Je už téměř pravidlem, že v jablečných počítačích nalezneme rok co rok procesory z dílny Intelu. Ty se za dobu svého používaní Applu více než osvědčily a nedá se tak očekávat, že by od nich v brzké době přeběhl ke konkurenci. Přestože Intel dosud nezveřejnil přesné inforace o chystaných procesorech, které ponesou označení Sunny Cove, dočkali jsme se poodhalení pár detailů, na co se vlastně můžeme těšit. Díky tomu tak můžeme alespoň mírně předpovědět, co přesně by jejich nasazení na Macy, ke kterému dojít může, znamenalo.
Mohlo by vás zajímat
![aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9JL0ovNzg5OTMxL29yaWdpbmFsL0lNR182MDI2LkpQRw== aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9JL0ovNzg5OTMxL29yaWdpbmFsL0lNR182MDI2LkpQRw==](https://www.letemsvetemapplem.eu/wp-content/uploads/2018/12/aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9JL0ovNzg5OTMxL29yaWdpbmFsL0lNR182MDI2LkpQRw.jpeg)
Procesory Sunny Cove se poprvé objeví v produktové řadě s názvem Ice Lake a budou konečně vyrobeny 10nm výrobním procesem. Jelikož má dojít k navýšení výkonu a snížení spotřeby, je dost možné, že se právě jich dočkáme alespoň v některém z chystaných MacBooků, Maců mini či iMaců. Jedna z největších výhod těchto procesorů bude nárůst grafického výkonnu za pomocí integrované grafické karty. Ta nabídne až o 50 procent vyšší výkon, než kterému jsme se těšili v posledních MacBoocích. Přestože tato zpráva dokáže být potěšující, na dedikované karty typu Vega Pro 16 nebo Radeon Pro 560X, které nalezneme v 15″ MacBoocích Pro, to mít zkrátka nebude. Integrovaná karta však nabídne technologii Adaptive Sync, a to i na extérní monitory.
Dočkáme se letos iMacu s podobným designem a procesorem Sunny Cove?:
Procesory Ice Lake budou také vybaveny WiFi verze 6. Jedná se o nejnovější verzi, která nabídne až Gigabitovou rychlost, nižší odezvu a rychlejší a bezpečnější spojení. Méně energeticky náročné procesory, které jsou označovány písmenem Y, by v budoucnu mohly povznést rychlost MacBooku Air a 12″ MacBooku na zcela novou úroveň a zajistit mu daleko lepší výkonnost. Naopak od nové generace iMacu Pro bychom příliš čekat neměli. Ty se pravděpodobně dočkají Cascade Lake-X procesorů, které jsou vyvíjeny stále 14nm výrobním procesem a nedisponují takový architektonickými změnami.
Mohlo by vás zajímat
![johny-srouji-fb johny-srouji-fb](https://www.letemsvetemapplem.eu/wp-content/uploads/2019/01/johny-srouji-fb.jpg)
V současné době se Applu předpovídá, že v budoucnu od Intelu zcela upustí a vrhne se do vývoje vlastních procesorů. Například díky vlastním čipům jsou jeho jablečné telefony nejvýkonější na trhu a jejich konkurenci jen tak nenajdete. Tohoto kroku bychom se však měli dočkat nejdříve v roce 2020, avšak také se tyto domněnky nemusí vůbec naplnit. Byli byste pro, aby Apple tvořil své vlastní čipy i pro jejich laptopy nebo počítače? Dejte nám vědět váš názor do komentářů.
![intel-cpu-2019-macbook intel-cpu-2019-macbook](https://www.letemsvetemapplem.eu/wp-content/uploads/2019/01/intel-cpu-2019-macbook.jpg)
Nech sa vykašlú na predražený a deravý Intel a prejdu na AMD Ryzen. Ďaleko lepšie procesory s grafikami ktoré budú 7nm a tým ešte úspornejšie.
Dobrý džouky takhle navečer 😂
Chipy, ktore obsluhuju nizsie triedy Macov (Air, MBPro) to +/- zvladali a zvaldnu a najdu si svojich zakaznikov. Viac ma trapi pojem MAC na poli profesionalnej prace. Tym nemyslim, ze by boli pocitace z triedy iMac Pro, ktore sa dedikovali na profi uzivanie zle. Ako majitel vcelku silneho kusku mozem potvrdit oazu pokoja, spolahlivosti a brutalneho vykonu. No jeho obmedzenia sa zacinaju pojmom GPU – konkretne absencii oficialnej podpory NVidie. Faktom je, ze sa je tu moznost niekolkonasobneho zoslnenia grafickeho vykonu externymi zariadeniami (eGPU), no len s rozhranim AMD, ktore dostalo v Macoch oficialnu podporu. A v tom je problem, pretoze AMD zaspalo dobu a aj napriek jeho chystanym peckam triedy NAVi so 7nm technologiou sa pre animatorov a 3D VFX umelcov v podstate nic nevyrieisi. Totiz, nie je uz ziadna novinka, ze buducnost renderingu a pocitacovych simulacii patri prave GPU vykonu a prave mnohe softwery potrebuju k praci system CUDA od Nvidie. Netusim kolko vyvojarov bude ochotnych kvoli par MACom prerobit svoje softwery na podporu AMD stream procesov (OHIC). Napriek tomu, ze nemate na vyber GPU, pocitac si kupite s tym co je v nom, cize Apple na tom nijako neprerobi. No obmedzit spotrebitelsky vyber blokovanim externych GPU zariadeni v dnesnej dobe, je teda pekne trapne. Posledna spasa zije s OS High Sierra, kde cez neoficialny script (od chalpcov z egpu.io) je mozne naplno vyuzivat Nvidie. Na OS Mojave vsak uz Apple nepodpisal uvolnenie driverov Nvidie, ktore uz su davno nachystane na doladenie a release. Udajne sa uz na nich pracuje, avsak uz mame polovicu fungovania Mojave za sebou a drivere nie su k dispozicii. Nepomahaju ani staznosti, prosby ci peticie roznych grafickych a 3D, ci animatorskych filmovych studii z celeho svata. Toto je vysledok jesitneho postoja Applu k davnemu sporu s Nvidiou, ktory tak pomaly vrha Apple profi triedu do zabudnutia.
Hlavně aby nové procesory od intelu konečně podporovaly lpddr4 paměti