Internet ve smartphonu znamená nejenom svobodu a široké možnosti pro práci, zábavu i učení, ale také jistá rizika, spojená s brouzdáním na webu a připojením k síti. Skvělým řešením je proto používání virtuální virtuální privátní sítě (Virtual Private Network – VPN) na iPhonu či iPadu. Jedním z nejpádnějších důvodů pro její využívání je ochrana soukromí, zajištěná šifrovaným připojením a skrýváním online aktivity od vyhledávání, zadávání hesel až po přihlašovací údaje.
VPN vám ve zkratce zajistí nejenom osobní bezpečnost, ale také soukromí a svobodu v procházení webu, aniž byste se museli obávat o své údaje nebo o to, že jste na síti sledováni. Jaké jsou další důvody pro využívání VPN?
Ochrana soukromí
Dnešní doba přináší případným útočníkům čím dál širší možnosti ve věci neoprávněného přístupu k cizím soukromým údajům. Kvalitní VPN vás řádově vyjde na desítky korun měsíčně, a za tuto relativně nízkou částku vám poskytne neocenitelnou ochranu. Při použití kvalitní a prověřené VPN můžete vyhledávat na webu a procházet internet bez obav o zcizení vaší identity nebo citlivých informací.
Připojení na veřejnou Wi-Fi bez obav
Veřejná Wi-Fi je v mnoha směrech skvělá věc – především proto, že je zdarma. V dnešní době ji najdete na čím dál více místech: v restauracích, školách, kavárnách, nemocnicích, na úřadech i na zastávkách. Za jistých okolností ale představuje jisté ohrožení vašeho bezpečí a soukromí. Pokud si chcete zajistit bezpečí i při prohlížení webu u oběda v McDonaldu, neobejdete se bez kvalitní VPN, která plně zašifruje a skryje veškerou vaši aktivitu.
Překonání síťových omezení
Pokud jste se někdy připojili k Wi-Fi síti ve škole, v práci, nebo v jiné větší instituci, museli jste možná před samotným připojením odsouhlasit podmínky použití. Opatření tohoto typu jsou u institucí do jisté míry pochopitelné – některé firmy například zamezují svým zaměstnancům v přístupu na sociální sítě. Rozhodně vám nedoporučujeme projíždět při přednáškách ve škole videa na stránkách s křečkem v logu, případně v práci místo Excelu procházet Facebook, použití VPN vám v podobných případech ale může pomoci překonat i oblastní a další omezení u neškodných webů – například v případě streamovacích služeb.
Používáte na svém iPhonu aplikace pro VPN? Která je vaše oblíbená a za jakým účelem ji používáte?
Bohužel domů se mohu připojit pouze PPTP a nad tím apple zlomil hůl a zdá se to neřešitelné. A chránit svoje data pomocí VPN, která vede kdoví kam a ještě za to platit se mi moc nechce..
Nordvpn
Doporučuji NordVPN👍
QNAP NAS, v něm QVPN Services a donedávna jsem používal L2TP VPN spojení, ale 2 týdny nazpátek vyšel QBelt, takže na iPhonu atd. už používám jen tohle ;)
Já používám VPN od společnosti Windscribe. Měsíčně můžete zdarma přenést 10 GB dat přes jejich VPN. Nebo za poplatek můžete přenést neomezený objem dat.
ja pouzivam Cloudflare, je to zadara a funguje to :-)
Na mobilních datech neexistuje snad jediný rozumný důvod pro použití VPN, naopak přináš celou řadu negativ. Smysl to má jen na cizí WiFi, ale těm je lepší se z principu vyhnout úplně.
Ahoj, prečo na mobilných dátach nepoužívať VPN ?
Z hlediska bezpečnosti to na mobilních datech nemá prakticky žádný význam. Zato si můžete připojení podstatně zpomalit a udělat nestabilní v místech s horším signálem.
Ďakujem za info
Chapu, ze je VPN placeny a proto se ptam : Kdyz mam Ad guard pro a nahore mam VPN ikonu, tak to funguje jak ? Protoze neplatim nic mesicne :)
on si urobi lokalny vpn server a pouziva ho na filtrovanie obsahu „pre seba“ sameho – takze smerom od teba von uz ide dalej nesifrovane pripojenie :) Tiez pouzivam adguard ale to vpn som ani nezapol :D
Ahaa : )) , nezapl ? Me to dela od zacatku teda a to jsem se v tom i hrabal, ale je fakt, ze je mi to napul k nicemu, stejne pouzivam Chrome prohlizec, takze reklamy mam porad :
https://www.neowin.net/news/get-a-lifetime-subscription-to-ivacy-vpn-for-just-3999/
Používám Ivacy VPN za necelých 40 dolarů na celý život. :-)
To jsem si takhle jednou koupil satelitní karty (CSlink+Skylink) s tím že základní programy budou bezplatné-no a teď je mám v šuplíku
Staci na verejnej wifi nepozerat mail, fb, bankovu apku a si v pohode :)
vpn maju vacsinou datove limity a poplatky za vpn stoja tak ako mobilne data
Tak ale apky ako mail a fb predsa bežia na pozadí. Alebo to nevadí?
