Je tomu jen pár dní, co se začalo poměrně nahlas hovořit o údajné snaze Applu likvidovat v App Storu aplikace, které se funkcemi podobají jeho Času u obrazovky a Rodičovské kontrole. Toto nařčeni sice Apple striktně odmítl několika svými vyjádřeními s tím, že se nejedná o záměrnou likvidaci ve stylu konkurenčního boje, ale o pouhou ochranu soukromí. Jím odstraněné aplikace totiž měly podle něj využívat k monitorování aktivity na smartphonu technologii určenou především pro podniky, kvůli čemuž mohlo být soukromí běžných uživatelů v ohrožení. Podobné vysvětlení ale vývojářům, kterých se postoj Applu dotknul, nestačí a proto přechází do protiútoku.
Nativní Čas u obrazovky je poměrně přehledný, některým uživatelům přesto nevyhovuje:
Někteří vývojáři pracující na “zakázaných aplikacích” se rozhodli Apple prostřednictvím otevřeného dopisu vyzvat k poskytnutí jeho rozhraní, které využívá u své nativní aplikace Čas u obrazovky. Díky tomu by tak byly i jejich aplikace naprosto bezpečné, respektive bezpečné tak, jak Apple vyžaduje od těch svých. Vývojáři se ohání tím, že zpřístupněním API by Apple potvrdil svůj zájem o bezpečnost dětí, jejichž závislost mají tyto aplikace mimo jiné korigovat. Uživatelé by si totiž mohli vybrat hned z několika alternativ, které pro ně mohou být o poznání příjemnější než aplikace z dílny Applu, a zároveň budou stále splňovat přísné regule.
Apple tak nyní svým způsobem stojí před pomyslnou Sofiinou volbou. Pokud totiž v minulosti aplikace skutečně mazal jen kvůli likvidaci konkurence, jak tvrdí vývojáři, zpřístupnění API logicky smysl nedává. Na druhou stranu, pokud chce dostát svým závazkům vůči dětem a digitálnímu zdraví, nic jiného mu zřejmě nezbude. Rozhodne se tedy buď zklamat svět nebo jít proti tomu, co sám v minulosti razil a tím své kroky de facto znehodnotil. Zahraniční zdroje se však víceméně shodují na tom, že i přesto API zpřístupní, jelikož se tím může vyhnout například i budoucím soudním tahanicím s vývojáři právě kvůli nekalým praktikám v App Storu.
Že by se vývojáři soudu zřejmě nebáli naznačuje vcelku tvrdé ohrazení některých z nich o tom, že se s nimi Apple o odstranění jejich “sledovacích aplikací” nebavil, přestože podle jeho slov měl. Například vývojáři z OurPact veřejně prohlašují, že jejich aplikace z App Storu zmizela už 6. října (tedy krátce po vydání iOS 12) a to bez jakékoliv předchozí komunikace ze strany Applu. Nechme se tedy překvapit, co přinesou další dny.
Jednoduše. Nedovolil by jsem vstup do svého systému (pokud by jsem ho vytvořil) nikomu. Chceš něco takového delat tak si systém sám vytvoř. Stačí mi ucelenost IOS. Na co sledování třetími stranami.
inak povedane, nemal by existovat ani iTunes pre ine platformy, Apple Music by tiez mal byt len na Mac / iOS – preco sa tlaci na ine platformy nechapem. Takisto nechapem naco sa tlaci Apple TV kade tade ked ten tvoj postup je najlepsi.
ono apple je super firma, robi dobre produkty .. ale je obycajny hajz.l voci konkurencii. zoberie co potrebuje, vyuzije koho potrebuje a ked ma moznost, snazi sa ziskat monopol a pritom sa na zakaznikov usmieva. je to obycajny diktator vo svete IT, technologii v podstate komercnej sfere.
je im dobry aj intel, qualcomm, samsung a kadejaki ini dodavatelia ale len do nejakeho momentu.
apple nie je firma ktora chce kooperovat s kymkolvek a ma jediny ciel, zarobit maximum penazi – ocakavall by som ze chce prinasat pokrok, ale zial nie. pozri si z financych vysledkov kolko penazi ide na R&D .. je to na smiech. napriek tymto veciam robi stale lepsie produkty ako konkurencia ale trosku spomaluje.
apple ako firmu nemam rad kvoli ich politike, mam ich ale rad kvoli ich produktom ktore su stale lepsie ako konkurencia.
Ano takže mám obchod kde si sám peču rohlíky. Tyhle rohlíky lidem chutnají, jsou kvalitní a plní svůj účel. A jiní pekaři chtějí prodávat svoje rohlíku zrovna u mě v pekárně, rohlíky které se jeví jako ty moje, jsou ale mnohdy nedopečené a hlavně je kvůli všem těm reklamním potiskům nevidím a zbytečně kazí chuť…. No a abych sundal ty reklamní potisky musí zákazník za tyhle rohlíky zaplatit, ale ty moje původní má zadarmo.
ono je to trosku inak.
mam obchod, kde nepeciem rohliky. pridu ini pekari, ktori zacnu predavat rohliky v mojom obchode. tych pekarov je uz niekolko, vidim ze sa im dari. tak zacnem piect rohliky aj ja a ostatnym bez varovania a vysvetlenia zakazem vstup do mojej predajne. pred zakaznikom sa tvarim ze len moje rohliky su dobre a ziadne ine bez moznosti aby si zakaznik vyberal alebo vedel sam zhodnotit co mu chuti viac.
