Apple před téměř dvěma lety oznámil, že se v budoucnu dočkáme nového Macu Pro. O tomto stroji sice zatím mnoho informací nemáme, před pár dny se však objevily informace o možné podobě jeho těla. Kalifornský gigant by měl totiž upustit od ikonického válcovitého designu, s kterým byly spojeny problémy s odvodem tepla, a přistoupit na modulární design, díky kterému si budeme moci Mac velmi jednoduše „poskládat“ námi vybranými komponenty a perfektně jej tak přizpůsobit obrazu svému. Zdá se vám to jako novinka? Přesně tento koncept Apple zvažoval již v roce 1984.
Celý projekt nesl název Jonathan Computer a z jeho realizace nakonec sešlo, jelikož se celá záležitost zdála vedení Applu jako příliš pokročilá a riskantní. Pokud se letos dočkáme nového Macu Pro, tak si již nyní můžeme říct, že jablečná společnost byla tehdy s vývojem o více než 30 let napřed. Koncept Jonathána byl inspirován otevřenou architekturou počítače Apple II a měl být schopen spustit i jeho systém spolu s Macem, UNIXem a DOSem. Další přídavné moduly by rozšířily počítač o další volné místo nebo případnou konektivitu.
Jak mohl Jonathan v roce 1984 vypadat (Stories of Apple):
O návrh designu se tehdy postaral Helmut Esslinger spolu se svým týmem z frogdesignu. Stejná skupina lidí se například zasloužila o takzvaný „Snow White design language,“ což je návrh, díky kterému se docílí co nejefektivnějšího chlazení a počítač ve finále vypadá opticky co nejmenší. Na projektu Jonathan strávili celých 8 měsíců, avšak jak bylo zmíněno výše, výsledný produkt byl posléze zamítnut samotným vedením.
Koncept modulárního Macu Pro (Curved):
Přestože bylo jablečné vedení prvně celým konceptem ohromeno, k jeho realizaci nedošlo z jednoho prostého důvodu. „Museli bychom prodat 2 nebo 3 počítače Jonathan, abychom získali stejný zisk, jaký máme z Macintoshe II,“ řekl tehdejší viceprezident pro vývoj produktů, Jean-Louis Gassée. Odhalení nového Macu Pro bychom se mohli dočkat již letos v červnu, avšak jeho podrobnější informace pochopitelně dosud nikdo nezná.