Bezdrátová sluchátka AirPods od Applu se zejména v období loňských vánočních svátků těšila obrovské popularitě. Nedávno se ale objevila znepokojivá zpráva o tom, že by sluchátka mohla být pro své majitele potenciálně ohrožující. Jak moc se tato informace zakládá na pravdě?
Zmíněná informace byla zveřejněna v rámci petice, kterou podepsalo celkem 250 výzkumných pracovníků a expertů. Ti v textu petice, adresované Světové zdravotnické organizaci a Spojeným národům, vyjadřují své „vážné znepokojení“ potenciálními riziky, kterým mohou být vystaveni majitelé bezdrátových Bluetooth sluchátek. O petici informoval server Yahoo! Finance.
Jerry Philips, profesor biochemie na coloradské univerzitě a zároveň jeden ze signatářů petice, jmenoval konkrétně AirPods od Applu. Philips je podle svých vlastních slov znepokojen zejména tím, že umístění sluchátek ve zvukovodu vystavuje tkáně v hlavě uživatele relativně vysokým dávkám radiofrekvenčního záření. Toto tvrzení má ale háček. Typ radiofrekvenčního záření, který smartphony či bezdrátová sluchátka vydávají, není ionizující. V zásadě to znamená, že v malých dávkách není – na rozdíl od ionizující radiace, jako je třeba ultrafialové světlo nebo gamma paprsky – poškozující. Vědci se na názoru na škodlivost radiofrekvenčního záření zatím ale pevně neshodli.
Kde je pravda?
Světová zdravotnická organizace v roce 2011 označila záření, vydávané chytrými telefony, za „potenciálně karcinogenní“, což ve veřejnosti vyvolalo vlnu paniky, a to i navzdory tomu, že WHO konstatovala, že zatím nebyly zaznamenány žádné škodlivé účinky smartphonů na zdraví. V roce 2018 se objevila jiná studie, která dávala do souvislosti používání smartphonů a riziko srdečních nádorů. Ta ale byla vypracována na základě vystavování laboratorních krys masivnímu náporu radiace, proto jsou potenciální následky pro lidi sporné. Podle Phillipse jsou ale tyto studie jasným důkazem škodlivosti radiofrekvenčního záření.
AirPods:
Proti Phillipsovu tvrzení hovoří i fakt, že národní institut pro výzkum rakoviny nezaznamenal za posledních deset let výrazný nárůst výskytu mozkových nádorů navzdory masivnímu rozšíření používání smartphonů. Profesor Kenneth Foster z pensylvánské univerzity uvedl v rozhovoru pro The Nuance, že souvislost mobilního záření a rakoviny nemá žádný důvěryhodný základ, a že neexistují žádné důkazy negativních dopadů na zdraví po vystavení uživatele standardním limitům záření. Doktor Leeka Kheifets, profesor epidemiologie na UCLA, dokonce tvrdí, že Bluetooth sluchátka jsou ještě bezpečnější než smartphony. Většina expertů se tedy na závažné škodlivosti sluchátek neshodne.
Podtrženo, sečteno – věřit zprávám o tom, že AirPods a potažmo jiná bezdrátová sluchátka vám mohou způsobit zdravotní potíže či dokonce rakovinu byste neměli. Žádná dostupná studie totiž toto tvrzení nepotvrzuje. Pokud tedy tyto produkty mají na zdraví skutečně škodlivý vliv, bude zřejmě skutečně zanedbatelný.
Někdo už by to měl konečně uvést na pravou míru a potvrdit/zbořit veškeré mýty..
