Je tomu jen pár dní, co se na světlo světa prodraly informace o chystané cestě vedení jednoho z nejdůležitějších dodavatelů Applu – společnosti Foxconn – do Indie. V té měla delegace údajně dojednat výstavbu nových fabrik na výrobu iPhonů, které by se díky tomuto kroku mohly přestat vyrábět v Číně. Ta je totiž nyní v obchodní válce se Spojenými státy americkými, jejichž prezident se nebojí na produkty dovážené právě z Číny uvalovat obrovská cla. Přestože se zprvu počítalo s tím, že iPhonů se tato opatření nedotknou, události posledních týdnů naznačují přesný opak. Kalifornský gigant tak raději začal spolu se svými dodavateli vymýšlet náhradní plán, který mu pomůže se clům vyhnout. Po Foxconnu se nyní k jeho realizaci uchyluje další veledůležitý partner, kterým je Pegatron.
Přestože dodává Pegatron Applu zhruba třetinu iPhonů, vzhledem k obrovskému množství se rozhodně nejedná o zanedbatelnou částku. I on se tak musí z Číny pakovat, pokud si chce partnerství s Applem udržet na patřičné úrovni. Podle vyjádření, které jako první zveřejnil portál Financial Times, proto začal plánovat výstavbu nových fabrik hned ve třech nových zemích – Indii, Indonésii a Vietnamu, tedy v zemích společností doposud velmi málo probádaných. Pegatron totiž svou výrobu soustředil po vzoru Foxconnu primárně do Číny.
V tuto chvíli není příliš mnoho dalších detailů o stěhování tohoto výrobního giganta známých. Rychlost výstavby v nových zemích však bude údajně záviset primárně na tom, jak se bude vztah mezi Čínou a USA vyvíjet. Pokud by se měl v následujících týdnech jakkoliv vyhrotit, dá se očekávat, že se výstavba rozběhne na plné obrátky a Pegatron se pokusí vyrábět “v novém” už iPhony pro letošní rok.
Pokud vás tedy již “Assembled in China” na zádech iPhonů nebaví, můžete začít pomalu jásat. Již brzy se totiž velmi pravděpodobně dočkáme nového nápisu. Snad se však změna výrobce projeví jen zde a nikoliv i na kvalitě produktu.
Odkdy Qualcomm vyrábí iPhony?
Spíš bych v tom viděl něco jiného, v pohodě mohou iPhony dodávat do Evropy ( nějaký centrální sklad) a odtud posílat do Ameriky, jenže jim množná nevoní zvyšující se platy v Číně,takže raději potáhnou do Indie,kde budou Indové makat za polovinu co Číňani,a ještě vydělají,aby si udrželi své gigantické zisky včetně gigantických marží. iPhone, značka luxusu, rozhodně ne, a po přestěhování do Indie, už to bude značka otroctví, he he mám appla za 15 táců,který mi někdo smontoval za ani ne dolar,což by ve výsledku polovina platu v Čině,tak 6 až 6,5 tácu i sedělo,vzhledem k vyrobenému množství. Fakt ne,díky
Nejdriv si zjistete neco o cleni, zemi puvodu a dalsich nalezitostech. Pak nebudou podobne vykriky, centralni evropske sklady apod tak hloupe …
Nicmene vzhledem k druhe pulce komentare chapu ze zaujatost vuci apple logicke premysleni, ci vubec premysleni asi dost omezuje ze.
Není Foxconn spíše tchaj-wanská firma?
Jeste ze nestehuji vyrobu do Ceska. Jen sehnat stavebni povoleni by trvalo 10 let