Nedávno jsme psali o případu, kdy agent FBI donutil podezřelého odemknout telefon za pomoci Face ID. A jak se zdá, od nynějška může být takový postup ve Spojených státech v rozporu se zákonem. Forbes informuje, že kalifornský soud rozhodl, že ani s platným příkazem nelze donutit fyzickou osobu, aby odemkla své zařízení prostřednictvím biometrických prvků.
V této věci šlo o vydírání skrze Facebook. Obvinění měli v mobilu video neznámého charakteru. Po oběti skrze sociální síť požadovali určitou částku peněz, aby video nezveřejnili. Na podezřelé byl záhy vydán zatykač. Po zadržení se vyšetřovatelé pokusili do iPhonů dostat skrze Touch ID a Face ID. Právě to ale vyvolalo určitý rozruch, který nyní rozklíčoval až soud.
Soudce souhlasil s tím, že policisté měli důvody k vydání zatykače. Nicméně neměli oprávnění donutit podezřelé k odemknutí svého zařízení za pomocí biometrické technologie a tedy k sebeobvinění. Soudce v rozsudku vysvětlil, že technologie Touch ID a Face ID nejsou stejné, jako fyzické důkazy. „Pokud člověk nemůže být nucen policejními orgánu poskytnout přístupový kód, nemůže být nucen přitisknout k zařízení prst, poskytnout scan duhovky, obličeje nebo jiného biometrického prvku k odemknutí zařízení.“ Dále soudce řekl, že existují jiné způsoby, jak získat přístup k potřebným údajům. Například dojít do společnosti Facebook a danou konverzaci si vyžádat. Toto rozhodnutí může ale zrušit případné odvolání, nebo se může změnit příslušná legislativa.
Situace okolo odemykání iPhonů skrze Touch ID či Face ID je poměrně zapeklitá a jak se zdá, ani samotní policisté v ní nemají absolutně jasno. Vše by přitom mohl vyřešit samotný Apple vstřícnějším přístupem k odemykání iPhonů zločinců, čehož se nyní velmi zdráhá. Změna jeho rétoriky se navíc nedá očekávat ani v budoucnu. S celou situací si tak nakonec budou muset přeci jen poradit sami policisté.
Plati to len v Kalifornii alebo vo vsetkych US statoch ?
Na celom svete 😂
No, ale když pěkně poprosí tam muže?