Tim Cook s oblibou prohlašuje, že jednou z priorit společnosti Apple jsou neustálé inovace. S těmi jdou ruku v ruce často také zásadní změny, které se ne vždy musí všem líbit. Pro revoluci jsou však přesto nevyhnutelné a dříve či později s nimi zkrátka musíme smířit. Které technologie se Applu podařilo úspěšně pohřbít?
Sluchátkový jack
Ještě relativně nedávno vypadal sluchátkový jack jako něco, co je běžnou součástí většiny elektronických zařízení. Asi jen málokoho napadlo, že bychom se s ním v budoucnu měli rozloučit. Apple v tom ale neviděl žádnou překážku. Když vydal svůj iPhone 7, k němuž bylo možné připojit sluchátka přes Lighting port, adaptér nebo Bluetooth, vyvolalo to velký rozruch. Někdo za to Apple vyzdvihoval jako vizionářskou a inovativní společnost, našlo se ale více těch, kteří si ťukali na čelu, Applu se vysmívali nebo ho proklínali. Ale ruku na srdce: zas tolik to nakonec nebolelo, že?
Diskety
První iMac, který Apple vydal v roce 1998, udivil veřejnost nejenom svým all-in-one konceptem, průhledným barevným designem a konektivitou, ale také naprostou absencí disketové mechaniky. Ta ale byla ještě koncem devadesátých let minulého století vcelku běžnou součástí domácích počítačů – někteří z vás si jistě pamatují, jak některé herní tituly putovaly z ruky do ruky zkomprimované na dvaceti 3,5palcových disketách. Apple ale u iMacu pohotově předpověděl blížící se konec této technologie, stejně jako slibný vzrůst popularity přenosu dat na CD a DVD – nebo dokonce po síti.
Hardwarové klávesnice u mobilů
Vzpomínáte si na dobu přediphonovou? Na trhu vládly značky, jako třeba BlackBerry, a jejich telefony s velkým displejem a nepříliš pohodlně ovladatelnou hardwarovou klávesnicí. Apple byl jedním z výrobců, kteří se odvážně pokusili vydat cestou smartphonu, kterému dominoval displej. Telefonům s hardwarovými klávesnicemi definitivně odzvonilo, přestože byly doby, kdy jsme si psaní přímo na displeji dokázali představit jen horkotěžko.
Optické mechaniky
Stejně jako v mnoha jiných případech nebyl ani ve věci odstraňování optických mechanik z laptopů Apple průkopníkem. Když ale v roce 2009 uvedla první MacBook Air, který byl mechaniky zcela prost, jednalo se o skutečnou předzvěst definitivní smrti této technologie. Dnes jsou již laptopy s optickou mechanikou spíše vzácným ohroženým druhem. Světu kralují cloudová úložiště a externí HDD.
Hudební nosiče
Uznáváme, tento odstavec asi bude mírně kontroverzní. Existuje totiž řada lidí, kteří za účelem sběratelství i v současné době investují nemalé peníze do hudebních nosičů, které zase jiní považují za zastaralé. Pravdou ale je, že s příchodem iPodu a iTunes putovala nejedna sbírka CD na dno šuplíku a na discmany začal sedat prach.
Touchpady bez fyzických tlačítek
V roce 2008 přešel Apple u svých laptopů z obvyklých touchpadů se dvěma tlačítky na multifunkční plochu bez tlačítek. V té době se nejednalo o příliš obvyklý jev, dnes již beztlačítkové touchpady naleznete u řady laptopů. Dokonce bychom se nebáli říci, že těch s beztlačítkovým touchpadem je již více než počítačů s tlačítky.
Snad až na ten jack bych řekl “žádná škoda”.
Ber to takhle – díky tomu, že iP7 nedostal jack, vešel se do něho velký vibrační motorek (Taptic Engine). Ty vibrace na tom iPhonu jsou parádní, hlubší, mohutnější, ale i dokonale jemné. Za mě ta ztráta konektoru za to stála, prostě mám kabel sluchátek o tu redukci delší.
Taptic Engine má už iPhone 6S a má i 3,5mm jack. Nicméně sluchátkový konektor mi od doby, kdy jsem zkusil bezdrátová sluchátka, opravdu nechybí.
