Kdo z vás už někdy řešil problém s nedostatečně nabitou baterií v momentě, kdy musel odcházet z domu či kanceláře, a potřeboval telefon využívat? Když ho připojíte na nabíječku přes noc, máte ho do rána spolehlivě nabitý, ale jak doplnit kapacitu co nejrychleji? Existuje několik způsobů, ať už se jedná o nastavení telefonu, nebo o správně zvolenou nabíječku. Pojďme si je tedy společně shrnout.
Využijte silnější 12W nebo 29W/30W nabíječku
Abyste nabili iPhone co nejrychleji, bude nezbytné využít funkci rychlonabíjení, které podporují všechny iPhony z roku 2017 a novější, a dostatečně silného adaptéru. Sám Apple doporučuje využívat 12W, případně i 30W nabíječky, ačkoliv do balení přesto dává slabé 5W adaptéry. Nejrychlejších je prvních 50 %, ty zvládnete do půl hodiny; druhá polovina pak zabere zhruba hodinu (posledních 10 % bývá nejpomalejších). Použít můžete i 87W USB-C adaptér od novějších Macbooků, rychlost nabíjení už to ale v podstatě neovlivní. iPhone to nepovolí, aby nedošlo k přehřátí nebo jinému poškození telefonu.
Pro srovnání přikládáme graf z testování iPhonu X, které ukázalo, na kolik procent se baterie iPhonu s různě silnými adaptéry nabije. Testována byla i bezdrátová cesta, tam to ale z části záleží i na „výstupní ploše“, nejenom na adaptéru. Zatímco základní 5W adaptér zvládl za půl hodiny 20 %, ten 12W už 39, a 29W (který je již nyní nahrazen 30W) dokonce 49. Za hodinu pak nejsilnější z adaptéru dobil 79 %, což by mělo za normálních okolností poskytnout celodenní výdrž.
Současné vlajkové lodi, tedy iPhone XS, XS Max a XR, jsou na tom oproti desítce zhruba o 7 % lépe. První polovinu baterie lze nabít za 25 minut (rozdíl pár minut, ale i na těch záleží), a do stovky je potřeba dalších 85 minut. Ve výsledku tak telefon nabijete za 110 minut (necelé 2 hodiny). Až do 75 % to leze nahoru opravdu rychle, ale posledních 25 % trvá stejně dlouho, jako první 3/4 baterie.
Vůbec nejrychlejší je potom nabíjení u iPhonu 8, kde v případě modelu Plus nabijete prvních 30 % baterie s 2 675 mAh za přibližně půl hodiny, a na stovku stačí celkově 1h a 30 minut. U iPhonu 8 je potom situace ještě o něco lepší, tam stačí 1h a 20 minut u baterie s kapacitou 1 821 mAh. Proč? Telefony mají oproti iPhonu X (2 716 mAh), XS (2 658 mAh) a XS Max (3 174 mAh) celkem o dost menší baterii.
Lze nabíjet rychleji i starší iPhony?
Řada uživatelů má stále starší iPhone 6S (který pořád perfektně slouží), 6, nebo dokonce 5S. Ty sice funkci rychlonabíjení nemají, ale s pomocí 12W adaptéru je můžete nabíjet o poznání rychleji než základním 5W. Poměrně výrazné zrychlení pak umožní i správné nastavení telefonu, aby zbytečně nespotřebovával energii (o tom jsme napsali níže).
Používejte prověřené, MFi nebo originální kabely
Celosvětový trh – včetně toho českého – je zaplavený obrovským množstvím nekvalitních kabelů, které zdaleka neposkytují stejné vlastnosti jako originál. A nejde o to, že se dříve zlomí nebo zšednou, ale průtok proudu nebývá tak vysoký (obvykle se drží po 1 A, v extrémech kolem 0,5 A). Samozřejmě existují i varianty, které rychlonabíjení umožní, to si ale nechte raději od prodejce, abyste nekupovali zajíce v pytli.
Sázkou na jistotu jsou samozřejmě originální kabely, případně levnější certifikované (nesou označení MFi – Made for iPhone). Ty jsou vyráběny celou řadu společností, spolehlivé jsou od Belkin, Nillkin nebo Baseus, v podstatě se dá ale říct, že by měl být spolehlivý každý kabel, které to označení MFi nese.
