Dnes jsme se konečně dočkali příchodu Apple Pay do České republiky. Konečně je tak možné i u nás zaplatit nejen v kamenných obchodech, ale i v online e-shopech za pomoci telefonu či hodinek, případě přes Apple Pay na Macu. Pojďme se podívat na vše co jste chtěli vědět o Apple Pay v jednom souhrnném článku.
Na počátku byla šestka
Služba Apple Pay byla zavedena v říjnu roku 2014. Tehdy společnost Apple uvedla na trh iPhone 6 a iPhone 6 Plus – tyto modely byly vybaveny NFC čipy s možností provádění bezkontaktních bezhotovostních transakcí. Službu Apple vyvinul a zprovoznil s podporou společností MasterCard, Visa a American Express. Počet bank, podporujících Apple Pay, neustále roste.
Díky Apple Watch můžete Apple Pay využívat i v případě, že máte některý ze starších modelů iPhonů, jako třeba iPhone 5 a novější.
V iPhonu i na Macu
Službu Apple Pay můžete využít nejenom v klasických kamenných prodejnách, ale i při platbách v e-shopech, podporujících tuto službu. Podmínkou je Apple zařízeni s iOS 10 a novějším nebo macOS Sierra a novějším. Jedná se o iPhone 6 a novější, iPad Air 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Pro a další zařízení, vybavená NFC čipem a funkcí Touch ID Pro ověření platby. S příchodem iPhonu X a funkce Face ID je možné k ověření platby využít funkci rozpoznání obličeje namísto Touch ID.
Bezpečnost především
K zachování bezpečnosti transakce využívá Apple metodu s názvem “tokenizace”. Tato metoda zabraňuje tomu, aby byla citlivá data, týkající se platebních karet, přenášena klasickou, “napadnutelnou” cestou. Apple Pay v některých případech nemusí být tak pohodlné, jako placení bezkontaktní kartou, je ale v mnoha směrech bezpečnější – při placení telefonem či hodinkami totiž nikdo nemá možnost vidět vaše jméno a další údaje, které bývají uvedené na platebních kartách. Po naskenování platební karty pro použití v rámci služby Apple Pay dojde k přidělení jedinečného čísla zařízení (Device Account Number), které se v telefonu uloží namísto skutečného čísla dané karty. Nedochází k ukládání citlivých dat do iCloudu ani na servery společnosti Apple. V případě ztráty iPhonu můžete veškeré transakce pozastavit s pomocí funkce Najít iPhone. Pokud vám banka zašle novou kartu, bude potřeba ji obvyklým způsobem opět přiřadit k Apple Pay, i když se jedná o kartu ke stejnému účtu.
Čím dál větší
V únoru loňského roku využívalo službu Apple Pay 16 % zařízení po celém světě, a míra přijetí by měla čím dál více stoupat. Podle analytiků by v roce 2020 měla službu Apple Pay využívat celá polovina majitelů mobilních peněženek. Podle Eddyho Cuea je míra přijetí Apple Pay rychlejší, než u jakékoliv jiné nové platební služby, a dokonce by v budoucnu mohla nahradit platbu hotovostí i klasickými kartami. “Záleží na tom, jestli se k tomu dostaneme za dva roky, tři roky, nebo za pět let? Absolutně ne,” prohlašuje Cue.
K Apple Pay přes Wallet
Službu Apple Pay nastavíte v nativní aplikaci Wallet ve vašem iPhonu. Pro přidání karty stačí klepnout na ikonku “+”, vybrat kartu ze seznamu v iTunes nebo ji načíst přes fotoaparát ve vašem iPhonu. K ověření debetní či kreditní karty obvykle dochází v rámci několika málo sekund, někdy je ale zapotřebí ještě provést telefonní hovor, stáhnout další aplikace nebo provést verifikaci e-mailem. Jakmile je karta ověřena, můžete provádět nákupy online i v kamenných prodejnách. V Apple Pay můžete zaregistrovat až osm karet najednou. Preference Apple Pay lze spravovat v Nastavení -> Wallet a Apple Pay.
Jak to vlastně funguje?
