Je to už dvanáct let, co společnost Apple začala prodávat Apple TV – vlastní set-top-box, který lidem přinesl média z iTunes do jejich obýváků na obrazovky televizorů. Přestože první Apple TV vypadala na první pohled skvěle, postrádala některé klíčové, uživatelsky atraktivní prvky, a proto se na první dobrou hitem bohužel nestala.
Podobně jako se s iPodem Apple odvážně pustil do vod hudebního průmyslu, byla Apple TV krokem do oblasti zábavy. Vzhledem k tomu, že měl Steve Jobs kontakty v Hollywoodu, a vzhledem k pozici, kterou měl u společnosti Disney to vypadalo, že je společnost Apple připravená vzít zábavní průmysl doslova útokem.
Firma se v této oblasti snažila o inovace i v době, kdy Steve Jobs pracoval jinde. V osmdesátých a první polovině devadesátých let minulého století vyvinul Apple software, schopný přehrávat video na osobních počítačích. V polovině devadesátých let se dokonce pokusil debutovat s Macintosh TV – jakýmsi křížencem Macu Performa 520 a čtrnáctipalcovým CRT televizorem Sony Trinitron – tento experiment se ale ukázal jako neúspěšný. Po Jobsově návratu se firmě podařilo spustit veleúspěšný web s trailery k filmům ve vysoké kvalitě, a prostřednictvím iTunes začal Apple prodávat také televizní pořady.
Apple TV byla veřejně představena 12. září roku 2006, prodávat se ale začala až v březnu následujícího roku. První generace Apple TV nebyla příliš revolučním produktem. Jednalo se vlastně o zařízení, umožňující pouštění obsahu, staženého do počítače, na televizní obrazovce. Počítač byl pro chod Apple TV nezbytný a jejím prostřednictvím nebylo možné filmy přímo stahovat, a to i navzdory internetovému připojení. Přehrávání navíc probíhalo v neuspokojivě nízké kvalitě.
Jak je u Applu zvykem, se stavem věcí se nespokojil a začal svou Apple TV vylepšovat. V polovině ledna roku 2008 vydal softwarovou aplikaci, která zařízení konečně proměnila v samostatný gadget, který ke svému provozu nepotřeboval počítač s iTunes. O něco později mohli uživatelé začít svou Apple TV ovládat za pomoci svých iPhonů, iPodů a iPadů, a funkce se postupně zlepšovaly a rozšiřovaly. V průběhu prvních šesti měsíců se nicméně prodalo jen 250 tisíc kusů Apple TV, a magazín Forbes ji nazval „iSelháním“. Když se ale podíváme na rozdíl mezi první a čtvrtou generací Apple TV, nemůžeme Applu upřít jednoznačnou snahu o co největší vylepšení. Patříte mezi majitele Apple TV? Co vám podle ní chybí k dokonalosti?
APPLE TV CZ/SK https://www.facebook.com/groups/564168777357187/
Ještě před dvěma lety jsem netušil, že to zařízení existuje. Kdybych stoprocentně existoval na ekosystému Applu, asi bych ho znal a měl dávno. Ale iPhone je pro ně nepoužitelný a ošklivý telefon, takže první Apple výrobek byl iPad Pro, protože po zkušenostech s Androidem vím, že iPad je naopak jediný použitelný, konkurenční platforma ani náhodou tolik nevyužívá možností velké obrazovky. Ale zpět k objevení Apple TV. Tehdy jsem si stěžoval kamarádovi, že Google se svými Google filmy je předražený, s českými titulky je minimální množství filmů a vůbec to celé zamrzlo. Tak jsem se dozvěděl o platformě, na níž jsou filmy levnější, má mnohonásobně větší množství filmů s českou podporou a v lepší kvalitě. Následoval okamžitý nákup. Hned jsem se zamiloval. Dnes to je ve spojení s fantastickou Infuse Pro aplikací věc, která okupuje 95 procent času zapnuté televizní obrazovky. Přetáčení videa, ovládání, to je naprosto boží. Nejsem tradiční iOvce :-), ale bez Apple TV si už nedokážu představit život. Mám přes aplikaci na něj i televizní vysílání, streamování, všechno. Za tohle Applu tleskám.
buduci majitel
Mám Apple TV 4k a je to spíš takový “set top box” pro airplay, protože moje televize airplay nativně ještě neumí. Kdyby se LG pochlapilo a dalo airplay v rámci aktualizace i do modelů z roku 2018, tak bych Apple TV asi zkusil prodat – je to produkt bez budoucnosti, všechny funkce dnes zastoupí přímo televize a mnohem pohodlněji.
Je vidět že tomu rozumíte. Kdybych chtěl ATV prodat, jak třeba vyřeším v rámci Home Kitu napojení věcí a jejich ovládání na dálku, které delší čas užívám (jako např. od Elgato termostatické hlavice topení na radiátotrech v domě).
Mám hlavice Netatmo, které bych mohl s ATV taky propojit, ale benefity nějak nevidím – ovládání přes mobil mi tak nějak stačí.
Apple TV 4. generace používám hlavně se Synology a s jejich DLNA aplikací DS Video. Díky dálkovému ovládání a možností používat i SMB přehrávače jako VLC nebo Infuse se jedná o sice drahé, ale spolehlivé a uživatelsky jednoduché řešení. Dá se i YouTube, Stream, Vimeo, DVTV a další. I nějaké ty jednodušší hry. AirPlay spíš jen pro zajímavost, třeba na fotky i Phone/iCloud. Jsem spokojený, ale konkurence v segmentu je velká. Cena je vyšší, což je u Apple tradicí, ale když je to pod 5 000 Kč, tak to ještě tak nebolí. Vyzkoušel jsem v předchozích generacích různé mediaboxy s proprietárním Linuxem a už raději ne. Android TV (Xiaomi Mi TV Box S ?) může být dobrá konkurence, ale zatím nemám potřebu je ani zkoušet.