I přes své nesporné kvality měl loňsky model Macbooku Pro jeden zásadní neduh – problém s chlazením. Byl totiž osazen procesorem Intel Core i9 o taktu 2.4GHz a letošní nástupce má obsahovat rovnou procesor deváté generace. Mnozí se tak báli, že nás letos postihne stejný zádrhel a bez dodatečných větších změn či zásahů do hardwaru se nic nezmění. Apple však myslel i na tuto skutečnost a udělal několik jednoduchých opatření. Především vyměnil teplovodivou pastu za kvalitnější, což největší měrou přispělo ke stabilnímu chlazení. A to i při přetaktování na 2.6GHz.
Designéři a konstruktéři Macbooku pochopitelně neměli čas na kompletní změnu vzhledu či fungování, ale to konec konců ani nebylo třeba. Stačilo nešetřit na klíčových součástkách a lehce snížit napětí v procesoru. To vyústilo v lepší odvod tepla a udržování stabilní teploty. Od svého redesignu v roce 2016 zaznamenávali uživatelé laptopů od Applu každoroční problémy spojené především s výkonem, který byl uměle snižován právě kvůli chlazení. Vypadá to, že letos se společnost poučila a čeká nás po dlouhé době poměrně bezproblémové vydání. Spolu s novým typem klávesnice bychom se konečně mohli dočkat kvality odpovídající ceně.
Nezbývá než počkat si na pořádně testy při plné zátěži. Ty jasně ukáží nedostatky nového Macbooku Pro v praxi, nebo naopak dostatek důvodů pro koupi. Naštěstí nebudeme muset moc dlouho čekat, laptop vyšel totiž již na konci května. Nová generace přináší o poznání vyšší výkon, tišší architekturu a především ergonomičtější klávesnici s lepším a kvalitnějším materiálem. Co na oznámení říkáte? Líbí se vám, nebo byste raději investovali do něčeho jiného?
Tak jsem tedy zvědavý. Hlavně v těchto teplotách není v podstatě rozdíl mít Air nebo Pro (zkuste si doma rozdíl s i5 a i7 schválně).
MB je stylovka na dokumenty internet nebo lehkou 2d grafiku. (Toto mimochodem také Apple sám potvrdil snížením výkonu procesoru o kterém se píše u nové generace).
A klávesnice jsem zvědav ještě víc :D
Ta i9 dle testů s klidem drží vyšší než základní frekvence, takže asi v pohodě.
Otázka jestli se udržitelná frekvence blíží více základní nebo maximální…
Dokud nebude mít MB normální chlazení (to znamená třeba i výdech a nějaký normální airflow) tak je v podstatě jedno co tam máte z novějších Intelu za procesor. Trochu se to změní s ARMem. Nicméně stále to nebude výkonově nic moc v porovnání s konkurencí.
Info potešujúce, nechám sa prekvapiť ale realitou. Rád by som už vymenil môj Macbook Pro 2014 …
Vypadá to, že se povedlo
https://www.youtube.com/watch?v=WxocVricANg
Tak to rád slyším, ještě přidat konvertabilitu a šel bych do něj. Prozatím kvalita provedení je někde na úrovni střední-nižší třídy Aceru.
Teda jak čtu článek tak to zní, že minulá generace má kvalitu použitých materiálů jak z tržnice. Osobně bych očekával při koupi tak drahého stroje, že vše bude mít maximální možnou kvalitu…
Už kousek z roku 2017 mi bez sebemešího problému slouží každý den na tvorbu převážně animované grafiky, asi záleží.. teď už na tom půjde možná i hrát hry s prstíčky od bramůrků 🙄
Tak to jste šťastlivec.
Animovaná grafika na mb.. buď jste masochista nebo máte neomezeně času nebo máte nějakou pořádnou render farmu doma :D
Ohledně narážky na klávesnici… Prostě byly a jsou poruchové natolik, že Apple slibuje u nových… U nových zařízení! … Vyměnu zdarma… Na jednu fajn krok na druhou se ukazuje jak sám svému výrobku nevěří..
Co je to za blaboly?
On si jako Apple svevolne snizil napeti na CPU aby snizil odber?
A vsichni ostatni vyrobci (vcetne Intelu, ktery definuje specifikace) tam cpou ze srandy vyssi napeti, zdejme za ucelem aby je nezably nohy?
A problem s nedostatecnym odvodem tepla z case ma jako vyresit lepsi teplovodiva pasta?
Zajimave cteni.
Samozrejme že môže znížiť napätie. Rovnako ako má každý výrobca vlastné riešenie koľko toho cpu zvládne. Niekomu fúka ventilátor už pri 60 stupňoch a niekto necháva cpu dusiť do 100 C za cenu ticha.
CPU VCORE voltage je standardne v „adaptive mode“, coz neni nic jineho, nez mapovaci tabulka napeti/teplota/aktualni frekvence.
Tunerske desky pro overclocking umoznuji zyseni napeti nad ramec intelem definovanych adaptive krivek.
Intel ma pro tunery nastroj Intel XTU (Extreme tuning utility)
V realu je snizeni voltaze pod uroven doporucenou Intelem blbost, protoze pak CPU je schopno pracovat jenom na nizkych frekvencich.
V realu si OS ridi fekvenci podle pozadovaneho zatizeni, mauj staricky CPU jede pri nizke zatezi na 800MHz, default je 2000MHz a boost (se zvysenim napeti) 2600MHz.
Snizeni napeti znamena jedine, Apple nehodla, zrejme z duvodu mizerneho chlazeni, povolit kratkodobe boost frekvence.
Takze ci clovek koupi naslaply procesor za dlouhe penize, aby jej pak vyuzival na zlomek vykonu.
Takze omezime throttling tim, ze CPU zaskrtime hned v zarodku.
Zajimava idea.
Zkracene receno, vykon CPU vyrabi teplo.
To je potreba odvest.
Pokud je odvod mizerny, po naplneni tepelne kapacity sasi se vykon musi snizit.
A to bud frekvencne powersave governorem, nebo jako last resort pres CPU throttling. Coz je mmj celkem zoufalstvi, throttling je posledni zachranny kruh pred shorenim CPU, do toho stavu by se ve slusnem pocitaci CPU nikdy nemel dostat.
To je cely prosty mechanimus zakona zachovani energie, marketingove kecy na tom nemeni nic.
Ať je to hučení větráku nebo vysoké teploty tak je to stejně pokaždé lepší než nižší frekvence -> nižší výkon…
U kvalitního chlazení slyšíte sice proudit vzduch, ale počítač může podávat vyšší výkon. To že Apple zase snižuje výkon je protože nemají dobré chlazení a protože budou přecházet na svoje procesory, takže pak bude vyšší výkonnostní skok u jejich železa. (Nižší TDP u ARMu)
Snad konečně bude mít nový MacBook Pro Face ID? Ale mám MID 2014 a ten zatím běhá jako čamrda.