Monitorovací software, který na obyčejném iPhonu používali redaktoři deníku The Washington Post, odhalil, že data z telefonu jsou odesílána prostřednictvím zhruba 5400 app trackerů. V některých případech se dokonce jednalo o skutečně citlivé informace, jako je telefonní číslo nebo údaje o poloze.
S trochou nadsázky by se dalo říci, že iPhone nikdy nespí. Dokonce i když vy máte zrovna půlnoc a váš smartphone odpočívá netknutý na nočním stolku, aplikace v něm nainstalované odesílají kvanta informací společnostem, o kterých jste možná nikdy ani neslyšeli. Redaktor The Washington Post ve svém článku uvedl, že například těsně před půlnocí byl z jeho iPhonu do společnosti s názvem Amplitude odesláno jeho telefonní číslo, e-mail a další specifické informace. Krátce před čtvrtou hodinou ráno zase firma s názvem Appboy obdržela digitální stopu jeho iPhonu.
Redaktor podle svých slov napočítal během jediného týdne více než 5400 sledovacích nástrojů, obsažených převážně v aplikacích. Podle společnosti Disconnect, specializující se na soukromí, jsou tyto nástroje schopné během jednoho měsíce přepravit zhruba 1,5GB nejrůznějších dat, což je polovina základního datového tarifu, nabízeného zámořským operátorem AT&T. Zní vám to děsivě?
Server 9to5Mac správně podotkl, že je potřeba se na celou věc zadívat v širším kontextu. Kupříkladu aplikace Privacy Pro, kterou redaktoři použili k testování, nabízí za určitý poplatek blokaci odesílání dat přes zmíněné nástroje. Je tedy vcelku logické, že její vývojáři budou mít velký zájem na to, aby těchto nástrojů jejich software odhalil co nejvíce, a aby celá situace působila co možná nejděsivěji.
Řada aplikací odesílá zmíněná data především v zájmu svého lepšího fungování. Je logické, že aplikace jako Uber nebo Lyft si jen těžko nechají vaši polohu pro sebe. Aplikace pro nakupování zase často pracují s údaji o vašich platebních kartách ve snaze odhalit případný podvod nebo zneužití. Vývojáři aplikací potřebují vaše data k tomu, aby svůj software mohli patřičně vylepšovat. Část dat je pochopitelně odesílána pro účely cílení reklam, díky těm si ale zase můžeme řadu aplikací vychutnat zcela zdarma.
Celé věci by nicméně neuškodilo, kdyby byla o poznání transparentnější. Uživatel má zajisté právo vědět, ke komu a za jakým účelem jeho údaje putují. Při objemu, v jakém jsou data odesílána, je ale prakticky nemožné vše do detailu sledovat. Výzkumný pracovník Patrick Jackson navrhuje, že by společnost Apple mohla do svých operačních systémů zakomponovat nástroje, s jejichž pomocí by bylo možné odesílání dat kontrolovat a případně regulovat.
Prosím spravte článok ako pripojím do kalendára slovenské meniny 🤔😢😔🙂 české fungujú ale Slovenske nie .
5 sekundove vyhladavanie
https://iphone.none.sk/how-to/manual
Co čekat, od typického uživatele Apple.
A ako na to dotycny prisiel? 🤔
Četl jsi článek, nebo máš jen nasráno v palici?
No a co :D
Petr nějaké vysvětlení? Jak je toto možné? :O (ja jen ze podobné věci si kritizoval u droidu)
Ono to taky budou hlavne odesilat aplikace googlu a facebooku.
Posledni dobou mi to tu prijde jako tezkej bulvar a delani bu bu bu na uzivatele. Clanek ma vypovidajici hodnotu blizici se bohuzel nule. Jak uz nekdo podotkl, pres co na to prisly, ze telefon odesila data? Pres wireshark jako tomu bylo u Oneplus u jeho leakgate? Ktere aplikace to kuprikladu delaly? Je nejaky postup jak se branit nebo omezit? Proste nic. Jen obecny blabol ve stylu Vas telefon odesila data bububu a vic nic. Prosim kdyz uz neco pisete, tak tomu prosim taky dejte nejakou uroven, ale tohle je zatim nic nevypovidajici clanek s cilem zmast uzivatele.
Si retardovany? Však tu píšu že na testovanie použili appku Privacy Pro…
Asi jsem retardovany, mate pravdu, kdyz tomu treba neverim. Me opravdu nestaci ze je tam uvedeno Privacy Pro? A co screenshot? Dukaz o tom. Take mohu napsat ze pouzivam Adguard a jiz mi pise ze zablokoval za celou dobu me cinnosti na iPhonu pres 100 tis. trackru, ale neni zpusob jak si to overit. Je pravda ze Privacy Pro jiz delsi dobu nepouzivam a je mozne ze tam je zpusob jak si logy prohlednout.
Neni ani uvedeno u kterych aplikaci to bylo zjisteno, jen v obecne rovine typu Uber… apod.
Ale jak koukam tak na jablickarovi je to obdoba pres ctrl+c -> translator -> ctrl+v = clanek.
Kdyz vezmu ten leakgate u Oneplus, tak bylo vsude dohladatelne v logu a bylo to jasne specifikovano a mnohokrat i prokazano napr. na foru XDA.
To je ten isty problem ako u antivirovych rieseni, aby obhajili svoju opodstatnenost, tak si vymyslaju 99% upozorneni na hrozbu.
Souhlasim s Vami presne tak. U tech antiviru jedine co se da aspon trochu pochopit tak jsou syteticke testy delane AV-Comparative.
Takže mám schízu, nebo po mně skutečně jdou? 🤣
Máš schízu!!! Ale i přes to, po tobě jdou 🤣
ono je to celkom jasne, ja sam som si pozrel aké requesty z iphonu
na aké ip ide v mojej domácnosti cez môj dns server. Ono prekvapi že taká mozzila v jednom juse posiela nejaku telemetriu
Není pak řešení nastavení odeslaných dat na pozadí? App u kterých nevidím důvod, aby se pripojovaly na pozadí, to zakazu. U některých to zakazuju úplně, u některých jen na mobilních datech. A je po starostech :)
To je pěkná blbost. Email/telefon – od účtu – nelze zjistit a pokud má člověk u pochybné aplikace povolené background tasky, tak ano, může odeslat nějaké info o telefonu. Model, atp. nic víc zádná aplikace odesílat nemůže
a já se pořád ptal, proč se iPhone tak rychle vybíjí…
BUM!!!!!!!! najednou spousta tupých hlav přišla o iluzi, že IP, nikde nic neposílá 🤣
iOS a Android si nemají absolutně co vyčítat, jen ty jejich uživatelé, jsou tupá jelita, co furt musí kopat, jeden do druhýho!