Jak nastavit iPhone, aby nabíjel rychleji
Pokud potřebujete rychlost dobíjení zvýšit na maximum (bez ohledu na to, jakou nabíjčku používáte), vypněte veškeré procesy a „odřízněte ho od světa“. Stačí ukončit všechny aplikace, zapnout režim letadlo a přestat iPhone používat. Získáte tím pár procent navíc, ale i to se hodí.
Potřebujete-li iPhone během nabíjení využívat, stáhněte si jas. Čím více totiž displej svítí, tím více vytlouká baterii, a dá se říct, že je jedním z největších žroutů. Pro představu: Starý iPhone 5S vydržel s novou baterií nabitou na 100 %, připojením k Wi-Fi a s plným jasem něco přes 5,5 hodiny. Při sledování videa pak o hodinu a něco méně, zatímco se staženým jasem k polovině už vydržel během videa přes 6 hodin.
Nabíjejte v pokojové teplotě, bez krytu či obalu
Zejména iPhone 5, 6, 6S, 7 (a jejich další verze) jsou náchylné na výkyvy teplot. Kvůli celokovovému tělu totiž vnímají teplo i chlad podstatně více než telefon s tělem plastovým/skleněným. Při nabíjení se proto snažte, aby nebyl telefon vystaven slunečním paprskům, které by ho zahřívali. iPhone by pak nabíjel pomaleji, aby nedošlo k jeho přehřátí.
Pokud bude naopak v přílišném chladu, může baterie částečně degradovat, a tedy opět nabíjet pomaleji. Telefon je také dobré vyjmout z krytu/obalu, jak uvádí sám Apple na svých stránkách. Ten totiž tlumí únik tepla z přístroje, a dochází tak k jeho zahřívání. V důsledku toho iPhone sníží rychlost nabíjení, aby nedošlo k přehřátí telefonu.
Z výsledků testů je patrné, že pro iPhone 8/8 Plus nebo novější nepotřebujete adaptér silnější než 18 W, rozdíl v rychlosti nabíjení je totiž zanedbatelný. Pokud chcete pouze originál, nabízí Apple 12W a 18W nebo 30W adaptér, můžete ale vyzkoušet i jiného výrobce, existuje celá řada ověřených. Máte-li doma pouze 12W adaptér, nabijete iPhone o 33 % rychleji než s 5W.
podla mna je pomalsie nabijanie ovela lepsie. minimalne k baterii
Přesně – používal jsem nabíječku na iPad (12W) a baterka šla do kytek.
Ufff.. Tak to je masakr. Evidentně na něčem šetří. Dneska není problém nabíjet telefony 18W, aniž by to mělo vliv na životnost baterie.
Přesně tak, do iPhone 8 bych používal pouze klasickou nabijecku. Přímo Apple to uvádí na svých stránkách ;) pokud vlastníte starší model než iPhone 8 tak nemáte používat iPad nabijecku.. dokonce i iPad mini 1 měla na začátku 5W adaptér. Jinak kdo nabijí iPad adapterem tak si muže zničit baterii v telefonu nebo dokonce nabíjecí čip, mě se to stalo na iPhone 6 zde jsem na to narazil a za týden jsem měl opravenej telefon https://www.fix-it.cz/blog/nelze-vas-iphone-zapnout-nebo-nabit–vime-jak-problem-vyresit/
Ahoj, jakékoliv zrychlení nabíjení jakékoliv baterie je cesta do pekla. Totožný problém, založeno na principu, je u objemové slabých motoru, jež mají turbo za účelem vyššího výkonu. Motor se postupně ničí. Vycházím z dlouholeté praxe potvrzené odborníky, což někteří výrobci OA v žádném pr. nejsou. Jde jim jen o kšeft na úkor zákazníka.
termín plánovaná životnosť je čim ďalej bežnejší u výrobkov kde dochádza u väčšine zakaznikov k obmene po napr 5 rokoch je zbytočné planovať životnosť napr na 10 a to platí aj u aut tv tlačiarni a čo viem čoho
napr ja mením telefon cca po 2 až 2 a pol roku kašlem na to čo je lepšie pre batériu nabíjam kedy potrebujem a čim rýchlejšie tým lepšie ked to potrebujem telegfón ma slúžiť mne nie ja jemu je to spotrebná elektronika
Pravda, telefon má sloužit mně a né já jemu takže musí vydržet na jedno nabití min. 4 dny. Dělat to častějš, tak se považuju za jeho otroka.