Taptic Engine rozhodně 6s nemá. Objevil se až na iP7 a plní mimo jiné haptickou odezvu tlačítka (které už není mechanické). To si možná pleteš s 3D Touch.
Jirko, prosím tě, 6s Taptic Engine rozhodně má.
Akorát v té sedmičce je cca 2x tak větší než v ip6s…;-)
Tak já nevím, asi jste natvrdlí. Zkuste zadat do googlu slovní spojení „Taptic Engine“ a ty články si přečtěte. Pokud se vám číst nechce, zkuste to na youtube :-D Je tam i video z představení iPhonu 7, kde je jedním z bodů zcela nový Taptic Engine (neboli mnohem větší vibrační motorek) a je tam i fotografie vnitřností, kde je vidět, že zasahuje do prostoru uvolněném po sluchátkovém konektoru.
A slovní spojení nový a větší znamená, že je to premiera? Prostě už byl v 6S a to místo uvolnilo hlavně domovské tlačítko. Jack se dal dát totiž i jinam.
Jack?!
Chodim kazdy den pred praci do fitka. Hromada lidi tam posloucha muziku a rekl bych ze tak 2 z 10-ti jeste maji sluchatka s dratem.
Zbytek uz jede bezdratove. Nevim jestli je to diky Apple ale spis je to otazka vyvoje a rekneme nejakeho technickeho pokroku.
Sednes do auta a tel se ti taky automaticky pripoji bezdratove. Zadne kabely uz nenapojujes.
Akorát že jediný solidní kodek pro BT přenos hudby le LDAC a ten bohužel Apple nepodporuje, takže ta bezdrátová sluchátka hrají jak ruský tranďák. Řeším to tak, že nosím DAP a drátová sluchátka.
Skoro bych se zeptal co poslouchate za hudbu z telefonu ? Řekl bych, že pro 99% lidí je zvuk co jde do Airpods z Iphonu naprosto na to co poslouchaj dostačující
Poslouchám rockovou hudbu, jako třeba Dire Straits, Pink Floyd, jazz, etno jako třeba Dead Can Dance, elektronickou hudbu, občas i vážnou, takže hodně široký záběr. Neposlouchám to z telefonu, ale z DAPu .
Mě teda přijde apple loosless formát pro bezdrátovej poslech hudby s airpods naprosto v pohodě. Pokud si chci hudbu užít, tak si jí samozřejmě pustim doma na vinylu s lampovym předzesilovačem a na dvoumetrovejch bednách, ovšem na poslech v tramvaji/metru mi naprosto stací základní Apple řešení…
martas38: pokud jsi takovy audiofil, tak sis mel alespon zjistit, ze jabko podporuje jen AAC, podle toho koupit sluchatka, Sony treba AAC podporuji uz od levnych modelu a taky zvolit streamovaci sluzbu…
Apple Music (256kbps AAC) nebo Tidal (320kbps AAC) je vice nez dostacujici…
Vsetky podnadpisy obsahuju nazov technologie, ktoru apple zabil… okrem posledneho. Ten mal byt skor asi „Touchpad s fyzickymi tlacidlami“. Len pre zaujimavost :-D
Ještě bych to chtělo zmínit paměťovou kartu a flash disk, obojí s drloidama využijete na max :D
01Lubos
Proc mam pocit ze ty jeste stahujes hudbu do telefonu?!
Máš pravdu, mám staženej offline playlist ze spotify, občas se to hodí, třeba do letadla, hodně taky cestuji po horách a mimo civilizaci, občas není signál.
pokud te bavi streamovat hudbnu v telefonu, ktera pak na datech vyjde na par stovek mesicne, proc ne. chytry clovek to dela jinak.
Za pár stovek mám 30 GB dat u T-Mobilu + Spotify pro celou rodinu, opravdu nepotřebuju stahovat hudbu z nějakýho Uložta, čas/ peníze a nervy mi to neušetří. Ale chápu, jsou i chytřejší lidé, kteří stahují celá kradená alba na paměťovku z Aliexpressu, mají nějakou předplacenku na kterou se prej dá jezdit i Šalinou pod Špilasem. Až budeš starší a vydělávat rozumné peníze, věř že si budeš i kvalitní hudby vážit a třeba ti to nedá a své favority alespoň předplatným podpoříš, třeba vezmeš i svou paní na koncert 😎😎
podpora autoru je jiste dobry argument. pokud spotify umoznuje mit v tom rodinnem tarifu veskerou hudbu stazenou v mobilu v nejlepsi kvalite, tak je to celkem rozumna volba. 30 GB za par stovek ale rozhodne neni bezna cena pro normalni smrtelniky.