V kamenné prodejně, vybavené bezkontaktním terminálem, stačí přiblížit iPhone nebo Apple Watch (u těch je potřeba Apple Pay aktivovat dvojitým stiskem bočního tlačítka). Automaticky se rozsvítí obrazovka a otevře se aplikace Wallet, kde vyberete kartu, kterou chcete platit. Pro potvrzení platby je zapotřebí přiložit prst na home buttonl, nebo mít Apple Watch připevněné na zápěstí. Úspěšné dokončení transakce poznáte podle jemné vibrace, pípnutí a zobrazení příslušného znaku na obrazovce. Na zařízeních s Face ID potvrdíte platbu dvojitým stiskem postranního tlačítka.V některých případech může být uživatel nicméně požádán také o zadání PIN kódu – jedná se o případy, kdy je prodejna vybavena starším typem terminálu, transakce překročila určitý limit, nebo zadání PIN kódu nařizují místní zákony.
Platba v online obchodech je s Apple Pay stejně jednoduchá, jako v kamenných prodejnách, a vyhnete se krokům, jako je zadávání čísla platební karty a zadávání kontaktních údajů.
Apple Pay lze podle dostupných informací používat i bez internetového či mobilního připojení – veškeré informace k platbě jsou spolehlivě uložené v NFC čipu.
Kompatibilní zařízení
S Apple Pay můžete platit za pomoci iPhonu 6, 6s, 6 Plus, 6s Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X, XS, XS Max a XR – tedy všemi, které jsou vybavené NFC čipem. Službu Apple Pay můžete využít i coby majitel Apple Watch, a to buďto k placení samotnými hodinkami, nebo při spárování s iPhonem 5, 5c a 5s, a to i v případě, že u sebe zrovna nemáte svůj telefon.
Výběry z bankomatu
Jelikož je karta ve Wallet plnohodnotnou náhradou klasické plastové platební karty, můžete jí samozřejmě používat i pro výběry z bezkontaktních bankomatů. Smiřte se však s tím, že budete pří výběrech zadávat PIN.
Poplatky
Banky, podporující Apple Pay, ve svých aktualizovaných smluvních podmínkách uvádějí, že za placení prostřednictvím Apple Pay účtují poplatky v souladu se svým aktuálním platným sazebníkem. Určitý poplatek za transakci, provedenou prostřednictvím Apple Pay, si ale mohou účtovat také některé třetí strany (obchody, restaurace, hotely…). Společnost Apple podle dostupných informací účtuje bankám z každé transakce 0,15 %. Obchodníci ani uživatelé neplatí Applu za používání služby žádné poplatky navíc.
Jo takže Apple Pay tu je ale počítám že většina obchodiku to nebude vlastnit, jak píšete musí mít něco speciálního od Applu ne ?
V kazdom obchode, kde si doteraz platil kartou bezkontaktne, tak mozes platit mobilom. Obchodnik nemusi nic dokupovat, ani mat nic od Apple-u.
…ví někdo ceny poplatků za používání služby…???…
číst, číst a zase číst
Ano, Apple pay jde vyuzivat i bez zapnutych dat
MONETA Money Bank otázky a odpovědi: https://www.moneta.cz/ucty-a-karty/apple-pay1
Zrejme,len banka,ktorá Apple pay podporuje. Preto sa treba informovať v banke v ktorej máš účet.
Společnost Apple si podle dostupných informací účtuje z každé transakce 0,15 %. Obchodníci ani uživatelé neplatí Applu za používání služby žádné poplatky navíc.
Je to v článku.
V článku to sice je, ale tak, že to není jasné. Komu účtuje Apple těch 0,15%? V článku je to tak, že si Apple „od někoho“ vezme 0,15% a nic víc. A od koho si těch 0,15% vezme tam není. Takže?
tady někdo nečte !!!!! “ Společnost Apple podle dostupných informací účtuje bankám z každé transakce 0,15 %. Obchodníci ani uživatelé neplatí Applu za používání služby žádné poplatky navíc.“
Funguje Apple Pay na Apple Watch GPS verze (bez LTE) ikdyz nejsou v dosahu iPhonu?Ale asi ano,karta bude přímo v čipu v hodinkách ze?
