Světoznámý výrobce grafických čipů Nvidia na počátku tohoto týdne odkoupil společnost Mellanox, která se zabývá datovými centry. Celá akvizice vyšla Nvidii na neuvěřitelných 6,9 miliard dolarů, což v přepočtu činí něco okolo 157 miliard korun. O Mellanox projevoval zájem taktéž Intel, avšak naneštěstí pro něj, výrobce grafických čipů jej dokázal přeplatit. Asi se tak nebudete divit, že se jedná o největší akvizici v historii Nvidie.
Mellanox Technologies Inc.
Tato společnost sídlí hned ve dvou státech. Nalezneme ji v USA a především pak v Izraeli, kde zaměstnává hned 2700 lidí. Mellanox se specializuje na funkčnost datacenter a využívá k nim několik technologií, mezi nimiž bychom našli všem známý Ethernet, InfiniBand/VPI, a nebo Multi-Host – pokaždé však záleží na samotném zákazníkovi, co pro jeho systém bude nejvhodnější. Přestože o této firmě nebylo dosud moc slyšet, za minulý fiskální rok jejich tržby zaznamenaly nárůst v hodnotě přes jednu miliardu dolarů, tedy něco kolem 22,7 miliard korun.
Koncept modulárního Macu Pro (Curved):
Souboj s Intelem
Jak bylo zmíněno výše, o Mellanox se zajímaly dvě společnosti. Prvním kandidátem byl celosvětově uznávaný výrobce procesorů, Intel, a tím druhým pro změnu celosvětově uznávaný výrobce grafických čipů, tedy Nvidia. Samotná společnost dokonce zaznamenala nárůst v ceně akcií, kdy se hodnota od října 2018 zvedla z 65 dolarů na téměř dvojnásobek – tedy 110 dolarů. Přestože se eso v rukávu nejprve přisuzovalo Intelu, souboj s Nvidií ve finále nezvládl. Výrobce procesorů by byl navíc logičtějším vlastníkem, jelikož již nyní v Izraeli zaměstnává okolo třinácti tisíc lidí, zatímco Nvidia ve svém jediném tamním výzkumném centru pouhých dvanáct. Intel však nabídl „pouze“ šest miliard dolarů, což Nvidia přeplatila o téměř další miliardu.
Proč se k tomuto kroku Nvidia vůbec rozhodla? Nebude muset být natolik závislá na svém herním sektoru a navíc má nyní větší šance získat schválení regulačních úřadů v USA a Číně, a to proto, že právě Mellanox a Intel mají kontrolu nad trhem okolo standardu InfiniBand, který je běžně používán v superpočítačích.