Je tomu již 8 let od chvíle, kdy svět opustila jedna z největších osobností technologického světa. Steve Jobs byl bezesporu pozoruhodný člověk, který bezezbytku dokázal splnit to, co si vysnil – tedy změnit svět. Není nyní podstatné řešit, že většina z věcí, které představil Apple, by stejně přišly na svět. Zkrátka je představil a zpopularizoval Apple a upřímně řečeno, posledních deset let před smrtí Steva byl Apple Jobs a Jobs Apple. Je však potřeba otočit list a vnímat Apple ze současného pohledu. Mnoho lidí stále píše v diskusích, že za to či ono by se Steve otáčel v hrobě nebo, že toto by Steve nikdy nedopustil. Upřímně řečeno, já s ním na pivo nechodil a věřím tomu, že ani nikdo z těch, kteří to rádi tvrdí.
To, že řekl Steve před deseti lety, že větší než 4″ displej nebudeme potřebovat, je sice pěkné, ale má to v dnešním světě zhruba stejnou váhu, jako když Bill Gates řekl v roce 1981, že nikdo nikdy nebude potřebovat více než 640kB RAM. Steve Jobs dnes již bohužel není mezi námi a některé výroky zkrátka již nemůže vzít zpět. Já však pevně věřím tomu, že kdyby tu dnes byl, tak by se Apple příliš nelišil od toho Applu, který známe nyní. Steve byl totiž samozřejmě neuvěřitelný vizionář, ale ještě mnohem lepší to byl podnikatel. Člověk, který dokázal za svůj život vybudovat tři společnosti v hodnotě miliard korun, z nichž ta nejslavnější má hodnotu bilionů korun, je bezesporu především podnikatel.
Každý podnikatel na světě včetně Steva Jobse se pak musí přizpůsobit trhu nebo vytvořit svůj vlastní trh. To se Jobsovi podařilo, ale stejně tak, jako vytvořil trh pro smartphony nebo MP3 přehrávače, se v něm následně dokázal pohybovat a reagovat na jeho aktuální poptávku. Čím dál tím častěji čtu, jak je Apple takový nebo makový za to, že nepředstavil nový iPhone SE nebo že udělal to nebo ono. Pravda je však taková, že Apple má stovky lidí, kteří nedělají nic jiného, než sledují vývoj trhu a poptávku zákazníků po produktech. Apple přesně ví, kdy přijít s jakým produktem a kdy je nejvhodnější doba na uvedení dalšího iPhone SE nebo čehokoli jiného. Navíc Apple je globální firma jako téměř žádná jiná a pokud v ČR/SR chceme 4″ iPhone, pak to je sice pěkné, ale bohužel ze 7 miliard lidí nepředstavujeme ani to jedno procento a pokud ostatní trhy chtějí něco jiného, Apple se jim přizpůsobí.
A věřte, že stejně tak by to udělal Jobs. Ano, jednou za pár let by přišel a ukázal lidem, že vlastně nevědí, co chtějí a definoval trh sám o sobě. To se však stalo i bez něho a Apple představil AirPods. Od té doby se je snaží většina výrobců sluchátek napodobit, ovšem nikomu se to nedaří ani vzdáleně. Někteří mají sice delší výdrž, kvalitnější zvuk nebo nějaké ty další vychytávky, ale nikdo není tak cool jako Apple se svými AirPods a to je přesně to, co dělal Apple vždy. Ani za Steva totiž neměl produkty, kteří by ostatní nikdy předtím neviděli, snad s výjimkou iPodu. Měl ale produkty, které byly tak jiné od ostatních, že se s nimi nikdo nemohl srovnávat.
