Sir Jonathan Ive, obecně známý spíše jako Jony Ive, pracuje již řadu let ve společnosti Apple na pozici nejvyššího designéra. Je odpovědný nejenom za řadu hardwarových produktů, ale také rozhraní pro operační systémy a spolupracoval i na podobě maloobchodních prodejen značky Apple. Co o tomto tvůrčím kouzelníkovi, ověnčeném řadou cen, možná nevíte?
Otec jako učitel
Základy designu se Jony Ive naučil od svého vlastního otce, Michaela Ive. Michael Ive byl profesorem na middlesexeské polytechnické univerzitě. Byl ale odpovědný například také za stanovení standardů v hodinách designu, provozovaných na britských školách. Vánočním dárkem, který měl Michael Ive pro svého syna nachystaný, byla nabídka pomoci s designem pro vysokoškolský workshop.
Poruše navzdory
Jony Ive nepatří mezi jedince, kteří by se snadno vzdávali a odvolávali se na nejrůznější těžkosti, které nemohou ovlivnit. Navzdory diagnostikované dyslexii se mu podařilo dostat se na oxfordskou univerzitu, dal ale nakonec přednost newcastleské polytechnické, která je jednou z nejlepších škol v oblasti průmyslového designu. Kromě toho je Jony Ive pyšným držitelem čestných titulů z pěti dalších univerzit.
Ohleduplný design
Design, pocházející z rukou Jonyho Ive, je nejenom kompaktní, elegantní a v souladu s posledními trendy. Ive si při navrhování dává záležet na tom, aby používal zaoblené, měkké, organické formy. Řídil se filozofií designéra Josefa Franka, který vždy tvrdil, že „lidé jsou jemní a stejné by měly být i tvary“. Ive dával přednost práci v pozadí, a často prohlašoval, že cílem Applu není primárně vydělávat peníze, ale vytvářet produkty, které si zákazníci zamilují.
Láska k hodinkám
Iveho skromnost se ale nijak nevylučuje s jeho zálibou v luxusu a módě. Obdivoval design vyšperkovaných mobilních telefonů značky Vertu a vlastnil výtisk monografie o nejluxusnějších hodinkách značky Rolex. Zahájení výroby hodinek z produkce Applu považoval za nevyhnutelné. Neměl ale rád kulaté ciferníky chytrých hodinek – přišly mu neefektivní, a proto přišel s nápadem na Apple Watch v podobě, v jaké je známe dnes.
Na hraně kariéry
V polovině devadesátých let minulého století prodělávala společnost Apple závažnou krizi. Než se do ní vrátil Steve Jobs, dostávalo se Ivemu nedostatečné pozornosti a on sám zvažoval odchod z firmy. Tehdejší vedení se rozhodlo udržet Iveho na místě za pomoci zvýšení platu a povýšení do pozice senior viceprezidenta pro průmyslový design. Křeslo se ale pod Ivem zachvělo i v době, kdy se do firmy vrátil Steve Jobs. Ten ho chtěl totiž původně nahradit dvěma jinými designéry, nakonec si to ale rozmyslel.
Rytíř Jony
Jony Ive získal v roce 2006 řád Commander of the British Empire, a to za přínos k podnikání a designu. V roce 2012 byl povýšen na rytíře – komandéra. Ive je vlastníkem více než pěti tisíc designových i užitkových patentů po celém světě, z toho 730 platí ve Spojených státech.
a přes to všechno neumí udělat funkční klávesnici
Je tiez bukvica, ako Tim Apple?
Ano. Maju tajny tunel medzi kanclami a ked pride prava chvila tak si aj svoje tunely tuneluju.
Výborný Design iOS7, který byl naprosto zlomový a ovlivnil úplně celý svět 👏🏻
Někteří diskutující jsou opravdu k pláči… neztotožňuji se s náklonností ke stejnému pohlaví, ale je opravdu nutné k článku o této poměrně vůdčí postavě Applu psát takové kokotiny? Myslím, že zrovna tento člověk je opravdu na svém postu a jeho práce má výsledky. Na rozdíl, a o tom jsem přesvědčený, od vás trapně diskutujících.
Výsledky měl v době G4 Cube a iMacka G4… Placatý intelmiMacky už taky nic moc zázračnýho (hlavně zvítězil design nad funkčností). A jakmile vzal „do ruky“ design SW, je to teprve bída