Každý z nás si pod pojmem design asi představí to, jak nějaký produkt vypadá. V Applu ale o slově design smýšlí úplně jinak. Už Steve Jobs v roce 2003 prohlásil v rozhovoru pro New York Times svůj odlišný pohled na design: „Lidé si myslí, že design je pouze záležitostí vzhledu. Designérovi se dá do ruky krabička a řekne se mu, aby vypadala dobře. Tohle ale design rozhodně není. Není to jen o tom, jak to vypadá. Design je u nás o tom, jak všechno společně funguje,“ pronesl před šestnácti lety Steve Jobs.
Podívejte se na skvělý design iPhonu 11, který Apple představí už letos:
Musíme uznat, že jablečný design je na světě opravdu výjimečný. Stačí si například představit operační systém iOS, který na rozdíl od některých verzí Androidu funguje naprosto parádně. Je pravda, že v poslední době začal Apple design trošičku „flákat“, avšak i přesto se pořád řadí mezi špičku. Produkty s jablečným logem jsou po designové stránce na nejvyšší úrovni, a to ať už jde o softwarovou stránku, anebo o použité materiály, či již zmíněnou krabičku. Někteří ale za tímto tvrzením nestojí a dokonce se nebojí tvrdit, že Apple jednoduše ztratil v odvětví designu respekt. To si myslí například bývalý designér Applu, Don Norman.
Don Norman dokonce i napsal knihu o intuitivním a uživatelsky přívětivém designu softwaru, takže se může na první pohled zdát, že tento člověk ví, o čem mluví. Uživatelské rozhraní iPhonu, tedy operační systém iOS, však Norman označil jakožto něco, co je určeno pouze pro mladé osoby – bez ohledu na ty starší. Lidé se v dnešní době dožívají většího a většího věku a s tím by měla počítat i největší společnost světa. Konkrétně na Applu mu vadí displej nejnovějších iPhonů – troufnu si dokonce tvrdit, že displej jednoduše uráží:
„Designéři z Applu se asi jednoduše domnívají, že text sám o sobě je něco špatného. Proto by měl být asi úplně odstraněn, anebo převeden tak, aby byl co nejméně viditelný. Bruce Tognazzini a já, oba bývalí zaměstnanci společnosti Apple, jsme napsali dlouhý článek, který pojednává o nepoužitelnosti některých prvků společnost Apple. Tento článek četly stovky, ne-li tisíce lidí. Produkty společnosti Apple dnes porušují všechna základní pravidla designu, které se týkají pochopení a použitelnosti onoho produktu. Nyní už lidem nestačí ani manuál, protože všechna gesta, kterými se iPhony, tablety a jiná zařízení v dnešní době ovládají, musí být zapamatována. Prakticky všechno si člověk musí pamatovat.“
Na jednu stranu je názor designéra zajímavý, je však přesvědčivý? Gesta, která jsou implementována v iPhonu X (a novějším), umožňují uživateli větší komfort. Některá gesta si sice musí uživatel pamatovat, avšak nejedná se o bůhvíjak složité manévry několika prsty najednou. Zkrátka a jednoduše, nejedná se o nic, na co by si během hodiny používání nezvyklo i malé dítě. Navíc způsob, jakým uživatelé používají uvedená zařízení, se stává čím dál tím více komplexnější. A to rozhodně není důvod pro to, aby se situace vrátila zpět v čase, ale aby došlo k pokroku. Sportovně sice musíme uznat, že některé prvky v iOS nejsou zrovna dokonalé, na druhou stranu je ale rozhodně za tragédii, za kterou je označuje bývalý designér Applu, považovat nelze. Nebo snad ano? Podělte se s námi o váš názor dolů do komentářů.
V celku souhlasím. Design IOS6 měl něco do sebe. Dnes je však doba, kdy všechny firmy jedou flat design. Působí to čistě a jednoduše, na druhou stranu méně intuitivně. Je to věc názoru. Já například se současným designem IOS problém nemám. Nejsem designér a upřímně bych rád věděl,co autor původního článku myslí tím: „Produkty společnosti Apple dnes porušují všechna základní pravidla designu, které se týkají pochopení a použitelnosti onoho produktu“.
Myslím si, že Apple začal hlavně trošičku zaostávat s designem v oblasti hardwaru. Ty vystouplé čéčky fotoaporátů na zádech iPhonů a iPadů by za Jobse nejspíš neprošly. A ten čtvrtcovej modul na zádech iPhonu 11 nejšpíš taky ne.
