Čína začátkem tohoto roku oslavila úspěch se svou sondou Chang-e 4. Ta totiž jako první stroj vyrobený člověkem přistála na vzdálené straně Měsíce. Kromě fotografií od China Xinhua News, které si můžete prohlédnout v galerii, zveřejnila čínská vesmírná agentura video. Na něm je zachyceno kompletní přistání sondy.
Dostat se jako první člověkem stvořený stroj na odvrácenou stranu Měsíce samozřejmě není hlavní cíl sondy, má zde mnoho dalších úkolů. Jedním z nich je průzkum kráteru, který vznikl před miliardami let nárazem obrovského kamene. Zjištění podrobností o této události a přesném stáří kráteru pomůže při odkrývání historie naší sluneční soustavy.
Jedna část sondy tak bude zkoumat povrch i to, co je pod ním, jiná se naopak soustředí na oblohu. Vzhledem k unikátní poloze sondy budou tyto informace velmi cenné pro astronomy. Především v noci je Měsícem chráněna velká část oblohy před sluncem i rádiovými signály ze Země a sonda tak získá zcela jedinečné údaje a pohled na hvězdy.
Rostou
Dalším opravdu velmi důležitým úkolem sondy Chang´e-4 bylo vyzkoušet a pokusit se vypěstovat různé rostliny a živočichy. Semínka bavlny, brambor, řepky ale také vajíčka octomilek a kvasnice jsou uloženy uvnitř sondy v kontrolovaném prostředí. Čína se tak snaží zjistit, zda se dají tyto plodiny pěstovat i v podmínkách, jaké na Měsíci panují. Jde především o nízkou gravitaci.
A pouze několik dní po přistání přišla výborná zpráva – semínka bavlny začala klíčit. Jedná se tak o první rostlinu, která vyklíčila na Měsíci. Jde tedy o první důkaz toho, že různé rostliny a plodiny na povrchu Měsíce pěstovat jdou, pokud k tomu mají správné kontrolované podmínky. Toto zjištění je zcela zásadní především díky plánům na kolonizaci Měsíce.
Krátce po přistání sondy její vnitřní mechanismus začal zásobovat semínka vodou. Nádoba, ve které jsou zasazena, obsahuje samozřejmě také hlínu a vzduch, ale i nezbytné kamerky. Díky nim se můžeme podívat na klíčící bavlnu na obrázku níže. Některé zdroje uvádí, že už došlo také k vyklíčení brambor a řepky, avšak žádné oficiální vyjádření či fotografie jsme se zatím nedočkali.
Nyní je potřeba počkat, zda se podaří vyklíčit a růst i ostatním rostlinám a živočichům. Pokud se vše podaří podle plánu, vznikne v nádobě uzavřený ekosystém. V případě dalších novinek vás samozřejmě budeme informovat.
řekni mi jedinej jakejkoliv důvod proč by to nenatáčeli na barevnou??????
dnes 09:23
ale musí to dát práce udělat tolik žlábků v písku :-))))chtěl bych vidět to studio tu rampu na které je ta kamera s kusem nohy „modulu“…možná to pilovali 10 let…
dnes 09:21
tchaikonauti…made in china..přistání v plné černé a bílé…
dnes 09:18
hovno sonda na měsíci…proč by to /už zase/ natáčeli na černobílou kameru??? :-)))) aneb to už tady bylo………
Seminko uz chciplo (zdroj: vsetky ostatne weby), ste trosku pozadu s tym clankom 🙂
Článek vyšel ráno, kdy semínko ještě žilo. O jeho umrznutí jsme následně vydali dnes odpoledne bleskovku :)
Protoze barva neni potreba, neni to sonda pro divaky, kdyby bylo treba, tak kamera tam neni vubec.
Za obří úspěch považuji fotky Ultima Thule co poslal New Horizon. Tohle je spíš takový zajímavý pokus ze střední školy.
Jj a hlavně amíci byli všude… těm to žereš, žese skoro dávíš, ty jitrničko :D :D :D
Přesně jak píšeš, Amíci byli všude – od Merkuru po Pluto. Bez nich by se skoro žádný výzkum vesmíru nekonal. Ivan provozuje taxislužbu na ISS, navíc mu to končí, Číňan se snaží, ale i Ivan jezdil s autíčkem po měsíci už před 50-ti lety. I ESA a Japonci dělají zajímavější mise.
Zhruba 95% všech sond poslali Amíci, za dráhu Marsu jen a jen oni. S tím ani tvůj sputnik nic nenadělá.
….a včera nebo předevčírem jste na netu mohli narazit na zprávu, že jim ty klíčky uhynuly, protože je zlikvidovalo první zatmění slunce a z něj pramenící nízká teplotra – evidetně vyhřívání neutáhlo nápor… tekže snad příště – ještě že to nebyly žádné živé bytosti.
Blahopřeji v tomto našim čínským soudruhům, protože já sám osobně toto považuji za velký krok v přežití lidstva.