Tak ani toto nie je spravne:
Realita je este horsia. Mam obchod, kde mozu dalsi predajcovia na zaklade nejakych podmienok predavat hocico. Viac z nich predava rohliky. Jedny obsahuju sol druhe aj mak, tretie sezam a podobne a moj obchod s tym nema vobec ziadny problem. Jeden den pridem na to, ze vsak tie rohliky sa predavaju super, ludia ich beru a ja nemam ako prilakat ludi, tak zacnem piect rohliky, so solou aj makom aj sezamom a pod… a dam ich „zdarma“ Ale ostatnym co pecu rohliky zakazem pouzivat sol, mak, sezam. Mozu predavat nadalej rohliky, ale len z muky a vody a budu polozene na poslednej polici. Vsetci ostatni predajcovia inych produktov, ale mozu pouzivat aj sol aj mak aj sezam, len pri rohlikoch nie. Ale samozrejme ja ich ako som spomenul, uz kludne mozem pouzivat. Tak toto je Apple realita.
Staci si vzpomenout jak dopadla Lumia bez aplikaci tretich stran ve storu. Uplne k nicemu, jenom fanboys applu by si to asi nejak hloupe obhajili, jak vsechno ostatni.
Ono to ale hlavně není tak jednoduché z pohledu bezpečnosti. Pokud by Apple API vytvořil a poskytl, musí zároveň zajistit bezpečnost dat, což je mnohem větší oříšek, a tak se z toho namísto pár API stává moloch co do bezpečnosti. Já osobně bych tyhle data třetím stranám nedával, ale na druhou stranu je to volba uživatele (podobně jako data z HealthKitu), takže ano – rozhodnutí Applu bude v každém případě kontroverzní, ať už se rozhodne jakkoliv.
Rozhodnutí uživatele by to bylo, když by dané rozhraní existovalo. Oni chtějí ať je Apple pustí k rozhraní, které někdo musí připravit. Asi by to nebylo složité, ale i tak to to zabere dost času vývoje a testování. Za distribuci aktualizací se platí. To není zadarmo, jak si plno lidí myslí. Co si pamatuji, tak 2 roky zpět vydání nové verze jistého českého antivirového programu, přišlo na cca na 80 tis $ při 80 mil. uživatelích. Tak si teď vypočtěme, na kolik vyjde tohle upravení aplikace pro příjem někoho jiného. Je to absolutní nesmysl, co chtějí. Apple by z toho nic neměl. To je jak zažalovat souseda, že moje děti si nemůžou hrát na jeho tenisovém kurtu na jeho pozemku. Jsou uplně mimo.
Takhle jsem nad tím nepřemýšlel, to je dobrá logika! Nicméně, na druhou stranu, takhle bychom mohli diskutovat nad jakoukoliv jinou dodatečnou funkcí. Otázka potom je, zda je „poptávka“ vážně pouze ze strany vývojářů = nerelevantní, nebo zda by tohle chtěli uživatelé. Pokud je poptávka ze strany uživatelů, smysl to má. Ale to v tuhle chvíli nějak nevidím…
To jsou opět názory. Takže podle logiky rohlíků stáhne Apple ze storu například Spotify, protože má přece Apple music. Kdyby se takto Apple skutečně choval, tak přecházím k Androidu. Což naštěstí neudělá.
Nejsem proti alternativám u aplikací, na druhou stranu pokud bych chtěl uživatelsky otevřený OS, tak přejdu na Android. Takže pokud si myslí Apple, že takové aplikace nemůže mít pod kontrolou, tak budiž. Nesouhlasil bych v případě, kdy vývojář vymyslí inovativní aplikaci, Apple jí okopíruje, implementuje do svého iOS a konkurenci smaže.
Nesouhlasit můžeme. Ale Apple Store je Applu, není to žádná veřejná tržnice. Apple vidí do všech kódů aplikaci a všichni vývojaři k tomu dali souhlas. A Apple jim zde umožňuje vydělat, ale musíš dodržovat pravidla. A oni je vědomně porušovali. To je jak jezdit na červenou a vztekat se, když je policajti zastaví a pokutuji. Aby se nikdo nebránil, že to není stát. Tak jakákoliv MHD, není státem ale firmou (podnikem), jejich revizoři při porušení podmínek, Vás mohou vyhodit. To je jako žalovat dopravní podnik nebo ČD, že mne z vlaku vyhodili, když jsem jel na černo nebo kouřil na záchodě a bránil se tím, že dřív jsem to mohl dělat.
NIKOHO TO NEZAJÍMA.
Je to prosté. Vývojář na AppStore podepisuje smlovu, která zakazuje milión věcí, které aplikace nesmí dělat. Mezi to patří zákaz používání nedokumentovaných API i sledování co uživatel na zařízení dělá. Použití firemního režimu MDM je poušení obou pravidel. MDM se smí používat je v korporátním režimu, kdy firma může sledovat co uživatel s jením zařízením dělá. Vývojáři porušili obě pravidla a konec zvonec.
U soudu nemají sebemenší šanci.
Taky jim už nikdy nikdo nemusí schválit aplikaci do Apple Storu. Jsou mimo.
Příměr Sofiiny volby mi vzhledem k tomu krutému příběhu připadá nevhodný.