Myslím, že při překladu článku došlo ke smíchání dvou pojmů. V originálním článku byla míněna použitelnost – UX design. Ten je skutečně velmi špatný. Co se týká krásy a čistoty grafiky jako takové, tam je to celkem dobré. Grafika byla prostě nadřazená použitelnosti. Někomu to nevadí, někoho to štve. Často jdou požadavky UX a grafiky jako designu proti sobě i v běžném životě. Třeba lodičky na vysokých podpadcích. Noha v nich pěkná, ale chodit bych v tom nechtěl. Tolik názor mě jako vystudovaného grafika.
Václav : pekný komentár
Za lodičky by dala žena aj 500-100 eur, ale za veľmi pohodlné botasky, tenisky a pod. už nie.
„Eye Candy“ predáva.
Co je na UX u iOSu spatne a v cem je u te same akce lepsi Android?
Castecne souhlasim – na jednu stranu nektere veci na iOS jsou tak intuitivni, ze si ani nedokazu predstavit, proc by to melo byt jinak – typicky gesto na minimalizaci aplikace, prechod mezi poslednimi aplikacemi, atd. Ale na druhou stranu je spousta veci, kvuli kterym jsem musel opakovane na internet najit, jak se to udela. Treba prace s notifikacemi (dodnes to asi nedokazu pouzivat naplno v ramci toho, co je v iOS mozne), nebo vytvoreni sdileneho foto alba, a to radsi ani nemluvim o tom, jak si nahrat do telefonu vlastni vyzvaneni.
Sice to neni iOS, ale MacOS, ale neda mi to nezminit. Nedavno tady vysel clanek jak si nastavit aktivni rohy a v nem bylo zmineno, ze je to mozne spojit s klavesou Cmd. Super vychytavka, opravdu to funguje, ale kde se o tom normalni uzivatel dozvi? Nikde v tom dialogu jsem to nenasel, a to je IMHO presne priklad spatneho UX.
Ono to dokonce funguje se všemi modifikačními klávesami a dokonce též i s jejich kombinacemi. Ale že to jde, o tom nikde v oficiálních manuálech není ani zmínka :)
Popravdě ani Windows ani Google dokumenty podobné „vychytávky“ /klávesové zkratky netroubí do světa ale jde pátrat a najít. Spíše doporučím když máš pocit že něco jde „zbytečně“ složitě, poptat se na fóru jak to zlepšit.
Jinak je hodně radilů ale velmi málo odborníků co tomu rozumí ….
Janbych poprosil cloveka ktery dela stranyk letemsvetemapplem,aby dal na druhou stranu odkaz REAGOVAT na komentare 🙈 pokazde kdyz roluju na telefonu prstem pravou rukou,tak se trefim a zmacknu omylem reagovat a to co si ctu se posune nekam jinam 🤣 tudiz levaku je mene,tak by bylo super jako pro uzivatele jedne ruky to prehodit na deuhou stranu pod komentare ✔️ Dekuji
Přeesněě :-D
Já už léta tvrdim, že poslední koukatelná verze iOS byla 6. Ideálně 4ka. obdobně třeba i iTunes. Dneska přesně všechno hnusně placatý a přesaturovaný barvy. Přehlednost zmizela, nejde odlišit text od tlačíka nebo odkazu… Obdobně OS X, zlatá 10.4-10.6, to byl vrchol designu, pak už to jenom mrvili :-(
A co třeba nepochopim, proč LSA u článku o iOS nedá ani jednu fotku iOS ale X nesouvisejících fotek neexistujícího telefonu ????
Design iOS skoncil pri verzii 6. Od verzie 7 je to kriklava, plocha a presaturovana zlatanina ako z cirkusu , kde nie je oddelena forma od obsahu. Zaplava bielej farby, tenke zle citatelne pismo, ziadna logika a ziadna prehladnost.
Celkem s ním souhlasím.
Nad designem iOS se rozhodně nikdo nezamýšlí jako dříve. Spousta lidí ani neví, že existují některá gesta natož i funkce. iOS se stal nepřehledný a nelogický. Opravdu už se orientuji lépe v Androidu. Některé funkce, které se nepoužívají často, lovím tak dlouho až mě to dožene k internetu. Poté zjistím tak nelogické zasunutí, že bych zvracel a nikdy to tam nehledal.