Jméno Petr Svoboda vám možná nic neřekne, ale české adventurní hry Polda (kde zazní hlasy například Luďka Soboty nebo Jiřího Lábuse) jistě znáte. A Petr Svoboda právě za touto českou legendární sérií stojí. První díl Polda 1 s podtitulem „aneb s poctivostí nejdřív pojdeš“ vyšel na počítače už v roce 1998 a zatím posledního pokračování s názvem Polda 6 jsme se dočkali v roce 2014. A všechny díly, kromě toho pátého, se již dočkali svého vydání i pro iOS zařízení. Jaké strasti a problémy na malého vývojáře při takovém úkolu čekaly? O tom se Petr Svoboda rozpovídal na svém osobním youtubovém kanálu.
Jako první překážkou byla nutnost naučit se pracovat v daném vývojovém prostředí, dále nastavení certifikátů a také nákup opravdu mnoha iOS a Android zařízení pro účely testování. Zpočátku šlo vše jako po másle a Polda dokonce nějakou dobu okupoval první místo v žebříčku nejprodávanějších aplikací. První problém nastal přibližně dva roky zpátky, konkrétně u Poldy 2. Applu se nelíbila přítomnost Adolfa Hitlera. Dokonce prý došlo k přirovnání studia k fašistům a nacistům a hrozilo i smazání celého účtu na App Storu.
Celá situace vyústila v několik emailu, kde Svoboda vysvětlovat, že opravdu není nacista a že si naopak z Hitlera ve své hře dělá pouze legraci. Následovalo několik telefonátů, kdy zodpovídal mnoho různých otázek, a také musel komisi zaslat kompletní scénář. Zhruba měsíc poté byl Polda 2 opět umístěn na App Store, tedy kromě toho německého.
Dalším problémem byl Polda 3 a jeho minihra Prší. Podle schvalovací komise App Storu prý jde o nebezpečnou a návykovou gamblerskou hru. Pro její povolení by musela hra obdržet speciální licenci od amerického úřadu pro provoz hazardních her. K tomu nakonec nedošlo a minihra zkrátka ve hře chybí. Místo ní uvidí hráč pouze obrazovku, kde je celá situace vysvětlena a má možnost se pouze rozhodnout, zda by v Prší vyhrál, nebo prohrál.
Pozadu nezůstal ani Google
Nedávno přišel na řadu Polda 6, tentokrát v něm našli problém zaměstnanci Googlu. I tento problém působí spíše úsměvně. Google měl totiž problém s hlavním obrázkem ke hře, na kterém je žena s nepřiměřeně velkým poprsím a stojí v lascivní póze. Takto přesně byl problém popsán a sami můžete v galerii posoudit, zda bylo dle vás nařčení oprávněné. Došlo tedy k upravení obrázku a zmenšení poprsí, problém vyřešen.
A ne, stále ještě nekončíme. Následně přišlo upozornění na jeden z propagačních obrázků ke hře, na kterém jsou vulgární výrazy. Ve hře asi kontroloři k této scéně nedošli, protože opravdu stačilo pouze smazat tento propagační obrázek a i tento problém byl vyřešen. V tuto chvíli je tedy vše v pořádku a všechny zmíněné hry aktuálně na App Storu a Google Play najdete.
Na tomto příkladu je ale krásně vidět, jak zkrátka jeden vývojář či malé studio opravdu nemá šanci se s Applem či Googlem dohadovat. A i když by nikoho v Čechách nikdy nenapadlo, že by Prší mohlo být gamblerskou a návykovou hrou, Apple zkrátka tvrdí, že to tak je. A vývojář to prostě musí respektovat. Samozřejmě pouze pokud chce i nadále mít svou hru na App Storu.
hlavně že všechny ty pay to win nejsou gamberské a návykové…
Přesně!
Já v jedné hře už nechala přes 2,5 tisíce EUR, jsou tam mikrotransakce! Nikdy jsem to nevnímala, prostě „občas“ jsem si koupila diamanty za 99 EUR, ale když pak po třech letech hraní hry jsem si to ze zvědavosti prohlédla, nestačila jsem se divit. Jsem na té hře závislá, nedokážu jí smazat a vždy jsou tam časově omezené akce a bonusy, které danou hru vylepšují a když chcete vylepšení, musíte mít dostatek krystalů (nakoupit za reálné peníze) a koupit upgrady a raritní věci, než akce skončí a věci už nebudou dostupné. Být v Americe, tak se s tou firmou už soudím, že u mě vyvolala takovou závislost. Hraju už 3 roky, hraju denně cca 8 hodin a to i v práci, odkad mě málem vyhodili. Takové hry by měli zakázat.
Polda je jedna z hier môjho detstva, ale úprimne, tie neskoršie diely boli dosť slabé.