Technologie je jedním z nejrychleji se měnících odvětví. Schválně – kolik z vás používalo ještě před několika lety tlačítkový telefon, a teď ovládá většinu zařízení ve svém bytě či domě přes iPhone? Zařízení, která nám před deseti, dvaceti či více lety mohla připadat jako high-tech záležitost, kterou musíme nutně mít, nám dnes spíše vyvolají pobavený úsměv na tváři. Pojďme se na několik z nich teď podívat.
Creative Nomad Jukebox
Většina z vás se nejspíš shodne na tom, že první iPod revolučně změnil způsob, jakým posloucháme hudbu. Zároveň je ale nutné uznat, že v žádném případě nebyl prvním přenosným hudebním přehrávačem na světě. Společnost Creative například přivedla na svět svůj Nomad Jukebox. Do kompaktnosti a lehkosti iPodu měl daleko a podobal se discmanům, ale disponoval USB portem a byl schopný pojmout okolo 6GB hudby, což byl v té době obdivuhodný výkon.
TalkBoy
Vzpomínáte si na film Sám doma 2: Ztracen v New Yorku? Malý Kevin v něm několikrát použije jakýsi diktafon, který svým vzhledem připomíná spíše ruční videokameru. TalkBoy byl původně určený jenom pro film, fanoušci ale po něm brzy začali toužit. Jednalo se o kazetový přehrávač a rekordér v jednom, který sice po stránce funkcí nebyl žádnou převratnou novinkou, ale … používal ho přece Kevin. Dnes si na klasické kazety vzpomene asi jen málokdo.
Palm Pilot
Produktivita je důležitá věc – a byla důležitá i v minulém století. Ještě než na pulty obchodů zamířily funkcemi nabité smartphony, plnící roli mobilní kanceláře, museli se byznysmeni spoléhat na zařízení, jako byl Palm Pilot. Jednalo se o jednoduché, ale ve své době působivé PDA, disponující možností připojení k internetu a nabízející funkce jako e-mail, kalendář a řada dalších.
Casio Digital Diary
Vzhled kapesního laptopu a miniaturní klávesnice – tak vypadal digitální diář od společnosti Casio. Toto zařízení se v devadesátých letech minulého století těšilo veliké oblibě a leckdy po něm toužili i ti, kteří do něj v podstatě neměli co zanést. Manažery a podnikately oblíbený asistent disponoval kromě funkce diáře také digitálním adresářem, možností tvorby seznamů úkolů nebo třeba kalendářem. Na jakoukoliv konektivitu jste ale mohli zapomenout.
Macintosh Powerbook 5300
Apple je nyní proslulý jako firma, která uvádí na trh dokonale kompaktní, lehká a tenká zařízení. Tím PowerBook 5300 z roku 1996 – nahlíženo dnešní optikou – ani náhodou není, těžko byste ale v té době hledali někoho, kdo by po něm netoužil. PowerBook se objevil i v některých filmech a seriálech, navzdory vysoké ceně (2300 dolarů) měl ale poměrně výrazné mouchy – například s baterií. PowerBook 5300 disponoval 100MHz CPU a 8MB RAM – napadá vás, k čemu by se dal dnes použít?
Motorola Pager
Posílání textových zpráv či používání nejrůznějších messengerů nám v dnešní době připadá již jako samozřejmost. Šest let před vydáním prvního iPhonu ale byla situace trochu jiná. Společnost Motorola tehdy uvedla na trh svůj pager, který uživatelům umožňoval posílat i přijímat nejen krátké textové zprávy, ale také e-maily. Barevný pager vypadal spíš jako hračka a kromě posílání zmíněných zpráv nenabízel nic dalšího – na prohlížení webu, poslouchání hudby nebo fotografování jste mohli zapomenout.
Stylové přetáčeče VHS kazet
Vzpomenete si ještě na dobu, kdy jsme filmy přehrávali na VHS kazetách? Na rozdíl od disků bylo nutné je přetáčet. Tento úkol dokázaly skvěle zvládnout přetáčeče VHS videokazet. Jednalo se o jednoduchá zařízení, umožňující uživatelům rychle přetočit kazetu, aniž by ji za tímto účelem museli vkládat do přehrávače. Jednoduché, pohodlné, a … leckdy i stylové. Nebo „stylové“.
Sony Discman
V žádném přehledu technologie z devadesátých let – či z přelomu tisíciletí – nesmí chybět přenosný CD přehrávač. Ty levnější byly kvůli přeskakování prakticky nepoužitelné, Sony Discman (později CD Walkman) byl ale jiná liga. Do kapsy jste ho sice nenacpali, s přehledem ale ustál i klidnější procházku nebo jízdu tramvají. Nevýhodou bylo, že jste se na cestách museli buďto smířit s neustálým přehráváním jednoho alba pořád dokola, nebo s sebou ještě nosit pouzdro se sbírkou CD.
LG Touchpoint 3000
I před příchodem smartphonů měli uživatelé mobilních telefonů spoustu možností, jak zapůsobit na své okolí – polyfonní vyzvánění, vyklápěcí či vysouvací telefon, nebo … dotykový displej. Tím disponoval například LG Touchpoint 3000, představený v roce 2000. Nabízel nejenom oblíbený „véčkový“ design s vyklápěcí klávesnicí, ale také dotykový – byť monochromatický – displej. Bonusem byla baterie s průměrnou výdrží o délce 5,6 dní.
Macintosh Powerbook 5300 měl RAM 8Mb, ne 8Gb :-D Opravte si to.
Proc usmevne? Nahodou to byla pecka doba 👏🏼 Ne jak dneska kazda lopata ma nejakou technologii a skodi okoli 😭
Chtěla jsem napsat to samé. Za 30 let budou psát o letošních „úsměvných“ dárcích.
BIG LIKE!
V 90tkách jsem letěl do Ameriky. Vedle mě v letadle seděl týpek a měl jakýsi notebook, databanku…nebo tak něco. Psal na tom mail. Dopsal a zavřel ho. A na vrchní straně to mělo tvar jakoby se do toho mělo vložit sluchátko z klasického telefonu. Nechápal jsem a po dotazu co to je, mi vysvětlil, že napíše mail, uloží a až bude u tel.budky přiloží sluchátko k té jeho věci, vytočí číslo na nějakou mailovou službu a mail se za zvuku podobnému připojování k internetu z pevné linky v 90.letech během minuty odešle. Mazec věc.
Nějak tápu v tom, jak by sluchátko mělo pomoct k odeslání mailu. V 90kách jsem v Americe nebyl, možná měli v budkách nějaké speciální telefony, kde sluchátka měla konektory, kterými by se k ntb spárovala. Jen mi to přijde jako blbost a sci-fi i na dnešní dobu.