V dnešním dílu našeho seriálu o nativních aplikacích systému macOS nahlédneme pod pokličku programu TextEdit. Ten je v systému určen pro lehčí úpravu dokumentů, kdy pracuje především s formátem RTF. Mimo něj dokáže otevřít a upravovat klasický wordovský formát docx, xml a spoustu dalších.
V aplikaci TextEdit můžeme mimo obyčejného psaní dokumentů taktéž psát webové stránky. Tato funkce však není téměř vůbec využívána, jelikož na internetu nalezneme hned celou řadu vhodnějších alternativ, které jsou dokonce zdarma a dokáží případně i zvýraznit jednotlivé části kódu. Pokud byste však potřebovali jen lehce poupravit HTML dokument a měli byste po ruce pouze čistý macOS, můžete toho poměrně snadno dosáhnout pomocí TextEditu. Přestože může tato nativní aplikace na první pohled připomínat windowsovský Poznámkový blok, osobně bych řekl, že toho nabídne o dost víc. Na rozdíl od notepadu totiž můžeme tvořit komplexnější dokumenty, jejichž součástí mohou být i například obrázky nebo zvukové stopy.
Ve výše přiložené galerii si taktéž můžete povšimnout toho, že je TextEdit taktéž schopen dokumenty přímo exportovat do formátu PDF. To se nám častokrát může velice hodit a to především v momentě, kdy opět disponujeme pouze čistým systémem a potřebujeme narychlo vytvořit nějaký dokument, který posléze můžeme jednoduše exportovat a odeslat. Jak můžeme znát z Wordu nebo Pages, častokrát jsme při psaní dokumentů nuceni využít buďto seznamů, a nebo rovnou tabulek. I s tímto problémem si TextEdit vcelku hravě poradí a jediné co pro to musíme udělat, je z horního menu baru vybrat kartu Formát a následně námi požadovanou položku.
Mezi další velmi důležitou vlastnost bych osobně zařadil schopnost doslova okamžitě upravovat přiložené obrázky. Toho dosáhneme tak, že na na něj jednoduše klikneme a v pravém horním rohu otevřeme rozbalovací menu. Z toho již stačí vybrat možnost Anotace a otevře se nám další okno, které nabídne všechny editovací možnosti, kterými disponuje například jablečná aplikace Náhled.
Aplikace TextEdit je skutečně určena především pro jednoduchou úpravu dokumentů, a nebo pro případ, kdy disponujete pouze čistým operačním systémem macOS. Jako nejvhodnější a především daleko efektivnější alternativy se řadí například Pages, který si můžete stáhnout zcela zdarma z Mac App Storu, a nebo Word, za který si však již budete muset zaplatit.
Diky za skvely clanek, bez nej bych praci s textovym editorem asi sam nezvladl.