Kdo nenosí na telefonu, tabletu nebo chytrých hodinkách tvrzené sklo ani fólii, může se časem potýkat s poškrábaným displejem. Některé vznikají při běžném užívání, jiné třeba v důsledku pádu nebo odření o jiný předmět. To samé platí i pro tělo zařízení, na kterém jsou škrábance vidět podstatně více. Jakýkoliv „šrám“ každopádně kazí vizuální stránku přístroje, a existuje několik DIY způsobů, jak se jich zbavit, nebo je alespoň zamaskovat.
Celkem často jsem slýchal otázky typu „nejde to nějak rozleštit jako u auta?“, nebo „a nemůžete tam něco kápnout, třeba nějaké lepidlo?“. Ano i ne. Řešit problém lepidlem nedoporučuji, obvykle nebude držet, a mohlo by způsobit problémy při ovládání. Dobrý nápad není ani rozleštění, displej byste tím opět spíše poškodili, a zřejmě způsobili i další škrábance.
Na displej a jemné škrábance opatrně
V ohledu zbavení displeje škrábanců existuje spousta „babských rad“, nad některými zůstává rozum stát, jiné můžou překvapivě fungovat. Hned zkraje se vyvarujte jakýmkoliv mastným prostředkům jako je rostlinný tuk, olej nebo vazelína. Obrazovka je pak pouze mastná a špinavá, a škrábance neodstraní. Stejně tak vynechte i práškové přípravky jako kukuřičný škrob, jedlou sodu nebo prášek do pečiva, a nezkoušejte displej potírat ani banánovou slupkou nebo nějakým jídlem.
Co naopak doporučit můžu, je prostředek za 70 až 150 Kč, a sice retušovací fix na autolak. Vlásečnicové a nepříliš hluboké škrábance jím stačí několikrát přejet, a většina by jich měla zmizet (pokud ne úplně, tak alespoň částečně, záleží na jejich hloubce). Nezapomeňte před aplikací na očištění displeje, nejlépe prostředkem IPA (párkrát přejeďte zvlhčeným hadříkem, nedrhněte!, ať nenarušíte oleofobní vrstvu), případně ho alespoň několikrát otřít savou textilií. Na odmaštěný displej si retušovací fix lépe sedne, a nesetřete ho při prvním přejetí prstem.
Některé zdroje doporučují použití zubní pasty, ta ale nefunguje nejlépe, a na hlubší škrábance víceméně nefunguje. Účinným řešením se jeví i magická guma, která je vyrobena z mel aminové pěny. Ta je hojně využívána jako akustická izolace. Stačí jí rýhu/škrábanec minutu nebo dvě zlehka přejíždět, a drobné částice by měly místo vyplnit. Jistým řešením může být i guma klasická, jíž asi 60 vteřin (nebo dle potřeby a uvážení) přejíždíte po škrábanci, který je postupně zaplňován. Takto ošetřené místo doporučuji přeci jenom ještě přetřít už zmíněným retušovacím fixem.
V tělu lze zakrýt i hlubší škrábance
Pokud byste chtěli trochu vylepšit vzhled poškrábaného těla, jde to nejlépe u černých verzí. Tam je nejméně náročným řešením černý fix (klidně lihový), kterým jednotlivé škrábance a rýhy překreslíte. Sedněte si s telefonem/zařízením někam na světlo, a věnujte mu pár minut pečlivé práce. Řešení to sice není úplně profesionální, ale takto zakrytých škrábanců si všimnete jedině při bližším zkoumání telefonu.
U ostatních barevných provedení poslouží opět dobře retušovací fix, zejména na drobné škrábance. Pokud najdete správnou barvu, lze použít na větší rýhy i klasický lak na nehty, případně lak na auto. Potřebujete-li se zbavit škrábanců po celém těle, poslouží dobře abrazivní leštidla nebo vosky na autolak. Obsažené mikročástice se postupně uchytí v nerovném povrchu, a postupně ho zacelí (alespoň částečně).
Dejte si pozor, že řada babských rad (třeba zmíněná zubní pasta) může zničit oleofobní vrstvu displeje. Ale pokud byste o ni přeci jenom přišli, lze ji speciálním přípravkem zase obnovit. Při aplikaci jakéhokoliv tekutého přípravku je dobré přelepit hrany displeje, reproduktor a tlačítko papírovou páskou, která zamezí vniknutí dovnitř; případně dbejte zvýšené opatrnosti, aby přípravek nikam nezatekl. Představené způsoby půjdou použít na jakýkoliv chytrý mobilní telefon, tablet i chytré hodinky, včetně Apple Watch.
Prostě nejlepší je mít krycí sklo a cover. Tečka😊
AMEN! pod to se podepíšu.
S Jet Black si s tím nemusí člověk dělat hlavu… nemá to smysl 😄😄
Jet Black je oříškem, zatím se mi osvědčila jenom ta retušovací fixa. Zdraví LA
Nejaky odkaz na takovou tuzku kterou zakryju skrabance na displeji? Nejak mi nejde do hlavy ze by to neslo videt na displeji takovy lak
Mě to přijde taky jako nesmysl.
Nesmysl to není. Retušovací tužka má v sobě částice syntetické pryskyřice. Ta při vytvrdnutí je velmi odolná. Dokonce se určitý druh používá na plnění důlku na čelním skle. jak pujdu kolem Hornbachu tak zkusím hodinky
To sice ano, ale ty zcelující pryskyřice jsou na automobilová skla. Ale ne na Gorilla Glass apod. Navíc i po zcelení prasklého skla je stále vidět kde bylo prasklé.
Kdyby to bylo takhle jednoduché, neměnili by si lidi celé displeje, ale lepili by je těma pryskiřicema. A to nemluvím o pojišťovnách, ty by po tom skočili hned.
Mě se osvědčila zubní pasta na menší škrábance na displeji ;)
Rád bych přidal jednu zkušenost.
Pokud si chcete odstranit škrábance na displeji retušovacím fixem, lze to fixem pouze při prvním použití, poté lak na štětci od fixu lehce zaschne a je použitelný pouze tak na lak auta. tudíž si pořiďte fix ihned použijte na displej a poté už to nedělejte, maximálně si ten displej poškrábete ještě více.
Dobry den, prosim nemuzete nekdo doporucit konkretni tuzku (idealne odkaz) na telo (ne displej) Iphone Space Gray?
Na pouze povrchove, jemne skrabance
Moc dekuji
Rád bych poprosil autora článku o uvedení o jaký retušovací fix se přesně jedná. Značek je hodně a nevím který vybrat. Děkuji
Na hlubší škrábance na displeji podle mě neexistuje dokonalé řešení, spíš takové retuše a kosmetické zásahy…buďto tedy koupit nový displej, což se ale prodraží, nebo si ho prostě lépe chránit..já používám knížkové pouzdro a tvrzené sklo na svém samsungu a už ho mám bez problémů třetí rok..levná tvrzená skla třeba zde:
https://tvrzenaskla.eu/12-samsung
iPhone 14 Pro Max. Po dlouhé době se mi povedl skrabanec. Opravdu někdo vyřešil skrabanec na displeji? Pokud prijedu prstem, není ani cítit. Vypadá velmi mělký