Téměř před rokem, konkrétně tedy 6. února 2018, uskutečnil Elon Musk prostřednictvím své společnosti SpaceX další ze svých bláznivých kousků. Do vesmíru totiž poslal tehdy nejsilnější raketu Falcon Heavy, která na své palubě vynesla elektromobil Tesla Roadster spolu s figurínou kosmonauta Starmana usazenou pevně za volantem. Starman byl prvních několik týdnů na své cestě vesmírem sledován stovkami tisíc lidí, avšak postupem času upadl takříkajíc v zapomnění. S ohledem na nedávné výročí startu rakety se ale mnozí jeho fanoušci opět probudili a ptají se, kde se nyní jejich hrdina nachází. Odpověď na tuto otázku je však naštěstí poměrně jednoduchá.
Podle webové stránky whereisroadster.com, na které můžete cestu Starmana sledovat takřka živě, je nyní Muskův elektromobil vzdálen neuvěřitelných 363 milionů kilometrů od Země. Poměrně zajímavé je, že má v tuto chvíli již o poznání blíže k Marsu než ke své „rodné“ hroudě. Od povrchu rudé planety jej totiž dělí „pouhých“ 262 milionů kilometrů.
Přestože ve vesmíru Tesla Roadster nemůže využít svůj výkon, i tak cestuje rychlostí zhruba 3800 kilometrů za hodinu. Kompletně oběhnout kolem Slunce by měl Starman zvládnout za přibližně 557 dní, ale i poté bude jeho cesta vesmírem pokračovat. Ve hře je dokonce varianta, že by Roadster mohl narazit do Země nebo Venuše, v obou případech se ale bavíme o události, která může nastat v řádu milionů let. Šance, že by narazil do některé planety v příštím milionu let je menší než 1 %.
Na konci své cesty bude Roadster jistě vypadat jinak, než na počátku celého projektu. Vesmír je opravdu drsné prostředí, takže určitě nebude tak nablýskaný, naopak se počítá s jeho velkým poškozením. A stejný osud čeká i řidiče Starmana. Níže si můžete pustit simulaci letu z kanálu Bena Peasrona.
„Don’t panic!“ na obrazovke je super :)
Proč nemám věřit tomu, že je 363 milionů kilometrů daleko?
Třeba proto, že rychlostí 3800 km/h uletí za rok 33.3 milionů km?
Víme, že se tělesa ve vesmíru pohybují i jinak než jen od sebe po přímce?. A že takový poloměr orbitu, po kterém se pohybuje Země kolem Slunce je cca 150 000 000km. Dál to nechám na vaší představivosti.
Ano,je to 38 000km/h.
A Vy si myslíte, že Země je středem vesmíru a vůbec se nepohybuje? Pohybuje se a setsakra rychle. Takže nezáleží jen na tom, jakou rychlostí se pohybuje onen elektromobil, ale kde se právě nachází země.
A kde se asi tak nachází Země po tom, co udělala 1 okruh kolem slunce?
Je asi autorem na mysli oběžná dráha Země a Marsu, píši o tom v samostatném příspěvku.
Nejsem si jist ,aleyslim že on Mars nehoní ,ale směru k sobě každý svou rychlostí podle již předem vypočítané cesty.Mozna se pletu.
Je to jenom lidské smetí,kterého už je ve vesmíru víc než dost.
Myslím, že by Musk měl dostat hoooodně tučnou pokutu za úmyslné znečišťování vesmíru…
Neposlal tam Diesel, ale elektromobil, tak žádné znečištění :)
Od koho by měl dostat pokutu…? Od OSN, nebo nějaké neziskovky, či někoho, kdo si nárokuje vesmírný prostor?
..když někdo může prodávat pozemky na Měsíci a možná i jiných planetách….a lidi si je kupují.
Vzdálenost byla jistě myšlena mezi oběžnými drahami Země a Marsu. Samozřejmě, že může být Mars na druhé straně Slunce a při letu ze Země na Mars se nějakou dobu vzdalujeme planetě Mars. Když se chce opravdu dosáhnout třeba opravdu Marsu, říká se časovému období „okno“. To je termín startu dán výpočtem doby letu na oběžnou dráhu Marsu, aby byl Mars při naše, doletu „doma“ (nejblíže Zemi) a ne zrovna „u sousedů“ na opačné straně Slunce. Paní Škubánková také nejde k paní Bramburkové na návštěvu v papučích přes chodbu o neděli, když ví, že je v na výletě, to by musela v papučích přes sníh a o hodně dále. (to jen pro názornost těm, které fyzika, matika nebavila).
(Omluva, opravy z noťasu, na mobilu se mi blbě píše, ještě jak smazat předchozí).
Vzdálenost byla jistě myšlena mezi oběžnými drahami Země a Marsu. Samozřejmě, že může být Mars na dopačné straně Slunce a při letu ze Země na Mars se někdy nějakou dobu vzdalujeme planetě Mars. Když se chce opravdu dosáhnout třeba Marsu, říká se časovému období startu „okno“. To je termín startu, který je dán výpočtem doby letu na oběžnou dráhu Marsu, aby byl Mars při našem doletu „doma“ (nejblíže Zemi) a ne zrovna „u sousedů“ na opačné straně Slunce. Paní Škubánková také nejde k paní Bramburkové na návštěvu v papučích přes chodbu o neděli, když ví, že je v na výletě, to by musela v papučích přes sníh a o hodně dále. (to jen pro názornost těm, které fyzika, matika nebavila) :)
..ještě opravím: (nejblíže Zemi) – Lépe: aby naše dráha ze Země na Mars byla nejkratší (Země při doletu na Mars může být naopak na opačné straně Slunce) Ikdyž zrovna současná doba letu Ze-Ma je cca +/- 1 pozemský rok, takže při doletu na Mars Země nejblíže Marsu skoro je.
A kde jsou hvězdy ? To vypadá ne fake news :-)
To mám takové animaci jako věřit?Tak možná před 30 lety.Ubožáci,lháři
Meli auto natrit voskem s uv filtrem jak nabizel ten s temi prsteny.a skrabance premalovat fixem.
Na těch fotkách nejsou vidět vůbec hvězdy. Takže fotomontáž.