Závěr „Podtrženo, sečteno – věřit zprávám o tom, že AirPods a potažmo jiná bezdrátová sluchátka vám mohou způsobit zdravotní potíže či dokonce rakovinu byste neměli.“ je dost zvláštní.Drtivá většina odborníků se shoduje v tom, že i neionizující záření je zdraví škodlivé, jen nejsou schopni říci v jakém množství. Říká Vám něco pojem předbětná opatrnost? Když s jistotou nevím jestli není had jedovatej, tak ho do rukou neberu…
Kdyby jste se řídil poučkami typu „Nevím, jestli není had jedovatej, tak ho do ruky neberu“, nepoužíváte smartphone, nemáte doma Wi-Fi, jídlo si neohříváte v mikrovlnce atd.
tak to neni, pokud bude podlozeno, ze je wifi, telefon ci mikrovlnka skodliva, tak to pouzivat nebudu. zaroven bych ocekaval, ze pak stat naridi vyrazeni takovych veci z obehu i za cenu postihu. nic takoveho se ale nedeje …
Ano, i u telefonu a mikrovlnky by měl být zachovám princip předběžné opatrnosti. Ale to ten rozdíl, který tam je fakt nevnímáte, nebo prostě nedomýšlíte to co píšete? Kolik hodin denně se protelefonuje s telefonem u ucha, jak dlouho denně běží mikrovlnka a v jaké vzdálenosti od člověka?
Tady se bavíme o dvou zařízeních, které jsou v uších a když už si někdo koupí sluchátka v takové cenové relaci BT sluchátek, tak si je nekupuje kvůli pár minutám denně, ne?
Spíš si myslím, že je zbytečné nějak přehnaně hrotit podobné věci, které nejsou podložené prakticky ničím – maximálně tak domněnkami o škodlivosti. Ano, nějaká prevence je určitě dobrá. Na druhou stranu ale nevím, jestli má smysl bojkotovat BT sluchátka a pak se třeba dennodenně stresovat 8 hodin v práci, protože může člověku uškodit daleko více než již zmíněná BT sluchátka.
Davide, bud si delas srandu, nebo jsi jeste hoooodne mlady a naivni! Kdyby se muselo stahnout z obehu vse, co nejakym zpusobem skodi zdravi, tak v dnesni dobe v obchodech neni vubec nic!!!!!
I kdyby se prokazalo, ze zareni z mobilu skodi zdravi v mnohem vetsi mire, nez se nyni domnivame, tak kdo by byl ten, kdo by rekl „od zitrka je zakaz prodavat a pouzivat mobilni telefony“? Neco takoveho je nemyslitelne.
Zrovna tak je smesne, ocekavat, ze skutecnou pravdu na toto tema napise web, ktery se zivi „mobilni technologii“.
Kdyby nekdo skutecne prokazal ze zareni skodi, a schtel to zverejnit, tak by se nedozil druheho dne.
Mám doma analyzátor elektronického smogu. Airpods vytvárajú silný elektronický provoz aj v čase, keď do nich nejde zvuk. V podstate rovnaký ako keď hrajú. Komunikujú BT, takže rovnaká f ako wifi/mikrovlnka (2.45GHz). Na telefonovanie sú určite lepšie ako telefón pri hlave, na počúvanie hudby nie. URČITE NENECHÁVAŤ V UŠIACH LEN TAK STANDBY.
Rovnako BT po zapnutí v telefóne vysiela nepretržite impulzy každých x milisekúnd (chová sa to podobne ako wifi router, ktorý tiež neustále vysiela, lenže telefón je oveľa bližšie k telu). V iOS 12 po vypnutí BT cez lištu vysielanie impulzov pokračuje. Je treba vypnúť cez nastavenia.
Štúdie o škodlivosti RF/BT/wifi žiarenia existujú. Priemysel to samozrejme ignoruje, pretože by museli 1000x znížiť limity a sieť by prestala fungovať. Zoznam štúdií viď napr. http://www.emfwise.com/tableofeffects.php
To je hodně smutné, když šéfredaktor takto velkého magazínu, jakým Letem světem Applem bezpochyby je, napíše „kdyby jste“ namísto správného „kdybyste“.