No ze by ze spotify umelci zili nebo bohatli z predplatneho tak to urcite ne..a ani mp3 v jakekoliv kvalite neni zadna vyhra..a jeste bezdratove..apple cd ani jine nosice nezabil..ani omylem..jen zmenil podminky digitalni distribuce..ja radsi zustanu u flacu z cd v hires prehravaci a senn ie8 nez jakykoliv vezdratovy sluchatka a spotify sracka ve 192 mp3..mam ip6s+ a dratove sluchatka ale neposloucham to z nej
Jenže i u takové blbosti jako je beztlačítkový touchpad platí, že když dva dělají totéž není to vždy totéž. Stačí když si vzpomenu na rozdíl touchpadu macbook pro a asus zenbook. Prostě nebe a dudy
Az na drobnej detail, zenbook stoji polovinu a ma 2x lepsi procak a 2x vetsi ssd.
A není v něm MacOs takže ten výkon je vlastně hozen z Wokna.
jedina „revlouce“byl prichod iphonu a zpusob jeho ovladani.. vsechno ostatni jsou blbosti spis hazejici uzivatelum klacky pod nohy.. proste od roku 2007 nic zajimaveho
Autor tlacitkovy telefon nikdy nedrzel.
Fyzicka klavesnice je na psani samozrejme vyrazne lepsi; rychlejsi… na touchscreen se clovek musi stale divat, na fyzicke klavesnici lze psat poslepu.
Pravda – my důchodci máme raději fyzické tlačítka. Palec nahoru
Fyzická klávesnice je pro psaní lepší alespoň v případě delších textů, nemůžu soudit ale u telefonu. takový jsme nikdy neměl. Tedy s plnou klávesnicí. Nicméně „po slepu“ lze psát i na touchscreen, píšu již tak roky a bez jakýchkoliv problémů, je to stejná svalová paměť jako u fyzické klávesnice.
Koukám zase aplle přiznávají věci který nejsou pravda nebyl v nich první, notebook bez cd nebo dvd rom byl například u IBM x20 a celý řady X nikdy neměli interní DVD nebo CD rom a to už v roce 2003 takže 6 let před. mobilní telefon bez tlačítek? taktéž nebyl iPhone nebylprvní, první byl IBM Simon Personal Communicator , po něm ještě spoustu modelů, po určitou dobu držel trh system WM5 a WM6 jedinej system v tu dobu který byl brán jako operační system, iPhone jakožto beztlačítkový telefon byl asi dvacátej v řadě. Holt jediný v čem je aplle dobrej je marketing umí prodat za hodně peněz i naleštený hovno. ale svoje ovečky si to najde vychalujou do nebes to co konkurence má už dávno a myslí si jak jsou cool a in a free :D
Ale vzdyt to je jejich cela filozofie. Jejich buh byl zly, sobecky egoista, ktery se za kazdy poklesek otaci v hrobe.:)))
Jakmile se dostanes do jejich pasti, musis tu hru hrat a vznaset kazdy produkt do nebes :))) Ale na druhou stranu je to prca.
A nebo se zase musí najít někdo, kdo to nepochopil…. Nejde o to, jestli byl zcela první. Jde o to, kdo to zavedl v takovém měřítku, že to ovlivnilo celý svět. To se, pokud vím, Vašemu IBM skutečně nepovedlo… Jen nechápu, proč člověk, který je tak strašně zaujatý proti „ovečkám“ a Applu stále slídí po těchto stránkách :)… Smutné.
Přesně. Prostě někteří lidé nechtějí chápat nebo to prostě neumí.
Tak přemýšlím jestli měl někdy apple touchpad se dvěma tlačítky. Měl sem jich docela dost a tlačítko bylo vždy jen jedno. Ostatně tím se apple vždy lišil. Druhé tlačítko bylo řešeno dvěma prsty na touchpadu.