Minulý týden v pátek jste si na našem magazínu mohli přečíst omluvu Applu směřovanou zákazníkům za obří bezpečnostní chybu ve skupinových hovorech FaceTime. Povědomí o tomto bugu se rozšířilo napříč jablečnou komunitou téměř raketovou rychlostí na začátku minulého týdne a jen stěží byste hledali někoho, kdo o něm dosud nezaslechl. Problém spočíval v tom, že uživatel na jedné straně byl schopen odposlouchávat volaného, a to aniž by došlo k zvednutí hovoru. Apple sice na objevení problému uživateli reagoval svižně vypnutím serverů zajišťujících funkčnost této služby, přesto však čelí obří kritice. Na chybu jej totiž upozorňovali jeho uživatelé už pěkných pár dní před jejím „coming outu“ na sociálních sítích. Přesně na toto téma se rozpovídal i čtrnáctiletý mladík Grant, který byl jedním z prvních, kdo chybu objevil.
Podle jeho slov bylo nejtěžší kontaktovat samotný Apple, v čemž mu musela pomoct jeho matka. Přestože po dobu devíti dní denně telefonovala a psala emaily, na jejich urgování nebral dle něj nikdo ve společnosti zřetel a tím pádem chybu neřešili, čímž de facto ohrozili bezpečnost uživatelů. Grant chybu objevil během hraní hry Fortnite. Mladík chtěl do již probíhajícího hovoru přidat druhého kamaráda Diega, kterého se chtěl zeptat, zdali se nebude chtít přidat. A právě v tu chvíli na chybu narazil, což si později ověřil zopakováním úkonů, kterými ji zaktivoval poprvé.
Skupinový FaceTime vyvolal při svém představení obrovské nadšení. Po objevení obří chyby v něm však spíš čelí kritice:
Největší problém dle Grantovy matky byl v samotném kontaktování Applu. Ten by podle ní měl disponovat lepší možností v procesu nahlašování chyb, který je v současné situaci doslova mizerný. Dokonce si musela registrovat vývojářský účet a využít aplikace Radar, která si využívá k nahlašování chyb napříč vývojáři. Ani to však nakonec prakticky ničemu nepomohlo. Je ale možné, že právě složité nahlašování chyb mohlo být příčinou toho, že se Apple nezačal chybou zabývat dříve. Proč? Protože jej zkrátka neurgovalo tolik lidí, kolik mohlo v případě, že by bylo nahlášení jednoduché. Je totiž možné, že kdyby šlo problém nahlásit daleko jednodušeji, Applu o něm „poví“ daleko více jeho objevitelů a tudíž by se zvýšila pravděpodobnost toho, že si jí Apple všimne brzy a brzy jí tím pádem vyřeší.
Situace okolo chyby ve FaceTime je celkově poměrně zvláštní. Několikadenní nereagování na hlášení takto závažné chyby hned několika uživateli je totiž skutečně alarmující, takže se nemůžeme divit, že za toto chování čelí Apple tvrdé kritice. Ta se ještě zintenzivnila po pátečním oznámením Applu, že update, který skupinový FaceTime znovu zprovozní, zveřejní až v průběhu prvního únorového týdne, přestože nejprve slíbil, že dorazí už do konce týdne minulého . Uvidíme, jak se tedy bude celá zápletka vyvíjet i nadále.
No neviem,ale ked som mal problem,kontaktaktoval som apple cez support a odpovedali mi takmer okamzite.Dokonca mi potom este viackrat pisali a uistovali sa,ci je vsetko v poriadku.Tolko moja skusenost..
Třeba mě všichni rozeberte, ale ruku na srdce, je třeba to stále dokola rozmazávat? Stala se chyba, je to samozřejmě problém. Apple reagoval vypnutím serverů a opraví to. Rozmazávat, že je problém nahlásit problém a že to nějaká rodina hlásila už pár dní předtím, než se ozvalo víc lidí je sice fajn, ale kdyby se měl Apple (a to nejenom Apple…) zabývat každou jednou chybou, kterou nahlásí jeden uživatel, tak nikdy neopraví nic. Ve všech firmách funguje určitý algoritmus a jako první se vždy řeší problémy na které upozorní větší množství lidí.
Takže suma sumárum, jestli jsou všichni hrdinové a i toto Applu vyčítají (tak jako ostatně poslední dobou všechno a k tomu používají argumentace typu, že jsou jeho produkty drahý, že to má fungovat jinak, že iOS nesmí mít chyby atp.), tak ať si zkusí jít chvíli na jejich podporu – počítám, že při 1,4mld aktivních zařízení se z těch 1000 hlášení chyb poserete!
Tak se trochu zamyslete, než budete někoho hrotit. A stejně je třeba přistupovat ke všem, nejenom k Applu. Tyhle firmy to rozhodně nemají jednoduchý… Věčně nespokojený zákazníci, to je dnešní moto a nejjednoduší je jít si stěžovat na facebook třeba.
No být to Microsoft, tak je to ještě 2x větší kauza. Myslím, že nejde jen tak nad tím mávnout. Jedna věc je bezpečnost, druhá je reakce. Apple je vyhlášený tutláním chyb. V tom je expert. Takže když tato kauza povede k zprůhlednění procesu hlášení bezpečnostních incidentů, k okamžité reakci a hlavně k pořádnému testování během vývoje, tak mi tato kauza vůbec nevadí.
@altavoris: Když on to Apple začal řešit, až o tom začaly psát noviny a hrozila jim megablamáž. Víte to? Oni těm nahlašovatelům dokonce i odepsali, že jestli chtějí něco hlásit, tak si mají založit vývojářský účet. A prostě na to dál kašlali. K „akci“, kterou tady tak chválíte, je dohnalo až zveřejnění v novinách. Chtělo by to více objektivity a méně osobních dojmů.
20 miliard čistý zisk – tak zamestnám 10000 ľudí po 3000 dolarov len na skúšanie a testovanie hlásených chýb – problem ?
Nevím proč tu řešíte nějaký facetime a jeho chybu, nikdy jsem to nepoužil a natož skupinově. Běžte mezi lidi a bavte se v reálu a nepoužívejte blbosti.