Ve středu svět obletěla převratná zpráva o tom, že se podařilo pořídit vůbec první fotografii černé díry, respektive spíše jejího stínu. Jedná se o obrovský pokrok v oblasti vědy. Snímek, zachycující jednu z nejhmotnějších černých děr v celém vesmíru, představili vědci z mezinárodního projektu Event Horizon Telescope. Jakou roli v tomto převratném objevu hrál Mac od Applu?
Možná jste i vy na internetu zahlédli fotografii nadšené a dojaté mladé ženy, sedící u MacBooku, na kterém se skví zmíněná fotografie černé díry. Fotografie ve skutečnosti pochází z loňského roku a onou dámou je Katie Bouman, absolventka oboru výpočetní techniky na massachusettském technologickém institutu (MIT). Katie Bouman před třemi lety vedla tým výzkumných pracovníků, jejichž úkolem bylo vytvořit alogritmus, který by byl schopný zpracovat data z Event Horizon Telescope. S astronomií ani astrofyzikou neměla Katie původně nic společného, a do programu byla zapojena ve chvíli, kdy pracovala na svém PhD titulu v oboru počítačového vidění.
MacBook Pro sloužil v případu jako vzdálený terminál, na němž Katie spolu s hrstkou dalších šťastlivců mohla jako jedna z prvních vidět skutečné záběry černé díry. Sběr dat z teleskopů zajišťoval software, běžící na vysoce specializovaných počítačích v Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii a observatoři v MIT. Na základě sebraných dat byl pomalu a postupně zpracováván obraz samotné černé díry, přičemž Katie Bouman byla pověřena testováním a ověřováním výsledků. Sama přiznává, že navzdory dlouholeté práci nikdo z týmu nečekal, že se obraz vygeneruje snadno. „Čekali jsme nějakou skvrnu,“ uvedla v rozhovoru pro magazín Time.
Snímek je výsledkem usilovné a dlouhodobé práce více než dvou stovek vědců a zachycuje stín supermasivní černé díry o hmotnosti 6,5 miliardy Sluncí v jádru galaxie Messer 87. Obdivuhodného výsledku se podařilo dosáhnout spojením výkonu radioteleskopů po celém světě, ke kterému došlo právě za pomoci algoritmu, který pomohla vytvořit Katie.
Neviem, aku vypovednu hodnotu ma tento clanok. Obcas je lepsie nieco nenapisat, ako napisat, nieco, co vlastne nehovori nic. Je fajn, ze pisete o produktoch, komunite , ale myslim, ze tento clanok vyznieva smiesne, hlavne v kontexte vedeckeho objavu. Na MIT 85% studentov pouziva prave . Je to standartna pomocka, ktora ani neovplivnila vykon vypoctov, ani naprogramovanie vzniku fotografie.
mozete napisat aj o Kocnerovi .. ze si svoje aktivity dohadoval cez iPhone, ci? takyto clanok nie je dobry?
Romane a Neviem, klid, on to není originál článek. Tohle je pouze překlad… Tak se jich neptejte, většinou nepíšou, jen překládají. ;) Viz tlačítko zdroj.
#shotonmacbook
A to vite, ze se o to nepostaral jen mac. Ono jsem si vsiml, ze tam je i propiska od pilotu. A jakou tedy pilot hral roli v tomto prevratnem objevu. A deti maji si kde hrat😄😄😄
Radsi bych cetl clanek o tom, ze Apple udelal zase jednou notebook, ktery nema zadne parametry horsi, nez notebooky konkurence za polovicni cenu.