Na závěr mi to nedá a vzpomenu si ještě na časté připomínky o chybách, které Apple dělá. Například takový HomePod se nesetkal zrovna s nejlepším ohlasem. Produkt sám o sobě je bezesporu kvalitní, ovšem jeho využitelnost není nejlepší a lidé jej zkrátka nedokáží dostatečně ocenit. To je pochopitelně průšvih a Apple musel po dlouhé době u svého produktu snížit cenu, což vypovídá o nízkých prodejích. Na druhou stranu, pamatujete si na skvělou vychytávku iPod Hi-Fi? Nepamatujete? Tak vidíte, a to byla hračka, které se Steve věnoval osobně dlouhé měsíce a považoval ji za něco úžasného. Nevydržela přitom na trhu zdaleka tak dlouho jako samotný HomePod. I Steve dělal chyby, a i Steve byl podnikatel, který se snažil prodat co nejvíc produktů. Buďme Stevovi vděční za to, co pro svět udělal, ale nemysleme si, že kdyby nyní žil, vypadal by Apple výrazně jinak.
Amen 🙂
Ale do stejné hospody v Praze s jeho dvojníkem jo :D
Každý kdo zažil Apple ještě za Steva Jobse a něco o něm ví, tak mi dá za pravdu, že by Apple dnes vypadal naprosto jinak. To co z Applu zbylo se ani zdaleka nepodobá tomu, jak to vedl Steve. Steve Jobs byl naprosto unikátní osoba, z toho tedy vyplývá, že i ta společnost musela být naprosto unikátní. Pokud si někdo myslí, že je unikátní i dnes, tak mu to nevyvracím. Je ale potřeba si přiznat, na co se dnes ta firma soustředí. Tento můj výplod není kritika současného vedení, je to pouhé konstatování faktu, že ti unikátní lidi už v Applu nejsou. A ano, myslím tím Scotta Forstalla a mnohé další.
Nedal.
Jsem toho příkladem. Autor mi mluví přímo z duše.
Da se predpokladat, ze by se Apple drzel dal od politiky, tim myslim dal od levicoveho virtue signallingu, podpory LGBT a zrejme by u Applu jeste stale pracoval Forstall. Da se i predpokladat, ze by tedy dizajn nemusel byt tak moc “flat”.
Nesouhlasim s autorem, ze by byl Apple naprosto stejny.
Nedá… a teď co?
Ze Steva se stal Wankel za chvíli z něj bude turbína jestli to takhle půjde dál
Kdyby okusil kozlika nebo plzničku
Tak on Jobs prohlasoval, ze nikdo nepotrebuje vic jak 3,5″ z toho jednoducheho duvodu, ze tehdejsi IOS nic jineho neumel…
A neumel to z toho duvodu, ze „vizonar“ Jobs vymyslel iPhone jako iPod s pridanym GSM modulem s ciste firemnim firmwarem bez moznosti instalace 3rd praty programu.
A predpokladal, ze se iPhonu proda kolem 10 milionu kusu rocne.
A hlavni jadro businessu videl v iTunes… Toto bylo zadani pro inzenyry Applu, proto je navrh IOSu tak zpraseny.
Realita je takova, ze uspech iPhnu prisel defacto omylem a to hlavne diky velmi dobremu marketingu.
Iphone byl totiz puvodne navrzen jako dumbphone, co vubec neresil zabezpeceni a mel grafiku postavenou na fix bitmape jako v dobach ZX Spectra.
A resilo se to pozdeji zoufalstvim typu totalni sandboxing nebo GPU upscalingem fixni bitmapy na vetsi displeje, jeste dodnes existuji varinty programu pro iphony a ipady, coz Android vyresil v roce 2011 s prichodem Androidu 4.0 ICS.
Ta reakcia dolu patrila tebe.0
…. ale to je život.
Trepes blbosti.
3,5” mal preto, lebo je to idealna velkost na obsiahnutie celeho displeja jednou rukou.
4” su maximum.
Nemam pocit, ze by sa nam odvtedy zvacsili ruky.
Zmenil sa sposob pouzivania smartfonu a kontentu, na ktory ho mame. Pre neho je benefit vacsej obrazovky dolezitejsi ako ergonomia.
To je cele.