Funguje. Viz.: https://www.youtube.com/watch?v=X-_U0jCM6zA
U Apple Watch nestačí pouze přiložit k terminálu, ale nejprve aktivovat NFC dvojím stisknutím bočního tlačítka.
Nechápu, četl jsem.
Platím za službu nebo ne?
weby se predhanely v informacích jak pujde přidat do wallet i zákaznické karty…. nyni uz mlčí nebot vedi ze mystfikovali a zákaznické karty přidat nejde… a tsk budeme muset mit dalsi aplikaci, například peněženka ktera je shromáždí…
Nekde ctu ze staci prilozit telefon k terminalu Jinde ze musim prvni aktivovat penezenku dvojim stisknutim home buttonu Takze jak to je u iphona 6?
Ano nutné je 2x stisk power tlačítka a potom vybrat kartu (pokud máš víc karet nahraných) jak na iPhonu tak i na AW. Ohledně platby přes AW bez kontaktu s iPhonem zatím nevím.
Záleží na tom, jestli máš FaceID nebo TouchID. S FaceID dvakrát zmáčkneš „power button“, odemkneš pomocí FaceID a do minuty musíš přiložit mobil k terminálu, jinak bude potřeba nové ověření. S TouchID přiložíš mobil k terminálu a 2x stiskneš „home button“ a je to.
Platbu se zařízením s Touch ID jen přiložíte iPhone k terminálu a na Touch ID necháte prst, který máte oskenovaný. Nic nemusíte mačkat – viz. https://www.apple.com/apple-pay/#film-stores. Přestaňte už sířit nesmysly…
@supercell: aby ses nepo….. :-)
Ahoj, nevite nekdo co s tim? iOS aktualizovany, zkousel jsem restart, ale stejne to pokazde kdyz se snazim pridat kartu udela tohle 🤷🏻♂️
Mě to šlo přidat kartu Airbnk a Benefits na první dobrou. Takže buď přetížený systém 😂 nebo bug někde jinde. Zkus to přes data nebo wifi. Nebo se odhlaš/přihlaš k Apple ID (cloud).
V iPhonu super, ale v iPadu PRO jsem nenašel aplikaci Wallet a ani se neobjeví v Appstore. Co s tím?
Je to pouze v „Nastavení“ v řádku pod iTunes, pokud ne restartuj iPAD.
Jsem jediny, kdo v nastaveni nema wallet??? Karta mne funguje přes aplikaci normalne,,!!
Nejsi, také jsem ho tam nenašel.
Sluzba zdarma, kazda platba min 1.5% z ceny + dalsi % plati banka a obchodnik, obchodnik muze sve poplatky zauctovat vam, takze to muzou a nemusi byt dalsi % navic
„si ale mohou účtovat také některé třetí strany“
No to fakt nemůžou. Dle pár let starých vyhlášek EU si obchodník (tzn ten hotel či obchod) nemůže účtovat poplatek za platbu kartou – ten musí být započítán v ceně produktu/služby.
V podmínkách používání Apple Pay u mBank je napsáno: „Banka si účtuje poplatky za používání Apple Pay v souladu s aktuálně platným Sazebníkem bankovních poplatků mBank“, nicméně v aktuálním sazebníku nic o Apple Pay není ani zmínka. Předpokládám tedy, že mi banka žádný poplatek nenaúčtuje.
Zaplatil jsem dvakrát a pokaždé strženo 25,70 Kč u Moneta many bank. Tak to moc velká výhra není u Air bank zas vracejí po 5 platbách 150kc ale zatím jsem nic neplatil kartou tak nevím.
Společnost Apple podle dostupných informací účtuje bankám z každé transakce 0,15 %. Obchodníci ani uživatelé neplatí Applu za používání služby žádné poplatky navíc.
Mam i7 kupovany na Slovensku a mojou bankou je Ceska Sporka. Je nejaka sanca ze mi to bude fungovat alebo musim pockat na spustenie apple pay na svk?