Teď ještě k Vašem názoru. Ona taky ta mikrovlnka, Wi-Fi a smartphone nejsou zrovna zdravé, jen se o tom nerado mluví, což je ze strany výrobců vcelku logické. Proč si tedy přidávat ještě další zařízení ve smyslu bezdrátových sluchátek, která nám budou vysílat signál přímo skrze hlavu. Chcete tím říct, že když máte jedno, dvě tři škodlivá zařízení, že je už v podstatě nesmyslné řešit využívání čtvrtého, pátého, šestého atd. zařízení navíc, které navíc může být ještě škodlivější?
Říkám, že je dle mého názoru spousta daleko horších věcí, které už jsou navíc i vědecky prokázané a proto mi přijde zbytečné se pozastavovat nad škodlivostí AirPods, která prokázána není.
Ešte dodatok. Paradoxne najväčšie elektro smogové peklo je na ulici v meste. Pod chodníkmi sú elektrické vedenia, ktoré vytvárajú silné magnetické pole. Tramvaj vytvára silné magn.pole. A mobilné vykrývače a mikrovlnné vykrývače grilujú. V Prahe na Andeli, Národní tříde ale aj v obytných častiach (Holešovice) je minimálne 10x väčšia expozícia (nameralo mi nonstop 200-500mG) ako doma so zapnutou wifi (max 10mG). Vychádza to, že jedna hodina na Andeli je cca taká expozícia mikrovlnami ako 3s v mikrovlnnej rúre na 500W.
Dobrú chuť.
Ty vole tak si ty sluchátka do uší nedávejte a je to 🤦♂️ To já si pujdu pro nové airpods hned jak budou v prodeji
venco, jen kup, kazdy sveho stesti tvurce.
no uz som toto skumal pred kupou Airpods a vyslo mi ze aj tak ma zabije skorej fajcenie ako airpody. co sa tyka elektrosmogu tak bluethoot sluchadla je este nic s porovnanim bezdrotovej nabijacky na nocnom stoliku co vraj je naozaj lahodka a novy wifi standart AX je pri kmitoctu 160Mhz tiez dobrota na zdravie
Matěj. Ano, mas pravdu, airpods vyzařují málo. Problém je ta minimální vzdálenost od mozku. Mám doma “merak” vysokofrekvencniho pole a ta vzdálenost je tam hodně podstatná veličina.
Keď rozmýšľam či u teba horšie či sa týka signálu betas x alebo airpods . Mám oboje
Aneb drát je drát milé děti. Nechávat BT jako jedinou použitelnou alternativu na poslouchání hudby (přechodka je bástl) je nechytré. Jack by se tam vešel ne že ne. Stejně vidim tak 80% applistů s drátovkama, tak jakápak doba bezdrátová..zatím ne. Až bezdráty vydrží o hodiny a hodiny déle a Apple konečně nasadí použitelný BT kodek typu LDAC tak fajn, teď s obstarožním AAC a malou výdrží je to o ničem a o záření do palice ani nemluvim.
souhlas
Powerbeats3 vydrzi 11-13 hodin, podle teploty a vzdalenosti, ktera muze byt i 50 metru diky class 1 bt. Kde poslouchas ty hudbu pres bt sluchatka ? V naky odstineny mistnosti ? Ne? tak jsi jen pozer co stejne nepozna rozdil.
Myslim ze tohle je nekonecne tema a my, obycejni lide se stejne nikdy nedozvime se 100% jistotou, kde je pravda. Zajimalo by me treba, jaky mate nazor na moznou skodlivost apple watche? Protoze treba AirPody pouzivam jednou denne, max treba dve hodinky pri ceste do a z prace, takze ikdyby skodlive byly, nemyslim si, ze hrozi nejaka vazna nemoc, pokud je nemam v usich treba 12h denne i bez hudby. Ale treba Apple Watch mam na ruce 24h denne a sundavam jen na nabijeni. Muze nyt tohle eventuelni hrozba?
Jakub – Proto mě jakékoli hodinky s bezdrátovou technologii odrazují.
… a to raději nemluvím o FACE ID ..