len ak mas upozornenia, da sa to nastavit, aby zobrazilo len ikonu s cislom pri mailoch alebo nacitalo len ked potiahnes nadol v apke, apku fb nemam lebo to zralo baterku a slo v pozadi, messenger je ok
Prakticky všechny tyto appky (mail, banky,…) jsou dnes již stejně šifrované, takže VPN nemá prakticky žádný význam. VPN mělo význam z tohoto důvodu tak před 10 lety kdy šifrované vše ještě nebylo. Dnes dobré pouze na připojení k nějaké vzdálené síti a práci na této síti (doma, práce,..) a nebo z důvodu překonání geolokace.
Má smysl používat VPN na mobilních datech? Na veřejné wifi sítě se nepřipojuji dat mám dostatek
Nord VPN spokojný už 2 roky
Všetky 3 argumenty sú na vode …
1/ identita: pokial užíval nie je “low level”, tak nepoužíva to iste heslo od lsa.eu cez FB až po IB. a používa 2-FA kde sa dá… tu VPN pred blbosťou nepomôže …
2/ browsovať web, cez VPN a by prihlásený na účty Google a FB, Insta, TW … mno, to asi tiež VPN nepomôže, že? ;)
3/ je niekto presvedčený, že kritické appky ako IB komunikujú nešifrovane?… tak to zašifrujeme ešte raz cez VPN? To by som sa viac obával, že vám niekto podstrči exploid po volnej sieti … tu VPN zase nepomôže.
4/ … nevyjadrujem sa … kvôli tomu, aby som v práci/škole mohol “hrať hada”, používať VPN …
VPN ma(l) význam pri prístupe do infraštruktúry a tento prístup končí a je zastaralý … nastupuje identity management.
Btw: čakal som, že to bude reklamný článok a nakoniec nič :)
Zdar dobré argumenty ale…
Čo takto “zoznam” navštívených stránok možno aj u providera internetu ?
Resp ak ma stránka https tak ok – ale názov stránky sa bezproblémov dozviem nie ? Ak teda “dáta” odchytím
Je pravda že už je šifrovaná väčšina používaných služieb, mailov a IB takže pohoda ale aj tak…
Ale chápem čo si myslel pod prihlásením do google a spol – asi stačí aby “tajná, anonymná” stránka použivála napr adsense alebo niečo a už mám po utajení 🤣
História navštívených stránok (v Dano prehliadači) je pre web priamo viditeľná. Aj toto info sa používa na identifikáciu užívateľa alebo odpočet zmazanej (zombie) cookies. Takze mazať históriu.
U https je vidieť nejakú info, nie som istý, asi iba názov z hlavičky. Operátor, aspoň ten Modry, to zbiera, kategorizuje a profiluje podľa toho užívateľov pre predávanú kontextovú reklamu.
Ale čisto pragmaticky … moju trafik pod VPN neuvidí provider pripojenia, ale provider VPN … a ešte to mám zaplatiť.
Nevidím jediný dôvod používať VPN na iOS. Resp jeden existuje, na com údajne pracuje – pripojenie domov. Natívne Apple VPN pripojenie domov do HomeKit hubu ( tv, iPad), čím chcú efektívne filtrovať útok na “domácnosť”, pretože len Apple VPN autentifikované pripojenie prejde cez filter – Hey Siri, unlock door!
Jaro – ale ked idem v private rezime tak sa tusim nic neuklada resp po zatvoreni maze takze celkom fajn nie ?
No ano ale vpn provider s tym neobchoduje – a vzhladom na to ze je to jeho obziva by do toho ani nemal mat moznost nahliadat alebo akokolvek manipulovat
Odkedy VPN straca vyznam pri pristupe do infrastruktury? Nebavime sa o nejakom cloude ale privatnej ci korporatnej infrastrukture! Co take rozumiete Kefalin pod pojmom identity management?!
VPN pre uzivatelov mal Apple uz v minulosti – Back to my Mac, pouzival modifikovany IPSec protokol.
Neverím, že v dnešnej dobe existuje spoločnosť, ktorá je plne onprem (okrem možno jadrovej elektrárne, ale aj to pochybujem). V hybridnom a cloud prostredí corporátna sieť nemôže byť definovaná hranicami FW, ale potvrdením, že pristupujúcich užívateľ je ten správny.
RE: identity management
http://bfy.tw/LkpW
RE2: back to mac, príde back to home …
asi dva roky zpátky jsem si předplatil life-time subscription a jsem velmi spokojený, Disconnect Premium VPN
Já mám aplikaci 1.1.1.1.
Tu mám aj ja ale filtruje len dns – cize nie obsah ale iba nazov domeny na ktoru ides 😀
Proboha lidi neblaznete tlacte na zavedeni IPv6 a nemusite VPN resit vubec jen nesmi byt mobilaci lini.