Ta nejzvučnější jména, spojená s jablečnou společností, zná asi každý z nás. Slýcháme je ve spojitosti s tiskovými prohlášeními, novými produkty a službami, nebo v rámci Keynotes. Většina z nás také dobře zná tváře jejich nositelů. My se vám v našem novém seriálu pokusíme přiblížit i příběhy předních osobností Applu a ukázat je i z trochu netradiční stránky. V tomto díle vám představíme Johna Giannandreu.
John Giannandera, skotský rodák a počítačový vědec, obohatil řady zaměstnanců společnosti Apple relativně nedávno. Než začal pracovat pro Tima Cooka, působil ve společnosti Google jako šéf divize strojového učení. Snaha učinit počítače ještě chytřejšími se Giannandreovým profesním životem táhne jako červená nit. A jako správný profík není s inteligencí současné výpočetní techniky dostatečně spokojený. „Myslím, že počítače jsou pozoruhodně hloupé,“ uvedl kdysi Giannandrea při jedné z Google konferencí. „Počítač je jako čtyřleté děcko,“ dodal. Google přitom patří mezi firmy, jejichž přínos k rozvoji umělé inteligence je jedním z nejvýznamnějších.
John Giannandrea se narodil ve skotském Birge of Allan. S umělou inteligencí koketoval již v devadesátých letech minulého století, kdy se podílel na vývoji digitálního osobního asistenta ve firmě General Magic. Když došlo k masového rozmachu internetu, stal se Giannandrea technickým ředitelem Netscape. O něco později se podílel na založení startupu TellMe, zaměřeného na rozpoznávání hlasu. V roce 2005 pak založil Metaweb – projekt, zaměřený na pokročilé sémantické vyhledávání. O pět let později byl Metaweb odkoupen samotným Googlem – v té době také do Googlu nastoupil Giannandrea.
Do Applu nastoupil Giannandrea v dubnu loňského roku. V Googlu patřil mezi nejmocnější osobnosti a vedl zde tým, odpovědný za implementaci strojového učení do produktů, využívaných miliardami lidí po celém světě. Po expertech z oboru umělé inteligence a strojového učení je v Silicon Valley obrovská poptávka, a když se Giannandreův odchod z Googlu stal veřejnou záležitostí, strhla se o něj rvačka, z níž vítězně vzešel právě Apple.
„Naše technologie musí splňovat hodnoty, kterých se držíme,“ uvedl po Giannandreově nástupu Tim Cook v interním mailu. „John sdílí tento náš závazek i promyšlený přístup, s nímž chceme dosáhnout toho, aby počítače byly ještě chytřejší a ještě osobnější,“ dodal.
Giannandreovy bohaté zkušenosti z této oblasti chce Apple využít především k tomu, aby vylepšil svou hlasovou asistentku Siri, která v současné době bohužel za konkurencí do jisté míry pokulhává. Kromě toho se Giannandrea bude v Applu zabývat také prací na projektu autonomních vozidel, u kterých je umělá inteligence klíčová. John Giannandrea absolvoval Strathclyde University ve skotském Glasgow, o jeho dalším osobním životě nejsou veřejně dostupné žádné bližší informace.