale jako repasované. V obhajobě dále stojí, že zboží není považováno za padělané, pokud jsou jeho loga pokrytá barvou.

broken-phone-contract

Dnes nejčtenější

.