Je teda fakt že moje 3GSko už taky vydrží 4 dny horko těžko :-( Ale 3 dá vždycky… po 9 letech denního provozu.
Blaboly a hopodska moudra.
Jmenovity nabijeci proud je definovany konstrukci baterie, hlavne elektrodami.
Baterky pro qualcomm quickcharge 3 toto musi splnovat a zvlada to kazdy cinan za trojku.
A nechce se mi verit, ze by apple strkal do telefonu takove smejdbaterky, aby byly horsi nez u cinana se snapdragonem 625 za trojku.
Turbomotory dtto, hodspodske zvasty neberou konce, zatimco dnes auto bez turba neni k nalezeni a bez potizi. Motor se zkratka na vyssi tlaky dimenzuje, hotovo, zadny problem. Vyhodou pro vyssi zivotnost jsou naopak nizsi otacky turbomotoru. A po 150000km se meni turbo, stoji kolem 12000 kc. Stejne jako spojka toto dobou
Dávat nabíjet při 99%.
kdyby neměl Apple šuntové baterie tak by mohl nabíjet 18W už dávno.
odpojovat telefon od světa a sám si dokupovat silnější nabíječku to je fakt u „prémiového“ telefonu středověk.
Já nevím, ale kdyby nebyly nabíječky jen pitomé a levné zdroje napětí s omezením max. proudu, aku by se nabil za podstatně kratší dobu, než se zde uvádí. Podle průběhu nabíjení jde o nabíjení s konstantním napětím, tudíž s postupujícím nabíjením nabíjecí proud klesá. Proto poslední procenta trvají tak dlouho… Nabíječka s konstantním proudem je dražší a má jeden problém – musí se nastavit proud podle kapacity akumulátoru, což je možné dvěma způsoby: vědět, jak velký akumulátor mám a nějak ručně tento proud nastavit (desetina kapacity aku v Ampérech), případně vyrábět pro každou velikost aku jinou nabíječku nebo mít v aku čip, který s nabíječkou komunikuje, což je další prodražení. Proto se lidem cpe do hlavy, že jsou nabíječky inteligentní a umí se přizpůsobit akumulátoru. Houby s octem umí, zvolí se konstantní napětí s omezením proudu zhruba na nějaký průměr velikostí aku, hodně vybitý aku totiž snese vyšší nabíjecí proud a tak se dají nabíjet akumulátory dost rozdílných kapacit, aniž by umřely na přetížení.
Blavoly, nabijecka neni a nikdy nebyla nic jineho, nez hloupe traficko, novejsi varianty umi prepinat napeti. Taky umi nahlasit, jaky vykon je schopna poskytnout, to je cele.
Veskera logika nabijeciho procesu je rizena SoC, momentalne nejbeznejsi standard je Qualcomm Qiuck charge 3, to podporuje kazdej cinan za par supu. Telefon si sam ridi, jaky proud do baterky pusti.
A zobrazovana procenta nabiti taky nemaji s realitou nic spolecneho.
V realu zobrazovana nula znamena, ze baterce zbyva aso 15%, zobrazovanych 100% je aso 90% nabito. Prave aby se prodlouzila zivotnost baterky
Ještě jedna věc – Li-on akumulátory je možné dobíjet při jakémkoli stupni vybití, platí to ale i o starých NiCd nebo NiMh akumulátorech (paměťový efekt je mýtus, ale o tom někdy jindy), takže pokud je čas, klidně dejte debila nabít i při 70% nabití. Mám tlačítkovou Nokii, jakmile přijdu domů, automaticky ji dám na nabíječku (mám držák od HF s nabíječkou, jen ho tam zacvaknu), aku mám asi 7 let a nějak se mi nezdá, že by ztrácel kapacitu. A už dlouho se mi nestalo, že bych skončil s vybitým akumulátorem.